O Víně

25.03.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 25.03.2013 07:00

Cabernet Sauvignon 2009 výběr z hroznů - Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec

Již jsem v minulosti zveřejnil čtyři recenze Cabernetu Sauvignon z Vinařství Plešingr. Jak hodnotím pátý Cabernet Sauvignon ročníku 2009 přívlastku výběr z hroznů, se dozvíte v následující recenzi.

Lahev Cabernetu Sauvignon 2009 výběr z hroznů jsem kupoval v lednu 2013 přímo ve Vinařství Plešingr za 174,- Kč, kde jsme měli možnost víno ochutnat spolu s dalšími 22 vzorky. V mém žebříčku patřilo k těm nejzajímavějším vínům celého večera. Hrozny mají původ na viniční trati Vinohrady v obci Moravská Nová Ves. Byly nakoupeny od společnosti Agromorávia, odkud Plešingrovi již několik let nakupují surovinu. V době sklizně měly hrozny cukernatost 26,0 °NM. Víno bylo školeno po dobu 6 měsíců ve starých barikových sudech a lahvováno až v roce 2012, což má určitě příznivý vliv na kvalitu.

Z encyklopedie od p.j. přebírám následující informace. Vinařská obec Moravská Nová Ves má 139,4 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 460,4 ha. V obci bylo v roce 2007 registrováno 346 pěstitelů. Čistě pouhým výčtem toho, že čtrnáct zdejších tratí bylo jako u jedné z prvních obcí sloučeno do současných tří, by obec teoreticky kandidovala na přední místa žebříčku rozmělňovačů terroiru, ovšem zde tedy při pohledu do mapy musím uznat, že sloučení proběhlo mimořádně pragmaticky a citlivě. Nejcennější trať s pěknou jihovýchodní svažitostí zůstala nesloučená s žádným reliéfně odlišným sousedem. Rovinatější tratě pak byly sloučeny do dvou větších celků. Proč ne. Snad jen z hlediska jazyka a kulturních tradic lze vyčítat, že někdejší tradiční místní názvy podlehly "demolici" a byly překryty bezbarvým názvem "Vinohrady". Komické mi taky přijde, že stejně (ne)nápadití byly i v sousedním Týnci - i zde Stará hora a Vinohrady. To se musí strašně plést, ne? Nebo je to jen pragmatický záměr ta zaměnitelnost a když se domlouvá, kam pojede traktor dnes, tak se stejně použije starý název? Všechny tratě jsou v první nejvyšší kategorii. Stará hora tam bez debat patří, o zbytku se mohou vést dlouhé spory. Svažitostí Vinohrady nepochybně nedostačují. Obec velice dobře reprezentují členové sdružení Collegiujm Vinitorum. Jejich vína nejenže pravidelně sbírají medaile, ale hlavně mají i mezi pokročilejšími milovníky vína slušný zvuk. Ne všichni ovšem zřetelně propagují, z kterých tratí jich vína pocházejí. Na Staré hoře mají výsadby Lubomír a Helena Glosovi, Jan Sečkář a Lubomír Dvořáček. Glosovi mají výsadby i v trati Vinohrady. Cihlové lisovny nad sklepy známé vinařské uličky Výmol a Zátiší, byly vybudované během hospodářské krize ve třicátých letech minulého století. Jsou postaveny z cihel, které vyráběla místní cihelna. Protože v době krize neměla odbytiště, vybudovala sklepy, a ty pak místních vinařům prodala.

A protože Simon Timingeriu pořídil nádherné fotografie sklepů v Moravské Nové Vsi, několik z nich přikládám níže.

Připomenu ještě několik recenzí Cabernetu Sauvignon z minulosti od Vinařství Plešingr, abych v závěru správně provedl hodnocení: Cabernet Sauvignon 2000 pozdní sběr (barrique) (hodnocení 9-9-9), Cabernet Sauvignon 2001 odrůdové jakostní (barrique) (hodnocení 8-7-8), Cabernet Sauvignon 2003 výběr z hroznů (hodnocení 8-8-9) a Cabernet Sauvignon 2007 výběr z hroznů (hodnocení 8-8-9).

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm. Adjustáž jsem rozebral u recenze Frankovka 2008 pozdní sběr (rosé), přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je granátově červená, má velmi dobrou intenzitu a rubínové záblesky. Vůně je jemná a nabízí ovocité tóny, ve kterých můžete poznat drobné třešně, které přecházejí do sušených plodů a zavařeniny. Bylo zajímavé sledovat, jak se buket měnil v závislosti na teplotě podávání. Při vyšší teplotě objevíte jemnou kouřovinku a višňové odstíny. Je pravděpodobné, že se dalším nazráváním na lahvi bude buket měnit a vyvíjet do nových dimenzí.

Chuť je středně dlouhá, harmonická a plná. V dozvuku je velmi jemná kořenitost respektive převládá ovocitý projev odrůdy nad dotykem s dubem, který byl velmi citlivě provedený. Během popíjení se stále více objevovaly jemné višně v závěru. Po dlouhé době je to Cabernet Sauvignon od Plešingrů, který je více o odrůdě než o bariku. A ještě jedna poznámka. Vysoký obsah alkoholu (14,0 % obj.) tomuto vínu nádherně sluší. Nejenže není v projevu poznat, ale dokonale zapadl do výsledného celku a vytváří velmi dobré předpoklady (společně s extraktem) k další archivaci. Je to docela nabušený moravský kabernet, který má před sebou zajímavý vývoj. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2019. Lahev doporučuji otevřít nejdříve v roce 2014.

K tomuto nádhernému Cabernetu Sauvignon doporučuji podávat zvěřinové speciality nebo pořádný steak. Můžete také zkusit zralé sýry s bílou plísní typu Camembert de Campagne. Krátce po nalahvování získala lahev tři ocenění: Zlatá medaile Muvina Prešov (2012), Stříbrná medaile Festwine (2012) a TOP77 vín České republiky (2012-2013). Škoda, že webové stránky vinařství jsou poslední dobou neaktuální, známka za ostatní služby by byla vyšší, protože poměr kvalita / cena je výborný. Kdo má rád nabušené kabernety s ovocitým projevem, pak by neměl zaváhat a vyzkoušet.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Cabernet Sauvignon
Ročník: 2009
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Slovácká
Vinařská obec: Moravská Nová Ves
Viniční trať: Vinohrady
Výrobce: Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec
Alkohol: 14,0 % obj.
Číslo šarže: 20/09
Evidenční číslo jakosti: 56D1-12
Číslo vzorku: 50
Rok lahvování: 2012
Cukernatost hroznů: 26,0 °NM
Obsah zbytkového cukru: 3,5 g/l
Obsah kyselin: 5,4 g/l
Bezcukerný extrakt: 29,6 g/l
Doporučená archivace: 2014 - 2019
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 16 - 19 ºC
Ocenění: Zlatá medaile Muvina Prešov (2012), Stříbrná medaile Festwine (2012) a TOP77 vín České republiky (2012-2013)
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 174,- Kč (přímo ve vinařství v lednu 2013)

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 9 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2458x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 25.03.2013 07:37:14