O Víně

10.08.2012 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 10.08.2012 07:00

Sauvignon blanc 2011 zemské - Krásná hora s.r.o. Starý Poddvorov

Jak jsem nedávno slíbil, přináším první nahlédnutí k jednotlivým vínům v poslední době často probírané Krásné hory Marka Vybírala. Lahev, které jsem se odhodlal nakouknout v klidu domova pod zátku, je Sauvignon blanc ročníku 2011. Není to nějaký náhodný tip. Zatím jsem ochutnal pouze zakoupené rosé z odrůdy Zweigeltrebe, které mi opravdu padlo do noty, a které mi velmi zpříjemnilo letní večer. Lahev Sauvignonu jsem dostal darem, takže jsem se rozhodnul zrecenzovat jej, jako první.

Jak jsem již zmínil v úvodu, o Krásné hoře, jako vinařství, o vizích Marka Vybírala, o směru, kterým se vinařství ubírá, nebo kam směřuje ročníkem 2011, bylo již obecně napsáno dosti. Mé osobní zkušenosti naleznete v článku na našem portále zde, poznatky Evas zde a případně i zápisky ze Skleničkova blogu tady. Jelikož je informačních kanálů dostatek, rád bych se zaměřil pouze na hodnocené víno.

Dnešní Sauvignon by dle vinaře měl být kupáží dvou šarží, část ležela v sudu.

Inovovanou, moderní adjustáž jsem již zmínil v předchozím článku z Putování. Nízkou známku uděluji za strohou, špatně viditelnou a čitelnou etiketu, se spoustou nevyužitého místa. Stačí chybně natočená lahev  a nepoznáte, o jaké vinařství se jedná. Úzký černý proužek na pravé straně etikety obsahuje ročník, nejdůležitější údaje a také analytika, což kvituji. Lahev typu burgundy je uzavřena šroubovacím uzávěrem.

Barva vína je jiskrná, se zlatavými naoranžovělými odlesky a hutnými glycerolovými mosty.

Vůně potlačuje ovocitost, i když grepovou kůru a převládající jablkový jadřinec je patrný. Nacházím zde spíše kopřivové tóny, luční kvítí, hluchavku a trochu toho dřeva.

V chuti je víno na výsost plné, bohaté a hutné. Je ho prostě plná pusa. Závěr je pikantní přecházející do hřejivé dlouhé kořenitosti. Vybavuji si zelené jablko, mandle a kontrující kyselinku. Při pohledu na analytika oceňuji nízkou hodnotu cukru, což ale směle vyvažuje dostatečný extrakt a plnost vína a kyselinku pěkně vyvažuje.

Dle mých poznatků soudím, že se nejedná o typický moravský Sauvignon, jak si jej všichni vybavují a mají zažitý. Spousta jich je kopřivových, ovocitě broskvových, exotických, až bomparových a plných tropického ovoce. Tento je opravdu plný, ale spíše přízemní a ničím extra nevyčnívající. Drží se při zemi svými herbálními složkami. Robustní tělo napovídá o dlouhém žití tohoto vína. Jsem zvědav, co se z něj časem vyloupne a co šroubovací uzávěr dovolí. Jelikož mi tento typ zpracování odrůdy zatím příliš nesedí, přikláněl bych se spíše ke známce 6,5 za chuť, ale půlky nedáváme...

Známka za ostatní služby našeptává již zažité a poznané. To jest Markovu vstříctnost a pohostinnost, s možností posezení, degustování, výtečné snoubení s bohatou gastronomií a spousta povídání a vysvětlování ohledně vína, hospodaření ve vinohradu ba i o čemkoli. 

Z hlediska gastronomie bych doporučil třeba méně výrazné polévky, těstoviny, vepřovou pečeni, nebo třeba plody moře.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Sauvignon blanc
Ročník: 2011
Jakost: zemské
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Slovácká
Vinařská obec: Starý Poddvorov
Viniční trať: Krásná hora
Výrobce: Krásná hora s.r.o. Starý Poddvorov
Alkohol: 12,5 % obj.
Číslo šarže: SG11-07
Obsah zbytkového cukru: 0,3 g/l
Cukernatost hroznů v době sklizně: 22,8 °NM
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do trouby
Cena: 180,- Kč  ve vinařství 2012

Spotřebitelská známka: 7.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
5 8 6 7 10

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1635x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Lukáš 10.08.2012 06:20:17