O Víně

03.07.2012 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 03.07.2012 07:00

Rulandské modré 2008 akostné odrodové - Víno Kanich Vinosady, Slovensko

V rámci akce Vína na hrade, která se konala letos 5 května na nádherném hradě Červený Kameň na úpatí Malých Karpat, obec Častá, nedaleko Modry, jsme měli možnost navštívit i vinařství Víno Kanich ve Vinosadech. Návštěvu jsme si domluvili právě během akce Vína na hrade, a tak v nedělní dopoledne se hlásíme u pana Kanicha ve Vinosadech. Zde musím vyzvednout ochotu a vstřícnost majitele firmy a možnost degustace širokého spektra produkce firmy se závěrečnou malou tečkou na závěr - skvělým domácím několikaletým koňakem.

Vinařství Víno Kanich je malé rodinné vinařství založené v roce 2001 z obce Vinosady, což je obec ležící 4 km jižně od Modry. Vinařství hospodaří na cca 2 ha vinic na svazích Malých Karpat, část hroznů taky nakupuje v modranské oblasti. Mezi odrůdami převládají klasické odrůdy pro danou oblast, tedy Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský a Frankovka modrá, najdeme zde ale i Chardonnay, Muškát moravský, Rulandské modré, Dornfelder, Neronet, Alibernet, Cabernet Sauvignon.

Původ vína: vinohradnická oblast malokarpatská, podoblast (vinohradnický rajón) modranská, vinařská obec Modra.  Surovina je z nakoupených hroznů. Víno s chráněným označením původu.

Vzhledově je víno čisté, s pěknou cihlově červenou jiskrou. I když je víno deklarováno jako jakostní, přesto se tvoří na skle dosti početné slzy velmi pomalu stékající po skle, což svědčí o extraktivnosti vína.

Barva je pro odrůdu typická, světlejší granátová, odstín jahodový s cihlově červenými reflexy.

Ve vůni převládají ovocné tóny - ostružina, černý rybíz, kouřem sušená švestka, silný zelený čaj, kouřové a dřevité tóny jsou taky pro toto víno dosti typické.

Chuť je středně plná s nižšími ušlechtilými kyselinkami a příjemnou lehčí tříslovinou. Chuť koresponduje s vůní a nabízí chuť sušené švestky a švestkových povidel, dobrou hořkou čokoládu, kouřovinku, dřevo, zemitost, kůži. Vše je vyvážené, harmonické, vyzrálé. S časem se stává víno jakoby plnější a stále zajímavější.

Koncové hodnocení: Velmi pěkný představitel odrůdy i regionu, dobře zpracované víno, které má ještě hodně potenciálu. S víny tohoto výrobce již mám dlouhodobější zkušenosti a vždy jsem byl s ními spokojen. Toto víno mohu doporučit, stejně jako celou produkci Víno Kanich.

Cena: 6 € - zakoupeno přímo ve vinařství, cena velmi dobrá s ohledem na obsah lahve Bordó 0,75 L. Korek z drobné korkové drtě s firemním potiskem.

Ocenění: šampión červených vín Piešťany 2011, SM Budmerice 2010, SM Báhoň 2010, SM Rača 2010, BM Skalica 2010.

Moje hodnocení: 86 b. 

Bodování: Desítku v kategorii Ostatní služby dávám za velkou vstřícnost, vřelé přijetí ve vinařství a ochotu udělit veškeré informace.

Internet: http://www.vinokanich.sk/                                 

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Rulandské modré
Ročník: 2008
Jakost: akostné odrodové (odrůdové jakostní)
Kategorizace: víno s chráněným označením původu
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: malokarpatská
Vinařská podoblast: modranská
Vinařská obec: Modra
Výrobce: Víno Kanich, Vinosady, SR
Číslo šarže: L-011
Alkohol: 12,5 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 1,3 g/l
Obsah kyselin: 6,4 g/l
Bezcukerný extrakt: 27,6 g/l
Cukernatost moštu: 22,5 °NM
Datum sklizně: 10/ 2008
Teplota skladování: 6 - 13 ºC
Teplota podávání: 12 ºC
Doporučená archivace: 2015
Cena: 6,- €

Spotřebitelská známka: 8.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 9 9 8 10

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2134x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 21.06.2012 08:58:19