O Víně

08.10.2012 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 08.10.2012 07:00

Dornfelder 2009 zemské - Rodinné vinařství Varmuža s.r.o., Kobylí

Dnešní zemský Dornfelder ročníku 2009 mne přesvědčil svojí kvalitou a přirozeností. Jak toto suché červené víno hodnotím, se dozvíte v následující recenzi.

Suchý Dornfelder ročníku 2009, který rodinné vinařství Varmuža označuje jako Víno z Modrých hor, jsem koupil v rámci říjnové olomoucké Flory v roce 2010 za 150,- Kč na stánku vinařství. Tehdy jsem si poznamenal: Barva je neskutečně intenzivní. Ve vůni směs černých jeřabin a lesních plodů. Vše se rozprostřelo také v chuti, která nepostrádala třísla. Jednoduše řečeno, víno pro chlapy. V minulosti jsem se setkal s tímto vinařstvím prostřednictvím recenze na Neuburské 2008 zemské (hodnocení 9-9-9) a Modrohorské Cuvée 2009 zemské, které je vyrobeno z odrůdy Frankovka (60 %) x Modrý Portugal (40 %) (hodnocení 7-8-7).

Vlastní hrozny byly sklizeny na viniční trati U Skalky v Kobylí. V září 2006 jsem viniční tratě v Kobylí projel na kole, viz reportáž vinicemi v Kobylí. Z encyklopedie od p.j. přebírám následující informace. Vinařská obec Kobylí má 284,1 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 662,2 ha. V obci bylo v roce 2007 registrováno 582 pěstitelů. Kobylské svahy Lumperk, Zámlynského, Lácar a Sovinek pokládám za jedny z nejzajímavějších a nejúchvatnějších terroirů jižní Moravy. Naopak výsadby z ne úplně vhodně orientovaných protisvahů mám sklon poněkud kvalitativně podceňovat (dokonce ryzlink je tam vysázen!), byť jsem byl mnohokrát přesvědčován na konkrétních vínech, že i odtud se daří vyrobit pěkné víno. Kobylí bylo jako prakticky všechny významné obce s členitým a rozsáhlým terroirem velmi postiženy slučováním názvů vinic novelou z roku 2004. Ze 46 původních názvů tratí, z nichž některé se stále používají, jich novelu přežilo jen 13. Velkokapacitní výrobě přívlastků to možná pomohlo vyřešit některé problémy, v těch nejcennějších částech terroirů se však mělo postupovat citlivěji, protože investovalo-li by se patřičně do propagace jemných odlišností vín z těchto částí, dovedu si představit, že jména těch nejlepších by směle vstoupila do podvědomí milovníků vína stejně jako třeba nejznámější terroiry Mikrosvínu nebo Znovínu a jako takové by byly i vyhledávány a s potěšením sbírány a porovnávány.

Lahev typu Bordo Sissi má objem 0,75 L (hnědé sklo) a je uzavřena lepeným korkem délky 38 mm. Adjustáž od výše recenzovaného najburku prošla faceliftem, který se povedl. Pokud by na etiketě byla ještě informace o cukernatosti hroznů v době sklizně a archivační potenciál, nemělo by to chybu.

Barva je inkoustově červená, má fialové odlesky a velmi dobrou intenzitu. Vůně nabízí směs černých jeřabin a koření. Na pozadí se rozprostírají dřevité tóny.

Chuť je středně dlouhá až dlouhá, i když jsou třísla výrazná, přesto neruší. Víno má velmi dobrou strukturu. V závěru vystoupí kořenito-ovocité tóny. Dornfelder má stále svůj vrchol před sebou a klidně bych ho nechal nazrávat na lahvi do roku 2014. Je to nádherné víno, které ocení především milovníci plných a hutných červených vín. Dovedl bych si představit dotyk s barikovým sudem, i když už teď třísla krásně vystupují. Webové stránky jsou už dlouho dobu neaktuální (odhaduji tak od roku 2010) a není na nich v současné době nic, co by stálo za pochvalu. Víno doporučuji podávat k specialitám na grilu a sýrům s modrou plísní.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Dornfelder
Ročník: 2009
Jakost: zemské
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Kobylí
Viniční trať: U Skalky
Výrobce: Rodinné vinařství Varmuža s.r.o., Kobylí
Alkohol: 12,0 % obj.
Číslo šarže: 0409
Doporučená archivace: 2011 - 2014
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Teplota podávání: 17 - 19 °C
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 150,- Kč (stánek vinařství na olomoucké Floře v říjnu 2010)

Spotřebitelská známka: 7.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 9 8 8 5

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2547x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 23.09.2012 17:02:38