O Víně

11.04.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 11.04.2013 07:00

Cuma 2010 Cabernet Sauvignon - Bodega El Esteco, Salta/Cafayate, Argentina

Dnešní argentinské organické víno odrůdy Cabernet Sauvignon ročníku 2010 je skryto za tajemným názvem Cuma. Jak víno hodnotím se dozvíte v následující recenzi.

Lahev s obchodním názvem Cuma je Cabernet Sauvignon ročníku 2010, známého argentinského vinařství Bodega El Esteco. Jedná se o víno z organických hroznů z vinařské oblasti Severovýchod, podoblast Salta/Cafayate. Není to ovšem první recenze argentinského vinařství Bodega El Esteco. Připomenu dvě vlastní recenze Michel Torino 2004 Malbec (hodnocení 10-9-10), Michel Torino 2004 Cabernet Sauvignon (hodnocení 8-8-8) a jednu od Petra Merlot 2003 Michel Torino (hodnocení 7-7-7). Cuma v jazyce Aymara, což jsou původní obyvatelé oblasti Cafayate, znamená čistý. Toto jednoduché slovo má vyjadřovat závazek udržovat čisté prostředí pro příští generace v údolí Cafayate.

Ze stránek českého dovozce čerpám základní informace týkající se vinařství vztahující se k údolí Cafayate. Po Mendoze je druhou nejvýznamnější vinařskou oblastí Salta, která leží v severozápadním regionu. Zde se nachází při úpatí andského pohoří údolí Cafayate a právě v něm má od svého založení v roce 1892 vinohrady, v současné době 750 ha a sklepy Bodega La Rosa, vinařský podnik Michel Torino. Údolí leží ve výšce 1700 metrů nad mořem a má ideální podmínky pro pěstování révy vinné. Vinohrady jsou vysázeny na jižních svazích s dostatkem slunečního svitu. Půda je kamenitá a písčitá, dobře propustná, zásobovaná vláhou z horských potoků. Velké letní teplotní rozdíly mezi dnem a nocí zpomalují zrání a dávají možnost koncentrovat v hroznech maximum chuti, aromat a barviv. Malé množství dešťových srážek, průměrně 200 mililitrů za rok, spolu s nízkou 15 % vlhkostí umožňuje pěstování hroznů s minimalizací ochranných postřiků v některých ročnících jsou získávány pro vyrobená vína certifikáty o organických sklizních, tj. hrozny byly vypěstovány bez použití chemických postřiků a umělých hnojiv. Při vlastním zpracování hroznů jsou použity nejmodernější technologie, šetrné lisování, řízená teplota kvašení, zrání vín v barikových sudech, dozrávání vín v lahvích.

Lahev typu Top Bordo má objem 0,75 L (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem Cuma Organic. Adjustáž vychází ze základní řady Michel Torino, je ale více barevnější - hodnotím pozitivně.

Barva je višňově červená, má vysokou intenzitu a karmínové záblesky. Vůně je dlouhou dobu uzavřená a potřebuje rozdýchat nebo dekantovat. Uváděné tóny černého rybízu a papriky jsou zbožným přáním, všemu dnes dominuje zvláštní surová kůže. Jako byste rozbalili nové kožené rukavice nebo koženou aktovku. Až v závěru lahve se objevují jemné kořenito-ovocité tóny.

Chuť je středně dlouhá a má robustní strukturu. V kořenitém závěru vystoupí třísla a zvláštní ocásek, který připomíná kůži, jak v buketu, tak na patře. Víno má hodně zajímavou strukturu, chvílemi objevíte černé olivy, pepř nebo můžete poznat také venkovský dvoreček, pro který jsou typické animální tóny. Víno má podle mne velmi dobrý archivační potenciál, který odhaduji až do roku 2016. Lahev doporučuji otevřít nejdříve v roce 2014, kdy by mělo dojít k lepší harmonii a zakulacení tříslovin. Vinařství doporučuje víno podávat k různým úpravám červených mas a k aromatickým sýrům při teplotě 18 °C. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem http://www.micheltorino.com.ar/.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Cuma
Odrůda: Cabernet Sauvignon
Ročník: 2010
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Severovýchod
Vinařská podoblast: Salta/Cafayate
Výrobce: Bodega El Esteco, Argentina
Číslo šarže: L11 176 A
Alkohol: 13,5 % obj.
Teplota podávání: 16 - 18 ºC
Doporučená archivace: 2014 - 2016
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 299,- Kč (Tesco v říjnu 2012)

Spotřebitelská známka: 7.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 5 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2410x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 07.04.2013 13:05:12