O Víně

05.11.2012 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.11.2012 07:00

Equus 2005 Chardonnay (Reserva) - Viña Haras de Pirque S.A., Chile

Jak hodnotím chilské Chardonnay ročníku 2005, které zrálo půl roku v sudech z francouzského dubu, se dozvíte v následující recenzi.

Lahev s obchodním názvem Equus je odrůda Chardonnay ročníku 2004, které bylo 6 měsíců v sudech z francouzského dubu. Vedle Chardonnay najdete pod tímto obchodním názvem ještě odrůdu Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon a Carménère. Equus znamená latinsky "kůň" a najdete ho taktéž na etiketě od Leonarda da Vinciho. Webové stránky vinařství se proto věnují jak koním, tak samozřejmě vínům. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Valle Central, podoblast Valle del Maipo na vinici o rozloze 20 ha, která je ovlivňována přímořským klimatem. Teplé slunečné dny a chladné noci s ranními mlhami v kombinaci se složením půdy tvoří ideální podmínky pro tuto odrůdu. Uváděný výnos činí 6 tun/ha. Hrozny jsou ručně sklizeny v prvních dvou týdnech března. Fermentace u 60 % moštu probíhá řízeně při teplotě 15 ºC v nádržích z nerezové oceli pro zachování svěžesti a ovocného charakteru i při dlouhodobém uložení v lahvi. Zbytek kvasí tradičně v dubových sudech. Poté je víno zceleno a následně zraje 6 měsíců v sudech z francouzského dubu.

Z webových stránek českého dovozce vybírám informace týkající se historie vinařství, které v roce 1991 založil podnikatel Eduardo Matte Pirque v oblasti Maipo Valley. Jednalo se o projekt nového vinařství v kombinaci s již existujícím a prosperujícím hřebčínem. Vinařství obhospodařuje 600 ha mírně svažitých vinic v podhůří majestátných And. V letech 1992 a 1993 bylo osázeno dalších 120 ha. Na jeden hektar vinic pak připadá pouhých 4 tisíce keřů. Díky této redukci dostává réva vinná dostatek slunečního záření a živin. Status vinařství podtrhuje 30 čistokrevných závodních koní a velkoryse situovaný „palác" ve tvaru koňské podkovy.

Lahev burgundského typu má objem 0,75 L (khaki sklo) a je uzavřená plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž je zajímavá i originální a to především díky kresbě Leonarda da Vinciho. Kvalitní staniolová záklopka a plný korek je u této řady povinností.

Barva je zlato-žlutá, má krásnou jiskru a střední intenzitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku a má veškeré atributy barrique. V nástupu jsou výrazné ovocité tóny (broskve, hrušky), které přechází do vanilky a nasládlého dřeva. Buket má krásnou strukturu i když i po 7 letech nazrávání na lahvi má stále velmi výrazný projev (toast), který je poznat samozřejmě i v chuti.

Chuť je díky dotyku s dubem dlouhá a přinesla do závěru kromě zvláštní šťavnatost, kořenitost a tropické ovoce. V dozvuku vystoupí jemná kouřovinka s vanilkou. Jak jsem poznamenal u vůně, toastování je stále výrazné a během následujících let se proto může víno zajímavě posunout a vyvíjet. Archivační potenciál uvádí český dovozce až do roku 2015 a v současné době to vidím podobně. Jedná se o plné a komplexní Chardonnay, které osloví milovníky bílých aromatických barikových vín.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Equus
Odrůda: Chardonnay
Ročník: 2005
Kategorizace: Reserva
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Valle Central
Vinařská podoblast: Valle del Maipo
Alkohol: 13,6 % obj.
Číslo šarže: L5266
Obsah zbytkového cukru: 5,0 g/l
Obsah kyselin: 3,0 g/l
Doporučená archivace: 2008 - 2015
Teplota podávání: 12 - 14 °C
Teplota skladování: 6 - 15 °C
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 450,- Kč (přímo od českého dovozce v říjnu 2006)

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 8 8 8 6

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2121x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 24.10.2012 10:45:53