O Víně

22.11.2012 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 22.11.2012 07:00

Marques de Casa Concha (Merlot) 2004 Domain of Origin (DO) - Viña Concha y Toro, Valle del Maipo, Chile

Chilské vinařství Concha y Toro nabízí zajímavou řadu produktů a na některá vína můžete narazit i u nás. Jak hodnotím Merlot ročníku 2004 z vyšší řady Marques de Casa Concha, který zrál ve francouzských barikových sudech po dobu 16 měsíců, se dozvíte v následující recenzi.

Pamětníci si možná ještě vzpomenou na recenzi z roku 2008 Marques de Casa Concha (Cabernet Sauvignon) 2001 Domain of Origin (hodnocení 10-9-9). Z kabernetu, ale i z Casillero del Diablo 2010 Reserva, o kterém jsem se zmínil v měsíčním přehledu v lednu 2012, jsem měl velmi dobré dojmy a tak jsem neodolal a koupil znovu lahev s obchodním názvem Marques de Casa Concha. Tentokrát se jedná o Merlot ročníku 2004 Domain of Origin (DO), který pochází z vinařské oblasti Valle del Rapel, podoblast Valle del Cachapoal. Réva tohoto Merlotu se pěstuje na vinohradu Peumo. Tato vinařská oblast leží podél řeky Cachopoal a Tinguirrica, které se spojují v Rapel. Podnebí je zde vlhčí a vinice leží většinou v nadmořské výšce do 500 metrů. Terasy kolem řeky Cachapoal tvoří naplavená jílovitá půda. Jíl zadržuje vodu, což pomáhá dobrému dozrávání hroznů. Podnebí je vlhčí a podobné středomořskému. Teplé dny oteplují i noci a blízká řeka Cachapoal zmírňuje teploty, což napomáhá k vytvoření velmi jemných taninů. Hrozny jsou ručně sbírány v období od konce dubna až do začátku května. Víno vyzrává ve francouzských barikových sudech po dobu 16 měsíců (33 % v nových a 67 % ve dvouletých sudech).

Vinařství Concha y Toro založil roku 1883 Don Melchor spolu se svou ženou doñou Emilianou Subercaseaux, který do Chile přivezl nejlepší odrůdy z Bordeaux (Cabernet Sauvignon, Sauvignon Blanc, Sémillon a Merlot). Za značku a výrobu Marques de Casa Concha je od roku 1999 odpovědný Marcelo Papa (viz foto).

Lahev typu Top Bordo má objem 0,75 L (khaki sklo) a je uzavřená plným korkem délky 45 mm s potiskem. Adjustáž jsem rozebral u zmíněné recenze, přistoupím proto přímo k hodnocení.

Barva je inkoustově červená a má vysokou intenzitu, takže je místy až neprůhledná. Jen na okrajích jsou rubínové menisky. Vůně je hluboká a poměrně široká. Má velmi bohatou strukturu, která se postupným rozdýcháním a temperací zajímavě měnila. Od ovocitých tónů (sušené švestky) se přesouvá k peckám z třešní až po hořkou čokoládu.

Chuť je dlouhá, plná a hutná, takže máte pocit, že se musíte při popíjení doslova prokousat :-) Dotyk s dubem je výborný, protože nebyly přebity odrůdové vlastnosti Merlotu. Třísla mají zvláštní nasládlý projev a jsou sametově jemná. V dozvuku najdete jemnou vanilku, kouřovinku a kořenito-dřevité odstíny, které prodlužují závěr. I přes vysoký obsah alkoholu (14,5 % obj.) má Merlot výbornou harmonii. Je to robustní víno, které je přímo předurčeno k dlouhodobé archivaci a k pořádnému steaku, k pokrmům ze skopového masa, zvěřiny a k sýrovým mísám. Víno má stále svůj vrchol před sebou, i když ho můžete otevřít již teď. Lahvovou zralost předpokládám až v roce 2015. Je to robustní a nádherně strukturované víno, které má našlápnuto k velkému vínu, které i přes vysokou cenu stojí za to vyzkoušet.

Na závěr ještě zmíním oficiální webové stránky, které se týkají tohoto chilského vinařství respektive Marques de Casa Concha. Na obou odkazech můžete najít zajímavé informace.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Marques de Casa Concha
Odrůda: Merlot
Ročník: 2004
Jakost: Domain of Origin (DO)
Kategorizace: barrique
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Valle del Rapel
Vinařská podoblast: Valle del Cachapoal
Výrobce: Viña Concha y Toro, Chile
Alkohol: 14,5 % obj.
Číslo šarže: L8A1546
Doporučená archivace: odhaduji minimálně do roku 2015
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 520,- Kč (přímo od českého dovozce)

Spotřebitelská známka: 8.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 9 9 9 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2629x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 18.11.2012 10:33:03