O Víně

13.03.2013 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 13.03.2013 07:00

Merlot 2011 Pays d´Oc - Weinkellerei Peter Mertes KG, Bernkastel-Kues, Německo

Jsouce služebně ve Westfálsku, šahám v supermarketu na zajímavé, jakoby hranaté lahvi červeného Merlotu značky BREE. Cena je více než lákavá a tak si říkám, že vinař se snaží alespoň nějak se odlišit - takže dám mu šanci...

Jsouce služebně ve Westfálsku, šahám v supermarketu na zajímavé, jakoby hranaté lahvi červeného Merlotu značky BREE. Cena je více než lákavá a tak si říkám, že vinař se snaží alespoň nějak se odlišit - takže dám mu šanci...

Ano, zcela zásadní připomínku však mám ke skutečnosti, že atraktivní lahev má etiketu natištěnou na skle, chápete to? No, hrůza! Uzávěr lahve je plechový šroubovací, současný trend v řadě zemí světa. Jak jsem měl v minulých letech možnost poznat, pak ten, kdo tvrdí, že špunt je špunt a šroubovací vršky že nejsou to pravé, tak to jistě bude nějaký nádiva, amatér nebo praxe neznalý trouba. Osobně je mi jedno, jestli má lahev špunt, nebo šroubovací vršek - já tyto dva způsoby uzavírání lahví považuju pro víno za minimálně stejně vhodné.

Doma tedy víno temperuji a než se ve skleničce vydýchá, luštím ten román na zadní straně lahve - jde-li to tak napsat. Jde o francouzské víno, které distribuuje německá firma v kolekci BREE. O této značce mi není nic známo, nicméně zvědavý na něj jsem :-)

Víno je v barvě „běžného vzezření", tedy tmavě rudé, plné a zdá se být dobře zvládnuté. Vůně mi neposkytuje prakticky žádnou, řekl bych hmatatelnou stopu, o které bych se více rozepsal. I zde se zdá být vše v rámci rutinních postupů. Ona lehká vínová syrovost, ale merlotovsky podbarvená, mě láká k ochutnání. Tady je asi největší deviza tohoto francouzsko-německého Merlotu. Víno je hladké, neagresivní, kulaté, velmi, ano velmi dobře se mi pije a tak lahev se vyprazdňuje a já s překvapením zjišťuji, že ona hranatá (vlastně je kulatá, ale s „hranatým" vrškem) lahev je průhledná a text na ní natištěn je bílý (a oranžový). Víno vykazuje obsah alkoholu na 13 %, ale nějak mi to nepřipadne. Je vidět, že technolog, který víno připravil, nebyl žádný ňouma, nebo vyučený automechanik, ale člověk na svém místě. Víno se ke sliznici chová velmi přátelsky, dozvuk nezanechává žádné rušivé dojmy, všechno se zdá být v pořádku. Mohl bych si snad jen přát ještě větší ovocitost, hloubku, nebo jinou zajímavější vlastnost, která by mi zpříjemnila dnešní, jinak vyvedený večer :-)

Nicméně za 3,90 € jsem si asi nemohl přát zase tolik - takhle jsem si užil s docela prima vínem a ještě mi zůstala pěkná sedmička, do níž časem napustím některý z těch svých ovocných macerátů... Lahev se navíc pyšní značkou Winner 2009 - Red Dot Design Award.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Bree Collection
Odrůda: Merlot
Ročník: 2011
Jakost: Qualitätswein
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: neudáno, ale jde o víno francouzského původu
Výrobce: Weinkellerei Peter Mertes KG
Alkohol: 13,0 % obj.
Doporučená archivace: neudáno
Způsob odlepení etikety: nedá se, jde o přímý potisk na lahvi
Cena: 3,90 € (únor 2013, Lippstadt)

Spotřebitelská známka: 6.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 5 6 7

Počet příspěvků v diskuzi: 3  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2573x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 03.03.2013 16:43:20