O Víně

18.02.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 18.02.2013 07:00

Vega Escal 2006 Denominación de Origen Calificada (DOCa) - R.E.29.053.00/CAT, Španělsko

Ještě nikdy jsem neměl možnost degustovat vína, která obdržela od Roberta Parkera 90 a více bodů. Jak hodnotím španělské červené víno Vega Escal ročníku 2006 z vinařské podoblasti Priorat, který Parker ocenil 90 body, se dozvíte v následující recenzi.

Po velmi zajímavé zkušenosti s červeným vínem z vinařské podoblasti Priorat v Katalánsku, o kterém jsem se zmiňoval v měsíčním přehledu za leden 2013 (Carles Vinya ročníku 2008 DOCa), se konečně dostávám k první standardní recenzi. Lahev s obchodním názvem Vega Escal 2006 Denominación de Origen Calificada (DOCa) jsem dostal od Tomáše, který ji nedávno přivezl z Německa. Určitě ho motivovala papírová visačka na hrdle upozorňující na 90 bodů od Roberta Parkera, která tato lahev získala. Neváhal a vyzkoušel. A protože se mu víno líbilo, byť není na španělské bariky příliš orientován, koupil mi ji následně plus další dvě lahve, o kterých bude řeč někdy příště. Lahev stála kolem 10 €. Kdo je výrobcem nevím, protože víno bylo lahvováno pro společnost, která se skrývá pod kódovým názvem R.E.29.053.00/CAT :-)

Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Catalunya, podoblast Priorat, která má po oblasti La Rioja možnost klasifikace vín Denominación de Origen Calificada (DOCa). Jedná se o kupáž odrůdy Carignan (60 %) x Grenache (30 %) x Shiraz (10 %). Podle španělské legislativy této vinařské podoblasti nesplňuje podmínky pro zařazení do kategorie Crianza (min. 12 měsíců), byť zrálo půl roku v sudu typu barrique z francouzského a amerického dubu.

Lahev typu Top Bordo má objem 0,75 L (hnědé sklo) a je uzavřena plným korkem délky 50 mm s univerzálním potiskem. Adjustáž má své kouzlo. Bílá etiketa, černo-zlaté písmo a především použitý font dodávají určitou noblesu. Menším zklamáním je použití pouze staniolové záklopky v černo-zlaté barvě s popisem podoblasti. Přední etiketa má na okrajích slušivé nerovnosti a krásný prolis s dominantním písmenem "V", který velmi dobře ladí. Na zadní etiketě najdete základní informace včetně odrůdového složení, denominaci, popis vína a doporučení k pokrmům.

Barva je višňově červená, má střední intenzitu a nádhernou viskozitu. Vůně je jemná a má od prvního okamžiku zajímavé ovocité tóny (černé třešně), které postupně přecházejí do kořenitých tónů, jemné vanilky a hořké čokolády.

Chuť je středně dlouhá, harmonická a má krásné doznívání, ve kterém dominují ovocité tóny. Je to červené víno, které více převažuje do odrůdy respektive do kupáže tří odrůd. Dotyk s dubem je menší, ale není to vůbec ke škodě. Půlroční školení v bariku dodalo příjemnou kořenitost a kouzlo. V závěru se rozprostře příjemná vanilka. Vysoký obsah alkoholu (14,0 % obj.) nejde absolutně poznat, vše do sebe krásně zapadá a vysoké hodnocení 90 bodů Roberta Parkera tomu právem odpovídá. Víno můžete podávat k specialitám z hovězího masa nebo zralým sýrům s modrou plísní.

Víno je ve výborné kondici a odhaduji, že se pomalu blíží ke svému vrcholu, na kterém se může udržet minimálně dva roky. Je to nádherná (semi)Crianza, kterou bych velmi rád vyzkoušel znovu po dvou letech nazrávání na lahvi. Ještě jednou Tome, díky! Na závěr mám jedno dilema a to, zda už je vhodný čas otevřít druhou lahev Vega Escal ročníku 2008 (91 bodů od Roberta Parkera)? Po dnešní zkušenosti bych měl asi nějaký ten rok počkat, ale vydržím to..?

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Vega Escal
Odrůda: Carignan (60 %) x Grenache (30 %) x Shiraz (10 %)
Ročník: 2006
Jakost: Denominación de Origen Calificada (DOCa)
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Catalunya
Vinařská podoblast: Priorat
Výrobce: R.E.29.053.00/CAT, Španělsko
Alkohol: 14,0 % obj.
Číslo šarže: L-241502
Teplota podávání: 16 - 19 °C
Doporučená archivace: 2013 - 2016
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: dárek (cca 10,- €)

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 8 8 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3100x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 17.02.2013 10:27:25