O Víně

22.08.2011 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 22.08.2011 07:00

Sauvignon 2003 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.

Odrůda Sauvignon byla zařazena s Ryzlinkem rýnským a Veltlínským zeleným do trojice bílých vín pro apelaci VOC Znojmo (vína originální certifikace). V době, kdy tento suchý Sauvignon ročníku 2003 uvedl Znovín do prodeje, neměli jsme o apelaci VOC ani tušení. Jak tento výběr z hroznů hodnotím se dozvíte v následující recenzi.

Jedním z posledních znovínských vín ročníku 2003, které mám ve svém archivu a o kterém jsem ještě nepsal, je suchý Sauvignon 2003 výběr z hroznů z řady Terroir club. Hrozny pochází z viniční tratě Dolní vinohrady v obci Slup. Působivé momentky Jaroslava Hladíka z této polohy najdete níže. Protože se Sauvignon ve Znojemské vinařské podoblasti hojně pěstuje a Znovín pravidelně uvádí na trh přívlastky z různých tratí, uvedu nejprve odkazy na vybrané starší recenze Sauvignonu ročníku 2003 s uvedením jména autora, viniční tratě / obce a hodnocení. Polosladký Sauvignon 2003 výběr z hroznů (J., Kraví hora / Znojmo - Konice, 9-10-9), suchý Sauvignon 2003 pozdní sběr (J., Na vinici / Tvořihráz, 6-7-8) a tentýž Sauvignon od Petra (bez hodnocení).

Z encyklopedie viničních tratí od p.j. se dozvíte, že vinařská obec Slup má 83 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 146,6 ha. Slup není vůbec špatný název pro obec, ovšem dřívější pojmenování Čule se mi líbí snad ještě víc. Spadá pod ní i obec Oleksovičky. Je zde 11 registrovaných pěstitelů, místní tvrdí, shodně se sousedy ze Strachotic, že pro obec jsou typické odrůdy Ryzlink vlašský a Veltlínské zelené. V renesančním mlýně se každoročně konají Slavnosti chleba. Nejhezčí se mi osobně zdá neosázená trať Terasy (na mapě ta jihovýchodnější část - ta druhá, už částečně osázená, patří Strachoticím). U kamenů též nevypadá špatně. Ryzlink odtud dělá Eko-Hnízdo, ale pěstitelů zde je více. Škoda, že tato trať byla novelou vyhlášky v roce 2010 spolu s Terasami sloučena pod jednotný název Lampelberg. Ten jihovýchodní téměř zcela osázený díl trati Dívčí vrch spadá pod katastr obce Slup. Dolní vinohrady nejsou orientovány zrovna nejlépe, v tom je sousední Kacperky předčí. Kacperky (spadají pod Oleksovičky), jsou jistě excelentním terroirem, Znovín odtud tradičně dělával Veltlínské zelené, ale hlavně Tramín a Pálavu, bohužel pro mne vesměs se zbytkovým cukrem. Ale kdo tyto slaďáčky zbožňuje, musí u vín odtud vrnět blahem. V obci si zejména mladší vinaři založili v roce 2010 Skupinu vinařů Slup o.s. Na jejich stránkách je možno stáhnout programy koštů a z nich i vyčíst konkrétní jména vinařů ze Slupi a okolí a jimi pěstované odrůdy.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem výrobce. Adjustáž jsem hodnotil u starších recenzí, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je slámově žlutá a čistá. Má velmi dobrou intenzitu a odstín, který odpovídá ročníku, přívlastku i odrůdě. Vůně se během nazrávání na lahvi podle původního popisu na zadní etiketě posunula. Je zde nazrálost, která ale neunavuje. V nástupu vystoupí příjemné medové tóny propolisu, které přechází do zralých hroznů. Při důkladném rozdýchání nebo dekantaci zde objevíte slabé kopřivové tóny, které ale krásně zapadají do celku a i když preferuji více ovocitější podobu moravských Sauvignonů, v tomto případě mi to nevadí.

Chuť je středně dlouhá, jemná, harmonická a má krásnou nazrálost. V závěru se objeví medové odstíny. V době uvedení vína na trh uváděl Znovín lahvovou zralost v letech 2008 až 2010. Víno je na svém vrcholu, na kterém se může udržet až do roku 2012, ale preferoval bych lahev ihned otevřít. Archivační potenciál je dán vysokou hodnotou obsahu alkoholu (13,6 % obj.) Po několika letech nazrávání na lahvi se alkohol zkrotil, takže neruší a nepůsobí nepříjemně. Vinařství víno doporučuje podávat k světlému masu a zeleninovým salátům. Známku za ostatní služby snižuji o jeden bodík, protože jsem tentokrát neobdržel informace z vinařství. Je to Sauvignon, kterému archivace neublížila a pokud vezmu v potaz vliv ročníku 2003, kterému příliš slunce bílým odrůdám v některých případech spíše ublížilo, u tohoto vína si to nemyslím. Kdo vyhledává lahvově zralá bílá vína bude určitě spokojený, kdo má naopak rád kopřivový Sauvignon, nebude to pravděpodobně jeho kandidát.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Terroir club
Odrůda: Sauvignon
Ročník: 2003
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Slup
Viniční trať: Dolní vinohrady
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 13,6 % obj.
Číslo šarže: 236
Evidenční číslo jakosti: 22548V/04-17223/77
Číslo vzorku: 77
Obsah zbytkového cukru: 3,9 g/l
Obsah kyselin: 5,9 g/l
Bezcukerný extrakt: 21,8 g/l
Cukernatost moštu: 24,4 °NM
Datum sklizně: 8. října 2003
Výsadba odrůdy proběhla v roce: 1978
Typ půdy: geologický původ: vápenité spraše s písčito-hlinitými plachy Karpatské předhlubně; druh půdy: hlinito písčitý; struktura půdy: slabě štěrkovitá 15 % skeletu
Způsob vedení révy: vysoké
Technologie výroby: odzrněno, odkaleno, zakvašeno čistou kulturou kvasinek, nerez, bez odbourání, lahvování celé šarže jaro 2004.
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Doporučená archivace: 2011 - 2012
Velikost šarže: 9720 litrů
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 160,- Kč (zásilková služba Znovínu v březnu 2005)

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 8 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 3  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2992x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 06.09.2014 11:32:40