Rulandské šedé 2006 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.
Viniční trať Lampelberk mám vedle Znovínu Znojmo spojenou také s dnes již neexistujícím vinařstvím EKO Hnízdo s.r.o. Znojmo. Jak hodnotím znovínské Rulandské šedé 2006 výběr z hroznů se dozvíte v následující recenzi.
Polosuché Rulandské šedé 2006 výběr z hroznů z řady Terroir clubu jsem kupoval v srpnu 2007 přes zásilkovou službu Znovínu za 160,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Lampelberk v obci Vrbovec. Z webových stránek Znovínu přebírám následující text: Viniční trať Lampelberk se nachází 10 km jihovýchodně od Znojma u hranic nedaleko silnice ze Znojma do Vídně v největší vinařské lokalitě Znojemské podoblasti mezi obcí Vrbovec a zaniklou obcí Ječmeniště. Vedlejší viniční tratě jsou např. Šác, Vinná hora, Ivanka, Dolina atd. Typický tvar kužele má pahorek uprostřed, který je dominantou tratě, který byl v dávných dobách také osázen vinnými keři. Název tratě není odvozen od německých názvů lampy, ale od ovcí. Hora Lampelberk je po staletí známá svým kvalitním vínem. Obchodníci měli o víno z této tratě obrovský zájem a i dobře za ně platili, jak je psáno v kronikách. „Hrádek“ uprostřed vinic si nechal postavit v roce 1860 Jaroslavický zámecký pán Vilém hrabě Hompesch jako vyhlídkový altán. Dnes slouží hrádek k turistickým účelům, ochutnávkám vín i jako cíl cykloturistů. Celková výměra tratě je 17,41 ha. Je zde vysazen Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský a nově i další odrůdy jako např. Rulandské šedé aj. Nadmořská výška je od 260 do 280 metrů, převažující expozice je jižní. Svažitost je 20–25 %! Průměrná roční teplota je 9,1 °C, roční srážky 529 mm. Půda je mírně alkalická - pH 7,7, hlinito-písčitá. Geologický původ: váté písky s jíly, mělký černozemní horizont Karpatské předhlubně. Kategorie viniční tratě je 1 - tedy nejkvalitnější. Tato trať spadá do katastru (dnes již prakticky zaniklé) obce Ječmeniště. V době vzniku tereziánského katastru byl tento svah hustě révou osázen. Zterasování proběhlo v padesátých či šedesátých letech 20. století, kdy tento svah (tehdy již v hraničním pásmu) obdělával Státní statek Znojmo pod odborným vedením Františka Ferta.
Z encyklopedie od p.j. přebírám následující informace. Vinařská obec Vrbovec má 336,1 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 433,6 ha. V obci bylo v roce 2005 registrováno 59 pěstitelů. Vrbovecké trati patří k jedněm z nejmalebnějších na Znojemsku. Zejména ty zterasované u hranic v lokalitě Ječmeniště. Proslavit zdejší terroiry se snaží jak Znovín Znojmo, tak další zdejší vinařství (Agrodružstvo Vrbovec, Vinařství Waldberg, Eko Hnízdo, Jan Vaněk, Vinařství Pavel Vrba - prý vynikající medailové Vz, špičkové vinařství Dobrá vinice, Ampelos má zde infocentrum, vinotéku, zabývá se udržovacím šlechtěním mnoha odrůd). Podle mých zkušeností se zde nejlépe daří burgundským odrůdám (Char, Rb, RM), ale i ryzlinku rýnskému. Krásné "voňavky" odtud produkuje Znovín Znojmo (MM z Ivanky a Šácu, IO z Vinné hory a Waldberku). Vrbovec je osázenou plochou 336 ha největší vinařskou obcí Znojemské podoblasti, je zde 59 registrovaných pěstitelů, ovšem mnoho dalších vinařství odtud hrozny nakupuje (Vinařství Waldberk i Agrodružstvo Vrbovec jsou jedněmi z největších producentů hroznů na prodej). Jinak Lampelberk byl nejprve rozšířen o trať Ivanka, později je u Lampelberku a Waldberku příklon k pravopisné podobě Lampelberg a Waldberg (zřejmě vinařství, která ve svých názvech používají tyto tradičnější podoby názvů je velmi správně prosadily). Agrovíno Vrbovec má vysazené na Waldbergu vysazené Vz, Mt, Rb, písčito-hlinitá půda se sprašovým podložím prý dodává vínu kořenitost, plnost, aromatiku. Na Šácu mají MM a Rv, zdejší spraše a lehké štěrkopísky dávají vína ovocitá, lehká, svěží. Mezi lety 2005 a 2007 poklesla výměra registrovaných tratí zde na 311,5 ha. Ve stejném období ale vzrostl počet registrovaných pěstitelů z 59 na 71.
Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm se standardním potiskem výrobce. Adjustáž jsem hodnotil u starších recenzí, přistoupím proto přímo k senzorickým vlastnostem.
Barva je zlato-žlutá, má dobrou intenzitu a přesvědčivou viskozitu. Vůně v nástupu nabízí odstíny tropického ovoce (ananas, limetky), které se dále rozprostírají do medových tónů a vyzrálých hroznů.
Chuť je středně dlouhá, harmonická a má po pěti letech nazrávání na lahvi stále vyšší zbytkový cukr v dozvuku, kterému se sice snaží sekundovat kyselinka, ale ztrácí dech. V závěru vystoupí extrakt vyzrálých hroznů. Víno je na svém vrcholu, na kterém se může udržet ještě v roce 2013 a možná i 2014. Vinařství víno doporučuje podávat k vepřovému masu nebo čínské kuchyni.
Shrnutí údajů o dnešním víně:Obchodní název: Terroir clubOdrůda: Rulandské šedéRočník: 2006Jakost: výběr z hroznůZatřídění dle zbytkového cukru: polosuchéVinařská oblast: MoravaVinařská podoblast: ZnojemskáVinařská obec: VrbovecViniční trať: LampelberkVýrobce: Znovín Znojmo a.s.Alkohol: 13,0 % obj.Číslo šarže: 6080Obsah zbytkového cukru: 11,8 g/lObsah kyselin: 5,8 g/lBezcukerný extrakt: 22,5 g/lDoporučená archivace: 2012 - 2014Teplota skladování: 6 - 13 °CTeplota podávání: 10 - 12 °CZpůsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vodyCena: 160,- Kč (zásilková služba v srpnu 2007)