Rulandské modré 2006 výběr z hroznů - Vinařství Vladimír Tetur Velké Bílovice
Vinařství Vladimíra Tetura mám spojeno především se třemi odrůdami, kvůli kterým se zde dlouhodobě rád vracím. Je to aromatický Irsai Oliver, chlapský Neronet a kouzelné Rulandské modré. Poslední dvě odrůdy miluji především v provedení barrique. Dnes provedu hodnocení Rulandského modrého 2006 výběr z hroznů, který jsem s týdenním odstupem porovnal se stejným vínem, které zrálo v sudu typu barrique. Recenze bude zveřejněna tento týden ve čtvrtek.
Dnešní recenze polosuchého Rulandského modrého 2006 výběr z hroznů bude mít své pokračování, protože mám ještě jednu identickou lahev, která je deklarována jako barrique. Nejprve se proto podívám pod korek tomuto pinotu, který jsem kupoval v únoru 2008 přímo ve vinařství za 190,- Kč. Lahvovou zralost predikoval Vladimír Tetur na rok 2013, takže očekávám nazrálost a skvělou harmonii. Úmyslně jsem lahev otevřel na mé zvyklosti dříve, abych měl ještě dostatek času na hodnocení zmíněného bariku.
Vlastní i nakupované hrozny byly sklizeny 10. října 2006 při cukernatosti 24,8 °NM na viniční trati Nová hora ve Velkých Bílovicích. V době sklizně byla réva stará deset let a pěstuje se zde na středním vedení na černozemi. Technologie výroby: vinifikátor a jablečno-mléčná fermentace.
Lahev typu Top Bordo s reliéfem vinařství má objem 0,75 L (hnědé sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem výrobce. Adjustáž jsem již hodnotil u starších recenzí, přistoupím rovnou k senzorickým vlastnostem.
Barva je odrůdová, purpurově červená, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu jsou marmeládové tóny připomínající vyzrálé modré hrozny, extrakt z černých třešní a nasládlý ocásek. Buket se postupným popíjením, kontaktu se vzduchem a temperací přesouvala do kořenitých tónů, hořké čokolády, kávových zrn a různého koření.
Co poodkryla vůně dokoná chuť, která má krásné a dlouhé doznívání. Pokud jsem v úvodu zmínil barrique, tak si ho dovedu představit už u tohoto pinotu, protože v dozvuku oceníte nádherná třísla a extrakt (28,77 g/l). Vysoký obsah alkoholu (13,5 % obj.) není v chuti poznat. Poměr zbytkového cukru (4,53 g/l) a kyselinek (4,86 g/l) do sebe nádherně zapadl. Je to jedno z nejlepších Rulandským modrých, které jsem kdy pil. Procházím statistiku a kontroluji, jaké vína této odrůdy jsem hodnotil nejlépe, abych správně provedl hodnocení. Nejlepší pinoty, které jsem hodnotil vypadají následovně, z čehož vyplývá, že na nejlepší trojku dnešní pinot nedosáhl:1. Rulandské modré 2000 pozdní sběr (barrique) - Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec (hodnocení 10-10-10)2. Rulandské modré 2003 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s. (hodnocení 9-9-9)3. Rulandské modré 2002 výběr z hroznů (barrique) - Vinařství Vladimír Tetur Velké Bílovice (hodnocení 8-9-10)
K tomuto pinotu doporučuji podávat jemné úpravy hovězího masa. Vladimír Tetur predikoval lahvovou zralost na rok 2013 a musím to jen potvrdit. Víno je už nějakou dobu na vrcholu, na kterém se může udržet minimálně rok. Po dnešní zkušenosti se ještě více těším na identické víno, které bylo deklarováno jako barrique a které otevřu s týdenním odstupem.
Na závěr uvedu odkazy na tři obsáhlé články od p.j., které by měly patřit do povinné četby každého vínomilce:Pinot noir, cesta k velikosti - část první: Pinot noir jako specifický druhPinot noir, cesta k velikosti - část druhá: Pinot noir a specifika prostředíPinot noir, cesta k velikosti - část třetí: Specifika agrotechniky a sklepní technologie
Shrnutí údajů o dnešním víně:Odrůda: Rulandské modréRočník: 2006Jakost: výběr z hroznůZatřídění dle zbytkového cukru: polosuchéVinařská oblast: MoravaVinařská podoblast: VelkopavlovickáVinařská obec: Velké BíloviceViniční trať: Nová horaVýrobce: Vladimír Tetur, Velké Bílovice 1277Alkohol: 13,5 % obj.Číslo šarže: 357Evidenční číslo jakosti: 56E1-07Obsah zbytkového cukru: 4,53 g/lObsah kyselin: 4,86 g/lBezcukerný extrakt: 28,77 g/lDatum sklizně: 10. října 2006Cukernatost hroznů: 24,8 °NMZpůsob vedení révy: středníTyp půdy: černozemStáří vinice: 10 letTechnologie výroby: vinifikátor, jablečno-mléčná fermentaceDoporučená archivace: 2012 - 2013Teplota podávání: 16 - 18 °CTeplota skladování: 10 - 15 °CVelikost šarže: 5.000 litrůRok lahvování: 2007Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °CCena: 190,- Kč (přímo z vinařství v únoru 2008)