Rulandské modré 2003 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.
Polosuchý výběr z hroznů Rulandského modrého ročníku 2003 má být podle predikce vinařství právě letos na svém vrcholu. Jak víno hodnotím se dozvíte v následující recenzi.
Polosuché Rulandské modré 2003 výběr z hroznů jsem kupoval v srpnu 2007 přímo ve vinařství za 230,- Kč. Vlastní hrozny byly sklizeny 27. září 2003 při cukernatosti 24,0 °NM na viniční trati U Božích muk v obci Novosedly. Na etiketě je uvedena viniční trať Za Božími mukami, což odpovídalo stavu před novelizací vinařského zákona. V době sklizně byla réva stará šest let. Technologie výroby: nakvášení rmutu v otevřených nádržích, jablečno-mléčná fermentace.
Z encyklopedie od p.j. přebírám následující informace. Vinařská obec Novosedly má 424,5 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 550,3 ha. V obci bylo v roce 2007 registrováno 133 pěstitelů. Kultovní polohou pro mne je díky svým skvělým modrým rulandám (ale i ryzlinkům) Růžová hora. Kterýkoliv z vinařů, jejichž rulandy jsem chutnal (Tanzberg, Kovacs, Vinselekt, Marcinčák), z hroznů odtud dokáže vykouzlit nadprůměrně dobré víno, nezřídka se vína odtud v každoroční srovnávací soukromé degustaci předních ruland z ČR umístí na předních místech. Velmi slušná vína však dává i Stará hora, Nad Sklepy a U božích muk (ačkoliv jejich svažitost a orientace nejsou zrovna učebnicové). Problematickým se mi zdá připojení dřívější polohy Stráně, zejména jejího rovinatého cípu, k Růžové hoře. Takové administrativní zákroky vedou k znehodnocování jména terroiru nebo k parazitování na něm.
Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm se standardním potiskem vinařství. Adjustáž jsem několikrát hodnotil u starších recenzí, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.
Barva je cihlově červená, má střední intenzitu a typické menisky na okraji. Vůně je jemná a nabízí směs kompotového ovoce a marmelády z třešní. Na pozadí jsou slabé odstíny hořké čokolády a dřevité tóny, které mají původ v ležení na sudě v Zámeckém sklepě.
Chuť je plná a má krásné kořenité doznívání, ve kterém se rozprostřou příjemná třísla. Zbytkový cukr během nazrávání na lahvi zkrotl a dnes se mi víno jeví spíše jako suché. Obsah alkoholu (12,0 % obj.) krásně zapadl do celku a vínu sluší. Původní lahvová zralost byla podle vinařství odhadována na roky 2010 až 2013. Nyní je víno je na svém vrcholu, na kterém se podle mne pravděpodobně udrží do roku 2014. Vinařství k tomuto pinotu doporučuje výraznější úpravy masa a pikantní sýry. Lahev získala ocenění: Stříbrná medaile Weinparade Poysdorf 2006. Je to kouzelný pinot, který na lahvi nádherně dozrál do nadprůměrného moravského červeného vína. Dnes lituji, že jsem si nekoupil více lahví. Kdo toto víno ještě má, může si gratulovat!
Shrnutí údajů o dnešním víně:Odrůda: Rulandské modréRočník: 2003Jakost: výběr z hroznůZatřídění dle zbytkového cukru: polosuchéVinařská oblast: MoravaVinařská podoblast: MikulovskáVinařská obec: NovosedlyViniční trať: Za Božími mukamiVýrobce: Vinné sklepy Valtice, a.s.Alkohol: 12,0 % obj.Číslo šarže: 513/04Evidenční číslo jakosti: 14A1-04Číslo vzorku: 667Obsah zbytkového cukru: 11,6 g/lObsah kyselin: 5,2 g/lBezcukerný extrakt: 26,7 g/lDatum sklizně: 27. září 2003Cukernatost hroznů: 24,0 °NMStáří révy vinné v době sklizně: 6 letTechnologie výroby: nakvášení rmutu v otevřených nádržích, jablečno-mléčná fermentaceDoporučená archivace: 2010 - 2014Teplota skladování: 6 - 13 °CTeplota podávání: 16 - 19 °COcenění: Stříbrná medaile Weinparade Poysdorf 2006Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vodyCena: 230,- Kč (přímo ve vinařství v srpnu 2007)