O Víně

11.08.2011 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 11.08.2011 07:00

Frankovka modrá 2008 výber z hrozna (výběr z hroznů) - Martin Pomfy - Mavín, Slovensko

Na etiketě slovenské výběrové Frankovky ročníku 2008 je uvedeno: "Je to hrdé Malokarpatské médium v chuti kopírující aromatické vjemy." Jak víno hodnotím se dozvíte v dnešní recenzi.

Jak jsem se zmínil u první a zatím jediné recenze na Müller-Thurgau 2008 neskorý zber (hodnocení 5-8-8) vinařství Martina Pomfyho, koupil jsem v lednu 2009 dvě lahve. Tou druhou je Frankovka 2008 výber z hrozna (výběr z hroznů), která je stále v prodeji, ale viděl jsem už i ročník 2009. Dva roky jsou vína tohoto vinařství v Tescu, ale v poslední době se dají mladší ročníky sehnat i v Globusu. Bohužel ani k dnešnímu vínu se mi nepodařilo z vinařství ani webových stránek zjistit žádné detailnější informace. Odkazy vinařství, které nefungovaly loni (http://www.martinpomfy.sk/ a http://www.vinarstvo-mavin.sk/) nefunugjí ani letos. Vinařství má novou webovou adresou: http://www.mavinvino.sk. Odtud čerpám následující informace.

Martin Pomfy založil vinařství v roce 2001 s úmyslem vyrábět sudová vína. Tento záměr se mu podařil a posunul svoje vinařství k přívlastkovým a výběrovým vínům. V současnosti se vinařství snaží produkovat moderní vína s minimálním zásahem při jejich výrobě. Technologie zpracování, kterou vinař používá pro surovinu převážně z jihu Slovenska je zajímavá tím, že používá kryomaceraci, která dokáže poskytnout z révy to nejlepší co obsahuje. Zajímavostí je, že vína z vinařství Mavin se vyznačují velmi nízkým zbytkovým cukrem.

Webové stránky bohužel obsahují informace pouze k ročníku 2009 a mladším. Takže k dnešní Frankovce se nic nedozvím a musím vycházet pouze z etikety. Hrozny mají původ v Malokarpatské vinařské oblasti, podoblast Hlohovecká, vinařská obec Hlohovec. Viniční trať není uvedena.

Lahev typu Bordo Sissi má objem 0,75 L (khaki sklo) a je uzavřena staniolovou záklopkou a plastovou zátkou délky 44 mm. Adjustáž je podle mne povedená a i když jsem hodnotil u recenze Müller-Thurgau 2008 neskorý zber, musím zmínit ještě facelift etikety, který se objevujeme u mladších ročníků. Jak tato adjustáž vypadá můžete vidět na webových stránkách nebo na fotografii níže.

Barva je višňově červená, má dobrou intenzitu a fialové záblesky. Víno za sebou zanechává mosty, které ale docela rychle stékají dolů. Vůně v nástupu nabízí jemnou směs ovocitých tónů (višně a třesně), které se přesouvají k peckovému ovoci, sušeným švestkám a kvetoucím fialkám.

Chuť je středně dlouhá, má krásnou harmonii, zajímavou strukturu a sametově jemná třísla. Je v ní krásná směs ovoce (třešně) a nasládlé kořenitosti (skořice, vanilka) v dozvuku. Druhý den dopíjím lahev a stále obdivuji nádhernou ovocitost a jemnost. Tuto Frankovku bych si dovedl představit zrát rok v barikovém sudu. Má velmi dobrou strukturu a tělo. Předpokládám, že víno dosáhne vrcholu do tří let. Můžete ho popíjet jen tak sólo nebo ho podávat k sýrům s ušlechtilou plísní, zvěřině a hovězímu masu.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Frankovka modrá
Ročník: 2008
Jakost: výber z hrozna (výběr z hroznů)
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Malokarpatská
Vinařská podoblast: Hlohovecká
Vinařská obec: Hlohovec
Viniční trať: neuvedeno
Výrobce: Martin Pomfy - Mavín, Slovensko
Alkohol: 13,5 % obj.
Číslo šarže: L28
Teplota podávání: 16 - 18 ºC
Datum plnění:  červen 2009
Doporučená archivace: 2011 - 2014
Ocenění: Zlatá medaile (Šenkvice 2009), Stříbrná medaile (Limbach 2008)
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 279,- Kč (Tesco v lednu 2010)

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 8 9 6

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3025x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 30.07.2011 11:04:01