O Víně

21.03.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 21.03.2013 07:00

Rulandské modré 2006 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.

Dnešní znovínské Rulandské modré ročníku 2006 v přívlastku výběr z hroznů podrobím srovnání se stejnou odrůdou i přívlastkem ročníku 2007 z Vinných sklepů Valtice, o kterém jsem referoval v pondělí.

Suché Rulandské modré 2006 výběr z hroznů z řady Terroir clubu jsem kupoval v srpnu 2007 za 155,- Kč prostřednictvím Zásilkové služby Znovínu. Hrozny mají původ na viniční trati U kamenů v obci Strachotice. Z encyklopedie od p.j. přebírám následující informace. Vinařská obec Strachotice má 53,8 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 217,4 ha. V obci bylo v roce 2007 registrováno 7 pěstitelů. Našel jsem dobovou reklamu z roku 1882, kde jsou Strachotice jmenovány mezi víny z nejlepších poloh, které se měly dražit. Též zde od roku 1913 (v Micmanicích od roku 1897) byly šlechtitelské vinice Císařsko-královského inspektorátu vinařského ve Znojmě. Velmi cenný materiál klonů a kříženců, který se zde podařilo nashromáždit, byl odvezen či zničen v době okupace. Po válce byla činnost šlechtitelské stanice obnovena, ale v šedesátých letech se pozemky administrativně vyměnily tak, že šlechtění přešlo do Vrbovce (dnes ŠSV Ampelos). V katastru této obce a pod ní spadajících Micmanic se to hemží vysoce kvalitními terroiry. Místní sice soudí, že charakteristické odrůdy pro obec jsou Veltlínské zelené a Ryzlink vlašský, ale proslulejší se mi zdají odsud Ryzlinky rýnské a Rulandské modré (Eko Hnízdo, Znovín). Krásnou tratí jsou Terasy (to je ta západnější část, Terasy od nich na východ spadají pod katastr obce Slup), donedávna neosázené, ty opravdové terasy na osázení stále čekají. U kamenů (opět ta západnější, beze zbytku osázená část) získala určitý věhlas díky Rulandskému modrému produkovanému odtud Znovínem Znojmo. Jejich výběr z hroznů v roce 2003 vzbudil velké ovace, byť se časem jeho zrání v archivu projevilo poněkud podivně. I v dalších letech Rulandské modré odtud určitě drží vysokou laťku, proto nechápu, proč je v návrhu sloučení Teras a U kamenů na jednotný název Lampelberg. Výsledkem bude opět zmatení spotřebitele a zastírání toho, jak rozmanité terroiry v této oblasti jsou. Dívčí vrch je už rovinatější plošina, osázeno je zatím 28 ze 77 ha. Strachotický vrch je rovněž perfektně situovaná poloha, ozázená zatím jen na zlomku své rozlohy. Ovšem nově zde plodí výsadby Ryzlinku rýnského pana Barabáše, který má na perfektní viniční terroiry nos, takže už se třesu na to, až ochutnám. Tato trať leží v katastru obce Micmanice. Na etiketách jsem se setkal spíš s názvem vinařské obce Strachotice, pod kterou tento katastr též spadá, Micmanice jsem zachytil jen jednou u Eko-Hnízdo. Eko-Hnízdo též stojí za tím, že tato trať byla Vyhláškou 254/2010 spolu se třemi dalšími sloučena v trať nazvanou Lampelberg.

Pokud si vyhledáte recenze všech znovínských pinotů, najdete: Rulandské modré 2006 výběr z hroznů od JFK (Havraníky / Staré vinice, hodnocení: 7-8-8), zajímavé Rulandské modré 2005 kabinet (Hostěradice / Volné pole, hodnocení: 9-8-8), velmi vysoko hodnocené Rulandské modré 2003 výběr z hroznů od JČ (Strachotice / U kamenů, hodnocení: 9-9-9) a další nadmíru pozitivně hodnocené Rulandské modré 2003 pozdní sběr (Miroslavské Knínice / Stará hora, hodnocení: 9-9-9).

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm se standardním potiskem výrobce. Na spodní plošce korku je několik krystalků vinného kamene. Adjustáž jsem několikrát hodnotil u starších recenzí, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je granátově červená, má opět rubínové záblesky a střední intenzitu, jako pinot z Valtických vinných sklepů. Na okraji jsou náznaky menisků. Vůně je komplexní a zajímavě strukturovaná. V nástupu vystoupí krásné odstíny ovocné zavařeniny, které postupně přechází do sušeného ovoce a koření. Během popíjení nebylo nudné zkoumat buket a rozpoznávat jeho různé nuance.

Chuť je podobně jako vůně komplexnější a má zajímavou strukturu. Závěr je mnohem delší a nutí vás stále k dalšímu ochutnání. Třísla o sobě dávají vědět a dá se předpokládat, že dalším nazráváním na lahvi se ještě více zakulatí a prodlouží dozvuk. Vyšší obsah alkoholu je zde na místě a mnohem více tomuto pinotu sluší než ročník 2007 z Vinných sklepů Valtice. Také extrakt pocitově vypadá lépe, byť je papírově na srovnatelné úrovni. Archivační potenciál mi přijde mnohem větší než výše zmíněný ročník 2007. Predikce Znovínu v době, kdy šla lahev do prodeje, uváděla rok 2013 až 2015. Podle dnešní zkušenosti odhaduji potenciál až do roku 2017 a poslední lahev co mám v archivu nechám nazrávat ještě několik let. Obsah alkoholu (13,0 % obj.) vínu sluší. Má to prostě "koule". Druhý den dopíjím polovinu lahve a srovnávám včerejší dojmy a také pinot z Valtic. Je to diametrální rozdíl v kvalitě, protože zatímco rulanda ročníku 2007 se nikam neposunula a naopak jela z kopce, tento pinot nádherně zvýraznil senzorické vlastnosti. Jsou zde přenádherné ovocité odstíny, které se přesunuly také do chuti. Třísla mají ještě jemnější projev a také struktura se zlepšila. Vinařství k tomuto pinotu doporučuje podávat hovězí maso nebo Archivní sýr z produkce Jaroměřické mlékárny. Lahev získala v roce 2007 Zlatou medaili na mezinárodní soutěži vín Festwine (Brno).

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Terroir club
Odrůda: Rulandské modré
Ročník: 2006
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Strachotice
Viniční trať: U kamenů
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 13,0 % obj.
Číslo šarže: 6108
Evidenční číslo jakosti: 25D1-07/49
Obsah zbytkového cukru: 3,1 g/l
Obsah kyselin: 4,3 g/l
Bezcukerný extrakt: 28,5 g/l
Doporučená archivace: 2013 - 2017
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Teplota podávání: 16 - 18 °C
Ocenění: Zlatá medaile na mezinárodní soutěži vín FESTWINE Brno (2007)
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 155,- Kč (Zásilková služba Znovínu v srpnu 2010)

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 7 8 8 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2503x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 16.03.2013 14:35:08