O Víně

24.09.2012 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 24.09.2012 07:00

Hibernal 2011 - Winnica Spotkaniówka, Grażyna Barć a Krzysztof Kotowicz, Połomia, Polsko

Před dvěma léty jsem si přivezl z V. Mezinárodních dnů vína v polském Jasle Hibernal 2009 z vinařství Spotkaniówka w Połomii, následně se objevila na našich stránkách recenze tohoto vína. Dnes je to Hibernal 2011 stejného výrobce a jsem zvědav, jak se budou tato dva vína lišit nebo v čem si budou podobná.

Nejprve pár řídků pro připomenutí. Vinařství Spotkaniówka se nachází na krásných terénech Strzyżowsko-Dynowských vrchů, vinice byla založena v roce 2006 a má plochu 1,02 ha. Leží na JZ svahu se svažitostí 6-8 % ve výšce cca 320 metrů n.m., cca 120 metrů nad dnem údolí. Vinohrad obhospodařují paní Grażyna Barć a pan Krzysztof Kotowicz, kteří se před 10 léty rozhodli odstěhovat z těsného Rzeszowa a začali se zajímat o program „Podkarpackie winnice" a postupně se začali věnovat vinohradnictví a výrobě vína. Absolvovali zahraniční enologické programy a kurzy v zahraničí. Ve vinici vznikl degustační objekt a navíc i ubytování pro 6 osob s veškerým potřebným vybavením pro enoturistiku. V jejich vinici najdete odrůdy pro víná bílá: Hibernal a Bianca, pro vína červená: Rondo a Regent.

Něco málo o odrůdě přebírám z webových stránek: Hibernal je bílá interspecifická moštová odrůda vzniklá mezidruhovým křížením odrůd Seibel 7053 x Ryzlink rýnský. Do Státní odrůdové knihy byla zapsaná v roce 2004. Vyšlechtěna byla v Geisenheimu (SRN) prof. Helmutem Beckerem a pěstuje se hlavně v Německu a Švýcarsku, ale objevuje se poměrně často i na polských vinicích a zdá se, že se zde celkem dobře ujala. Sklizňové zralosti dosahuje cca. 1 až 2 týdny před Ryzlinkem rýnským v první polovině října. Hrozen je středně velký, středně dlouhá stopka, bobule menší až střední, kulaté. Víno je charakteru Ryzlinku rýnského, jemné sauvignonové tóny, příjemné kyseliny. Odrůda vhodná pro výrobu biovín a k barikování. Charakterové chuťové vlastnosti: zralá broskev, kořenité tóny. Výhodou odrůdy je velká odolnost na veškeré choroby a mráz.

Prezentované víno je vzhledově velmi pěkné, čisté, po zakroužení skleničkou docela výrazně slzí, víno se zdá být extraktivní. Barva je světlejší žlutavě-zelenkavá se světle zlatavými reflexy, odstín lipového květu až žlutého melounu. Velkou předností vína je jeho výrazná vůně, docela intenzivní, čistá, upomíná na jednoho ze svých rodičů Ryzlink rýnský. Převládají tóny ovocné - zelené jablko, angrešt, cukrový meloun, broskev (oproti ročníku 2009 určitě víc ovocitosti), vycítit lze i akcent mandlový, což je docela zajímavé a atraktivní, trocha lipovinky je však taky znát. Dá se říci, že vůně je typicky odrůdová, proto v tomto směru hodnotím víno hodně vysoko. Chuť vína je taky zajímavá, svěží, velmi živá. I v tomto ročníku chuť poněkud ustupuje vůni. Stejná je výrazná, docela vysoká kyselinka, což je však typickým znakem odrůdy. Při prvním kontaktu je náznak určité sladkosti, velmi rychle ale nastupuje převaha kyselin, které jsou však přijatelné a dávají vínu říznost. V chuti lze nalést stejna aromata jako ve vůni, tedy ovocitě-květinové, k tomu v dochuti, která je střední, ještě nacházím lehkou mandlovou hořčinku. Víno je středně plné, extraktivní, celkově vyvážené.

Hibernal 2009 a 2011 se liší jen málo, vyšší kyselina zůstává (odrůdový znak), víno se zdá v obou případech lepší ve vůni než v chuti, ve vůni i v chuti je u ročníku 2011 víc ovocitosti, jinak odchylky nejsou moc znatelné. V obou případech se mi víno líbí, je zajímavé.

Celkové hodnocení vyznívá docela příznivě, bylo to jedno z nejlepších bílých vín na VII. Mezinárodních dnech vína v Jasle, docela vystupovalo nad ostatní bílá polská vína.

Moje hodnocení: 83 bodů

Víno získáno výměnou. Vinařství prozatím nemá koncesi na oficiální prodej vína. Obecně řečeno: nedostatečné možností prodeje svých produktů polskými vinaři na trhu považuji skoro bych řekl za tragédii polského vinařství.

Lahev tmavě olivová klasická bordovka 0,75 L, zátka plastová délky 40 mm, etiketa docela hezká, jen s poznámkou: „Wino białe wytrawne z Podkarpacia" a uvedení obsahu alkoholu 11,5 %.

Na webových stránkách se dozvíte historii i současnost vinice, o akátových sloupcích a akcesoriích pro vedení vinice, bohužel vůbec nic o produktech, jakoby absolutní prioritou byla vinice sama a nikoliv vína. V tomto se za dva roky nic nezměnilo, což je škoda.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Hibernal
Ročník: 2011
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Podkarpacki
Vinařská obec: Dębica
Viniční trať: bez názvu
Výrobce: Winnica Spotkaniówka, Grażyna Barć a Krzysztof Kotowicz, Połomia
Alkohol: 11,5 % obj.
Výsadba révy vinné z roku: 2006
Typ půdy: hlinito-jílová s obsahem flyšové drtě
Technologie výroby: klasická
Teplota skladování: 6 - 13 ºC
Teplota podávání: 12 ºC
Doporučená archivace: max. 2015
Cena: dar

Spotřebitelská známka: 6.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 7 9 7 3

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2521x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 18.09.2012 20:09:47