O Víně

03.01.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 03.01.2013 07:00

Les Remparts 2003 Appellation Sauternes Contrôlée (AOC) - Maison Johanès Boubée, Francie

Jak hodnotím bílé sladké víno ročníku 2003 z vinařské podoblasti Sauternes se dozvíte v následující recenzi.

Třetinkovou lahev sladkého vína pod obchodním názvem Les Remparts jsem kupoval v prosinci 2006 za 190,- Kč (Tesco). Jedná se o kupáž odrůdy Sémillon x Sauvignon blanc ročníku 2003 Appellation Sauternes Contrôlée (AOC). Navážu tak na recenzi L´Art de L´Assemblage 2002 Appellation Sauternes Contrôlée (AOC) - Baron Philippe de Rothschild S.A. (hodnocení 9-9-10) a Château de Peyssonnie 2003 Appellation Muscat de Frontignan Controlée (AOC) - FC S.C.A. Frontignan z vinařské oblasti Languedoc-Roussillon, podoblast Muscat de Frontignan (hodnocení 9-9-9). Lahev jsem několik měsíců hledal ve svém archivu i doma ve vinném humidoru a už jsem se smířil s tím, že jsem o ní prostě přišel... Když jsem ale nedávno přerovnával police v humidoru našel jsem úplně vzadu dole zastrčenou tuto malou lahev.

V případě Maison Johanès Boubée je to již druhá recenze Réserve 2004 Appellation Saint-Émilion Contrôlée (AOC) (hodnocení 7-6-6) na portále. Tato společnost se specializuje na velkoobchodní prodej vína a lihovin a je dceřinou společností společnosti Carrefour Group.

Lahev typu Bordo má objem 0,375 L (čiré sklo) a je uzavřena korkem plným délky 45 mm. Adjustáž je v podobném duchu, jako výše zmíněná bílá vína z podoblasti Sauternes nebo Muscat de Frontignan.

Barva je slámově žlutá, má velmi slušnou intenzitu a zlatou jiskru. Vůně má již stopy oxidace a potřebuje pořádně provětrat a správně temperovat na 9 °C. Později se objevují v nástupu odstíny sušených rozinek, meruněk a medové tóny. Mohu s klidným svědomím uvést, že buket odpovídá přírodně sladkým vínům, u kterého se již začala projevovat nazrálost.

Podobně je to i v chuti , kdy se již začíná projevovat nazrálost, ale není to tak markantní, jako u vůně. Zbytkový cukr není unavující díky kyselince a vysokému obsahu alkoholu (14,0 % obj.) má víno vyvážený projev a pobízí k dalšímu doušku. Jsou zde nádherné ovocité tóny připomínající nektar z přezrálého ovoce (meruňky), které vystoupí v závěru. Malou skleničku jsem si nechal na druhý den, kdy je chuť v mnohem lepší kondici a stopy oxidace jsou pryč. Je to opulentní sladké bílé víno, kterému několik let archivace neublížilo. Víno je už nějakou dobu na svém vrcholu (odhaduji tři až čtyři roky) a proto archivační potenciál vidím maximálně do roku 2013. Víno můžete podávat k foie gras, bílým masům v omáčce, grilovaným kuřatům, kachně s broskvemi a dezertům.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Les Remparts
Odrůda: Sémillon x Sauvignon blanc
Ročník: 2003
Jakost: Appellation Sauternes Contrôlée (AOC)
Zatřídění dle zbytkového cukru: sladké
Vinařská oblast: Bordeaux
Vinařská obec: Sauternes
Výrobce: Maison Johanès Boubée, Francie
Alkohol: 14,0 % obj.
Doporučená archivace: 2008 - 2013
Teplota podávání: 8 - 9 °C
Teplota skladování: 6 - 15 °C
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 190,- Kč (akce Tesco v prosinci 2006)

Spotřebitelská známka: 7.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 8 6 7 6

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2640x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 26.12.2012 15:01:39