O Víně

18.03.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 18.03.2013 07:00

Rulandské modré 2007 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Pinoty z Vinných sklepů Valtice mám v dobrém slova smyslu spojené především z ročníkem 2003, ať už šlo o vína s dotykem se sudem typu barrique objemu 0,5 nebo 0,75 L nebo jen školená v dubových sudech. Jak hodnotím Rulandské modré 2007 výběr z hroznů z viniční tratě U božích muk v obci Novosedly se dozvíte v následující recenzi.

Po delší době se vracím k produkci Vinných sklepů Valtice, konkrétně k odrůdě Rulandské modré. Naposledy jsem zveřejnil recenzi Rulandské modré 2003 výběr z hroznů (hodnocení 9-9-9) viniční trať Za Božími mukami (Novosedly) a Rulandské modré 2006 pozdní sběr (hodnocení 7-7-8) viniční trať Za humny (Valtice). K dnešnímu suchému Rulandskému modrému 2007 výběr z hroznů jsem se dostal úplnou náhodou. V únoru 2013 se objevila v olomouckém Tescu akce 50 %, takže lahev stála 132,50 Kč z původních 265,- Kč. Na e-shopu vinařství je v březnu 2013 lahev v nabídce za 220,- Kč. Musím se přiznat, že v posledních měsících nechápu brutální zvýšení cen, který mi připomíná zlý sen našich velkých výrobců, ať už se jedná o Vinné sklepy Valtice, Zámecké vinařství Bzenec nebo Znovín Znojmo nebo hypermarketů. Ceny mi připadají neskutečně vysoké oproti dvěma letům zpět.

Hrozny mají původ na viniční trati U božích muk v obci Novosedly. Z encyklopedie od p.j. přebírám následující informace. Vinařská obec Novosedly má 424,5 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 550,3 ha. V obci bylo v roce 2007 registrováno 133 pěstitelů. Kultovní polohou pro mne je díky svým skvělým modrým rulandám (ale i ryzlinkům) Růžová hora. Kterýkoliv z vinařů, jejichž rulandy jsem chutnal (Tanzberg, Kovacs, Vinselekt, Marcinčák), z hroznů odtud dokáže vykouzlit nadprůměrně dobré víno, nezřídka se vína odtud v každoroční srovnávací soukromé degustaci předních ruland z ČR umístí na předních místech. Velmi slušná vína však dává i Stará hora, Nad Sklepy a U božích muk (ačkoliv jejich svažitost a orientace nejsou zrovna učebnicové). Problematickým se mi zdá připojení dřívější polohy Stráně, zejména jejího rovinatého cípu, k Růžové hoře. Takové administrativní zákroky vedou k znehodnocování jména terroiru nebo k parazitování na něm.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž jsem několikrát rozebral u starších recenzí, přistoupím k senzorickým vlastnostem.

Barva je granátově červená, má rubínové záblesky a střední intenzitu. Postrádám typické nahnědlé menisky na okraji. Co se týče viskozity, ta je naopak přesvědčivá. Vůně nabízí jemné kompotové odstíny v nástupu, které připomínají ostružinovou zavařeninu. Použil jsem karafu, abych z buketu vydoloval co nejvíce. Vůně se dále rozprostře do koření (skořice) a drobného ovoce. Avizovaná vůně povidel a hořké čokolády je v tomto vývojovém stupni asi zbožným přáním. Nicméně to nevylučuji během dalšího nazrávání na lahvi.

Chuť je středně dlouhá, ovocito-kořenitá, ale přijde mi v závěru nezajímavá, taková tuctová. Opět si říkám, zda to není na výběr z hroznů málo. Procházím proto starší záznamy p.j., který se již několik let detailně věnuje kvalitě českých a moravských pinotů a v jeho článku Akce Pinot 2007 Part A z 27.3.2012 nacházím jeho postřehy na stejnou lahev a zaujala mne poznámka o železitější chuti. Ano, to je přesné, protože zrovna nad tímto projevem jsem dlouho přemýšlel, ale nedokázal jsem ho takto přesně identifikovat.

Archivaci nevylučuji, respektive ji doporučuji, byť bezcukerný extrakt a především obsah alkoholu 12,0 % mi přijde na přívlastek výběr z hroznů nízký. Na výběr z hroznů poněkud slabší tělo respektive ne příliš vysoký extrakt, který je poznat. Archivační potenciál odhaduji až na období 2014 až 2016. Když se dívám na text výše začínám mít pocit, že jsem docela tento pinot ohodnotil nízkými známkami a proto otevírám další lahev, konkrétně Rulandské modré 2006 výběr z hroznů ze Znovínu a začínám srovnávat. Jak toto víno hodnotím se dozvíte již tento čtvrtek v samostatné recenzi.

Druhý den dopíjím poslední skleničku a jsem velmi zvědavý, kam se víno posunulo. Bohužel, vůně ani chuť nedoznala žádnou změnu k lepšímu, spíše naopak. Víno se nikam neposunulo a šlo kvalitou hodně dolů... Vinařství doporučuje víno podávat k jelení panence plněné mandlemi, k srnčímu hřbetu s kachními Foie gras a k sýru Gran Moravia. Co se týče poměru cena/kvalita musím znovu opakovat, co jsem zmínil výše, přijde mi příšerně vysoká a v původní ceně (265,- Kč Tesco) vůbec neodpovídá kvalitě.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Rulandské modré
Ročník: 2007
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Novosedly
Viniční trať: U božích muk
Výrobce: Vinné sklepy Valtice, a.s.
Alkohol: 12,0 % obj.
Číslo šarže: 343
Evidenční číslo jakosti: 38B1-11/46
Obsah zbytkového cukru: 7,0 g/l
Obsah kyselin: 5,1 g/l
Bezcukerný extrakt: 28,0 g/l
Doporučená archivace: 2014 - 2016
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Teplota podávání: 16 - 19 °C
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 132,50 Kč (akce Tesco v únoru 2013 nebo 220,- Kč v e-shopu vinařství)

Spotřebitelská známka: 6.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 7 7 7 5

Počet příspěvků v diskuzi: 4  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2681x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 16.03.2013 14:05:58