O Víně

04.03.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.03.2013 07:00

Frankovka 2011 pozdní sběr - Habánské sklepy s.r.o. Velké Bílovice

Dnešní pozdní sběr Frankovky ročníku 2011 na mne udělal velmi dobrý dojem. V následující recenzi uvedu důvody včetně archivačního potenciálu.

Po delší době koštuji víno z Habánských sklep. Musím se přiznat, že nebýt docela vysoké ceny jejich přívlastkové řady, určitě bych se k tomuto vinařství dostal častěji. Dnešní suchou Frankovku 2011 pozdní sběr z prémiové řady Retail jsem kupoval v únoru 2013 za 236,- Kč (Tesco). Tato řada je nabízená v papírovém kartónku, ale osobně v takovém balení žádnou přidanou hodnotu nevidím. Hrozny mají původ na viniční trati Stará horaČejkovicích.

Z encyklopedie od p.j. přebírám následující informace. Vinařská obec Čejkovice má 488 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 892 ha. V obci bylo v roce 2007 registrováno 715 pěstitelů. Z hlediska množství registrovaných výsadeb je to po Velkých Bílovicích a Valticích třetí největší vinařská obec. Počty registrovaných výsadeb i počty pěstitelů v posledních letech mírně kolísaly. Dlouho jsem měl tuto obec spojenou jen s Templářskými sklepy, pro které bezesporu zajímavé a neobyčejně různorodé a členité terroriy rozhodně zatím nejsou to, na co by kladli u svých vín důraz. (A to jsem hodně diplomaticky změkčil to, co si opravdu myslím.) Ale v obci je naštěstí i mnoho menších vinařů a jména některých se stávají čím dál známější pro svoji nadprůměrnou kvalitu a nadšení. Vidím to tedy nadějně a těším se, že zdejší vinice budu moci studovat na nějakých nevšedních vzorcích z takovéto menší zapálenecké produkce.

Lahev tvaru pistole má objem 0,75 L (hnědé sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž je originální, vkusná, ale poněkud nečitelná. Především zadní etiketa, kde je část textu na černé etiketě v červené barvě o velikosti fontu 1 mm je absolutně nepřehledná a pokud z ní chcete něco přečíst, budete potřebovat dobrou lupu. To je ale k adjustáži jediná výtka. Na horní části hrdla je slušivý reliéf, černo-zlatá záklopka a vůbec tvar lahve typu pistole se opravdu povedl. Je škoda, že tyto tvary lahví se u nás používají velmi zřídka.

Barva je purpurově červená, má velmi dobrou intenzitu a nádherné rubínové záblesky. Vzhled je velmi přesvědčivý díky viskozitě a čistotě. Vůně je mnohoslibná od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí ovocité tóny připomínající lesní plody, které přechází do jemného koření (skořice), ale můžete najít i lehký dotyk s dubem. Vůně má velmi dobrou strukturu a dá se předpokládat, že se dalším nazrávání na lahvi bude měnit a vyvíjet do nových dimenzí.

Chuť pokračuje v nastoleném trendu zmíněném u buketu. Najdete zde kořenito-ovocité tóny, velmi dobrý extrakt v dozvuku a znovu mám dojem, že došlo k dotyku s dubem. Tělo je plné a díky obsahu alkoholu (13,0 % obj.) a kyselinkám (5,3 g/l) má velmi předpoklady k dalšímu nazrávání na lahvi. Po dnešní zkušenosti předpokládám archivační potenciál až do roku 2016 a lahev doporučuji minimálně do roku 2014 archivovat. Je to docela nabušená a plná Frankovka, která má před sebou určitě velmi zajímavý vývoj na lahvi, od kterého očekávám zakulacení tříslovin a ještě lepší harmonii. Vinařství doporučuje k této Frankovce podávat grilované speciality, pečenou pernatou zvěřinu nebo zralé sýry.

Webové stránky vinařství jsou aktuální a najdete zde detailní informace i k dnešní Frankovce. Zde se například uvádí, že lahev získala již několik ocenění: Nominační soutěž Velkopavlovické podoblasti (2012), Zlatá medaile Valtické vinné trhy (2012) a Stříbrná medaile Vinařské Litoměřice (2012). Je to hodně zajímavá moravská Frankovka, která si na nic nehraje a nesnaží se kopírovat styl zahraničních červených vín, vřele doporučuji vyzkoušet.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Retail
Odrůda: Frankovka
Ročník: 2011
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská oblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Čejkovice
Viniční trať: Stará hora
Výrobce: Habánské sklepy s.r.o. Velké Bílovice
Alkohol: 13,0 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 0,3 g/l
Obsah kyselin: 5,3 g/l
Číslo šarže: L9231708
Evidenční číslo jakosti: 49A1-12
Číslo vzorku: 42
Doporučená archivace: 2014 - 2016
Teplota podávání: 16 - 18 °C
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 236,- Kč (Tesco v únoru 2013)

Spotřebitelská známka: 8.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 8 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3116x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 04.03.2013 07:12:30