O Víně

04.06.2012 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.06.2012 07:00

Rulandské bílé 2005 pozdní sběr - Žernosecké vinařství s.r.o. Velké Žernoseky

K vínům z vinařské oblasti Čechy se dostávám velmi sporadicky, většinou díky kolegům, kteří si na mne vzpomenou a nějakou tu lahev mi prodají. To byl i případ dnešního bílého suchého Pinotu ročníku 2005 pozdní sběr z Žernoseckého vinařství. Jak víno hodnotím se dozvíte v následující recenzi.

Suché Rulandské bílé 2005 pozdní sběr jsem odkoupil v únoru 2007 od p.j. za 210,- Kč, který víno kupoval ve vinotéce v Brandýse nad Labem. Získat od pana Kupsy nějaké informace k danému vínu je nadlidský výkon a nepodařilo se mi to ani tady. Je to rozhodně škoda. V minulosti jsem zveřejnil recenzi na velmi povedený Muškát moravský 2005 kabinet (hodnocení 9-9-9) a na průměrný Ryzlink rýnský 2005 pozdní sběr (hodnocení 7-6-5).

Hrozny vlastní produkce byly sklizeny na viniční trati Malá Vendule v obci Velké Žernoseky. V naší encyklopedii viničních tratí od p.j. se například dozvíte, že Žernosecké vinařství pod vedením pana Kupsy proslavilo zejména vinice Velkou a Malou Venduli. Rýnské ryzlinky a bílé rulandy odtud jsou minimálně nevšední záležitostí. Snad díky pestrým geologickým poměrům či rukou sklepmistrovou jde většinou o středně plná vína decentní přirozené vůně a minerálnější chuti. V podloží Malé Vendule převažují opuky. Při terénních úpravách koncem osmdesátých let 20. století se trochu srazil vršek kopce, ornice se nahrnula do teras a něco doplnilo i navážkou odjinud. Ve střední části svahu bývaly před zterasováním výsadby Ryzlinku rýnského, dnes již tato odrůda v této trati není. Škoda též spodní, dnes neosázené a náletem zarostlé spodní části dříve zvané Arnoštova zahrada. Podle fotografií tam ještě v osmdesátých letech musela být výsadba. Dle starých etiket bývala tato část lahvovaná separátně pod svým názvem, což svědčí o její mimořádnosti. 

Lahev typu alsaská flétna má objem 0,75 L (hnědé sklo) a je uzavřena plným korkem délky 38 mm s potiskem vinařství. Adjustáž jsem hodnotil u starší recenze, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je citrónově žlutá, má velmi dobrou intenzitu a krásnou jiskru. Vůně má líbivé medovo-kořenité tóny a nastupující nazrálost. Po dlouhém rozdýchání se začínají objevovat zvláštní mandlové tóny a koření, především bílý pepř a fenykl, což mi u této odrůdy přijde zvláštní.

Chuť je ovlivněna nastupující nazrálostí a má na bílou rulandu docela extraktivní projev. V dozvuku vystoupí medové tóny a také trochu koření. Při popíjení a vyšší teplotě podávání mi začíná trochu vadit vyšší kyselinka, což je ale na druhou stranu u bílých vín z vinařské oblasti Čechy asi normální. Je to určitě o vkusu, kdo má rád vyšší kyselinky a extraktivnost, ten bude jásat. Kdo má rád vyšší zbytkový cukr na úrovni polosuchého vína, tak má dnes smůlu. Podle obsahu alkoholu (13,0 % obj.) měly hrozny určitě velmi dobrou zralost a cukernatost, ale výsledné víno si mé sympatie bohužel nezískalo.

Odhaduji, že víno má archivační potenciál 2007 až 2011. Pokud ho ještě máte ve svém archivu, s jeho otevřením bych letos již neváhal. K vínu jsme podávali kuřecí steak s opékanými brambory. Můžete ho také podávat k pečenému kaprovi i pstruhu, ale i k telecímu masu nebo k měkkým sýrům s bílou plísní.

Ze všech tří přívlastků Žernoseckého vinařství ročníku 2005 musím jednoznačně vyhodnotit jako nejlepší kabinetní Muškát moravský. Dnešní Rulandské bílé a Ryzlink rýnský řadím pouze k průměrným vínům, které mne příliš neoslovily.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Rulandské bílé
Ročník: 2005
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Čechy
Vinařská podoblast: Litoměřická
Vinařská obec: Velké Žernoseky
Viniční trať: Malá Vendule
Výrobce: Žernosecké vinařství s.r.o. Velké Žernoseky
Alkohol: 13,0 % obj.
Číslo šarže: 0705
Evidenční číslo jakosti: 52G1-06
Číslo vzorku: 17
Rok lahvování: 2006
Doporučená archivace: 2007 - 2011
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Teplota podávání: 10 - 13 °C
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 210,- Kč (vinotéka v Brandýse nad Labem v únoru 2007)

Spotřebitelská známka: 6.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 7 6 5

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2059x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.05.2012 09:59:36