O Víně

19.11.2012 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 19.11.2012 07:00

Rulandské bílé 2006 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.

Jak hodnotím Rulandské bílé ročníku 2006 v přívlastku výběr z hroznů se dozvíte v následující recenzi.

Suché Rulandské bílé 2006 výběr z hroznů z řady Terroir Club jsem kupoval prostřednictvím zásilkové služby Znovínu v srpnu 2007 za 150,- Kč. Nestává se zvykem, abych lahev otevřel dříve, než je predikovaná lahvová zralost.

Hrozny byly sklizeny na viniční trati Načeratický kopec ve Znojmě. Z encyklopedie od p.j. přebírám následující informace. Vinařská obec Znojmo má 179,9 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 399,2 ha. V obci bylo v roce 2007 registrováno 142 pěstitelů. Znojmo je zapsané v seznamu vinařských obcí jako jedna obec, je však děleno dále na jednotlivé katastry: Znojmo-Konice (nebo též Konice u Znojma), Znojmo-Oblekovice, Znojmo-Popice (nebo též Popice u Znojma), Přímětice, Znojmo-Louka, Znojmo-město a Znojmo-Hradiště. V případě dnešního vína je poměrně známá a rozlehlá trať Načeratický kopec, která má 53 ha z celkových 150 ha osázených. Expozice této trati je velmi široká, osázené části naštěstí využívají jen rozsahu od západu po jihovýchod. Pod kopcem sídlí Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, jemu přilehlá část vinic slouží proto také jako vinice k rozsáhlým zkouškám nových klonů, kříženců a odrůd. Znovín Znojmo též zde na Načeratickém kopci měl jedno ze zastavení při svém Putování po vinicích a propagoval odtud Rulandské bílé. Tehdy jsem dával přednost lahodnějším vínům této odrůdy z Volného pole, ale možná dnes bych dokázal ocenit nenápadnost a mineralitu z tohoto terroiru více. Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Veltlínské zelené z této trati se objevily u Vinařství Alfra, Rulandské bílé bere často Vinařství rodiny Špalkovy - a ti ho umí udělat přímo excelentní. Adámkovo vinařství dělá odtud Veltlínské zelené. Roman Polák má zde 3,5 ha nových výsadeb.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm se standardním potiskem výrobce. Adjustáž jsem hodnotil u starších recenzí, ale dnes se rozchází ovšem obsah alkoholu na přední (14,0 %) a zadní etiketě (13,5 %).

Barva je zlato-žlutá, čistá a jiskrná. Odpovídá přívlastku i odrůdě. Víno má nádhernou viskozitu a vzhled. Vůně je jemná a nabízí v nástupu tóny vyzrálých hroznů, které přechází do odstínů pečené chlebové kůrky. Je pravděpodobné, že se dalším nazráváním na lahvi bude buket vyvíjet a měnit.

Chuť je středně dlouhá až dlouhá a kouzelná od prvního okamžiku. Jsou zde nádherné tóny vyzrálých hroznů a máslové odstíny v dozvuku. Víno má krásný extrakt a dobrou harmonii, která se dalším nazráváním na lahvi ještě zvýrazní. Znovín v době, kdy šla lahev do prodeje, uváděl lahvovou zralost 2014 až 2016. Už teď mi přijde víno na vrcholu, na kterém se určitě udrží následující dva roky. Vinařství k tomuto Pinotu blanc doporučuje například podávat vepřové maso nebo těstoviny. Většinou jsem za špičku na Znojemsku považoval pro Rulandské bílé viniční trať Volné pole v Hostěradicích, ale jak jsme se dnes mohl přesvědčit, bude muset začít sledovat i Načeratický kopec.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Terroir club
Odrůda: Rulandské bílé
Ročník: 2006
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Znojmo
Viniční trať: Načeratický kopec
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 14,0 % obj.
Číslo šarže: 6011
Rok lahvování: 2007
Obsah zbytkového cukru: 3,7 g/l
Obsah kyselin: 5,6 g/l
Bezcukerný extrakt: 21,8 g/l
Doporučená archivace: 2014 - 2016
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 150,- Kč (zásilková služba Znovínu v srpnu 2007)

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 8 9 8 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2860x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 06.09.2014 11:30:14