O Víně

13.12.2012 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 13.12.2012 07:00

Sauvignon 2006 výběr z hroznů - Lekavý Jan Dolní Bojanovice

Na polosladkém bobulovém výběru Sauvignonu ročníku 2006 by nebylo nic zvláštního, kdyby neměl extrémně vysokou hodnotu alkoholu (16,1 % obj.). Zda to nebylo ke škodě a jak víno hodnotím se dozvíte v následující recenzi.

Polosladký Sauvignon 2006 výběr z hroznů jsem dostal v květnu 2012. V polovině tohoto roku jsem ho stále viděl v nabídce e-shopu vinařství za 240,- Kč. Jak jsem zmínil výše, naprosto zarážející je extrémně vysoký obsah alkoholu (16,1 % obj.), pokud si uvědomíme, že jde o polosladké víno. A protože je to naše první recenze, přebírám z webových stránek vinařství základní informace. 

Rod Lekavých hospodaří již několik generací na pozemcích v katastrálním území Dolních Bojanovic. Tato obec leží v jižní části moravské vinařské oblasti, mezi Hodonínem a Břeclaví. Vinařství bylo založeno v roce 2003 a vlastní vinice na ploše 6 ha v nejteplejších částech katastru, které jsou převážně situovány jihozápadním směrem. Půda je většinou hlinito-písčitá a vápenitá spraš. Odrůdová skladba vinic je tvořena ze 70 % bílých odrůd a ze 30 % odrůd červených. Kromě jiných odrůd pěstují také bojanovský ryzlink, který byl kdysi dodáván na císařský dvůr do Vídně a tam si získal dobrou pověst. Později se tento bojanovský ryzlink prodával pod názvem Císařské víno. Celou produkci zpracovávají ve vlastních prostorách tradiční sklepní technologií. Vyráběná vína obsahují částečně zbytky taninu a třísla, což blahodárně působí na metabolismus lidského organismu.

Vlastní hrozny byly sklizeny na viniční trati Zadní hora v Dolních Bojanovicích. Kontaktoval jsem mailem vinaře, který sice rychle odpověděl, ale jen mne informoval, že má v současné době málo času, ale že mi určitě žádané informace poskytne. Bohužel, žádné další informace jsem nezískal... a tak znovu čerpám z webových stránek: Toto víno pěstujeme na nejteplejší slunečné, svahovité trati Zadní hora bojanovského katastru. Jedná se o víno tělnaté s intenzívní vůní a chutí dlouhotrvající, připomínající ovocné plody. Ve vůni a chuti můžeme hledat angrešt, nektarinky, broskve, banán, ananas i tropické ovoce.

Lahev typu Bordolesse má objem 0,5 L (zelené sklo) a je uzavřena plastovou zátkou délky 44 mm s univerzálním potiskem. Adjustáž je standardní a prakticky ničím nevybočuje. Je zde ale poznat velká snaha dostat na obě etikety maximum informací včetně popisu vína. Analytické hodnoty ani archivační potenciál zde ale nenajdete.

Barva je slámově žlutá, intenzivní a má nádhernou viskozitu i vzhled. Odpovídá přívlastku i ročníku. Vůně nabízí v nástupu extraktivní medové tóny, které přechází do botrytidy a nazrálých odstínů. Na pozadí můžete najít kandované ovoce a extrakt ze sušených rozinek. I když se už začíná objevovat oxidace, stále je to doslova nabušený bobulový Sauvignon, který má co nabídnout.

Chuť je středně dlouhá až dlouhá s kořenitým dozvukem, ve kterém najdete sušené ovoce a tóny propolisu. Je opravdu zvláštní, že extrémně vysoký obsah alkoholu neruší, i když je evidentní, že je přítomen. Hodnota zbytkového cukru sice dokázala dobře zapadnou do výsledného celku, ale víno je už za svým vrcholem a pomalu jede z kopce. Je to výrazný polosladký Sauvignon, který vinařství doporučuje podávat jako aperitiv, ke studeným předkrmům, vařené šunce nebo bílím masům se smetanovými omáčkami.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Sauvignon
Ročník: 2006
Jakost: výběr z bobulí
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosladké
Vinařská oblast: Moravská
Vinařská podoblast: Slovácká
Vinařská obec: Dolní Bojanovice
Viniční trať: Zadní hora
Výrobce: Lekavý Jan Dolní Bojanovice
Alkohol: 16,1 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 12,9 g/l
Obsah kyselin: 6,2 g/l
Bezcukerný extrakt: 23,3 g/l
Číslo šarže: 058
Evidenční číslo jakosti: 56B1-0721
Doporučená archivace: 2010 - 2012
Teplota podávání: 8 - 10 °C
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 240,- Kč (e-shop vinařství v květnu 2012)

Spotřebitelská známka: 7.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 9 7 7 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2222x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 01.12.2012 10:41:23