O Víně

08.02.2013 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 08.02.2013 07:12

Svatovavřinecké 2008 pozdní sběr - Vinařství Kern, Březí u Mikulova

Jednak jsem tohle víno dostal jako pozornost, jednak jsem o téhle firmě zatím nic neslyšel a navíc mě upoutal i její těžce heavy-metalový a punkově-crossoverový název, který nevyslovím jinak, než K<>RN :-). Tedy dostatek důvodů, podrobit tento červený přívlastek zkušební recenzi.

Jak ukazuje fotografie, etiketa je světlá, jemná, nic nenaznačuje na spřízněnost s rockovým světem. Víno pasuje spíš na Jirku Korna, než na trash-metalový K<>RN :-) Ale dosti kočkování, zkusím psát chvíli vážně. Web http://www.vinarstvikern.cz/ výrobce nabízí základní informace, tak se koukněte.

Po vytažení poměrně slušné plné korkové zátky a vypuštění gina z lahve se zatím nic neděje. Nespustily se mé varovné instinkty, které by mě odrazovaly od pití. Žádný puch, ani v kuchyni, ani na korku. OK, nalévám si tedy a s potěšením se zahledím do tmavě rudé, neprůhledné barvy poměrně hutného vína. Barvě nemohu nic vytknout, vše se zdá být, jak má. Také přivonění slibuje, že víno bude dobře pitelné - klasický hutný, lehce natrpklý Vavřinec. Před asi 2 měsíci jsem si dopřál pár čerstvých Vavřinců ze sklizně 2012, tak takový ten dnešní krasavec asi nebude, je stár 4,5 roku. Při své (bohužel osobní) zkušenosti s tím, co dokážou s vínem udělat 4 roky od sklizně jsem rád, že víno nemusím rovnou vylít. Vůně mi tedy nabízí standardní, víceméně očekávaný dojem plného červeného vína.

Koštuju tedy a po nějaké době ve mně uzrají dva jasně definovatelné dojmy. Za prvé - zvláštní, obtížně definovatelná příchuť, na něco podobného si v červeném víně už dlouho nepamatuju, tedy jestli vůbec někdy ano. Víno prý získává charakter prostředí, kde réva roste. Nevím, co rostlo, jezdilo, žilo, nebo lítalo okolo tohoto vinohradu, ale rozhodně je to příchuť příjemná. Chutná mi a tak mohu psát i o něčem jiném, než o klasické vavřinecké sametovosti, plnosti, stopách povidel, atd. Jak mám tu příchuť charakterizovat? Hmm, snad nějaké koření do pečiva, nebo něco z bonbónů, nebo podobně. Ale pozor, jde jen o nádech, nechci aby to vyznělo, jako že piju rozpuštěné Bon Pari.

Druhým dojmem jsou lehce vyšší horčiny, které nemohu přehlédnout. Nevím, jestli to tak má být, stejně jako nevím, jestli výše zmiňovaná, byť příjemná pachuť je v pořádku s odrůdovými znaky pro odrůdu Svatovavřinecké... Třeba jde o specifický klon, nebo co já vím. Obecně víno hodnotím jako velmi povedené, nic mě nikde nepálí a neškrábe, snad ty hořčiny moc nemusím. O cukru jsem se nezmiňoval záměrně, z tohoto pohledu považuji víno za vyvážené, bezproblémové a „v richtiku". Doporučuji jej se sýrem, nepříliš kořeněnou suchou klobáskou, nebo k pečené, či grilované drůbeži. A ještě poznatek - nedopijete-li lahev během jednoho večera, vůbec nevadí - na druhý den vám víno možná taky bude chutnat snad ještě více. Jen bohužel nevím, kde a za kolik si jej budete moci koupit.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Svatovavřinecké
Ročník: 2008
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Březí u Mikulova
Viniční trať: Ořechová hora
Obsah zbytkového cukru: 2,4 g/l
Celkový obsah kyselin: 6,2 g/l
Bezcukernatý extrakt: 24,7 g/l
Cena: dárek

Spotřebitelská známka: 6.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 7 6 7 5

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2507x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 16.02.2013 15:20:48