Muškát moravský 2003 pozdní sběr - Vinařství Tetur Vladimír Velké Bílovice
Znovu se dostávám k bílé odrůdě, u které vám každý vinař řekne, že se nearchivuje a že mu většinou vyšší cukernatost hroznů nepomůže. Přesto jsem byl neskutečně překvapený z kvality a kondice Muškátu moravského ročníku 2003 od Vladimíra Tetura.
Vinařství Vladimíra Tetura používá k výrobě vín kromě vlastních hroznů i nakupované, což byl případ právě tohoto muškátu. Hrozny nepochází z Velkých Bílovic, ale z bývalé Brněnské vinařské oblasti, vinařská obec Blučina, viniční trať Vyšavy. Když se zpětně dívám do své evidence, byla vína z této bývalé vinařské oblasti nejméně zastoupená a nevzpomínám si na žádné jméno, které by mi zůstalo vryto v paměti. To ale neznamená, že se zde révě vinné nedaří a nemusí zde vznikat zajímavá vína. Polosuchý Muškát moravský 2003 pozdní sběr jsem kupoval za 119,- Kč přímo ve vinařství v srpnu 2005 a neměl jsem žádný záměr pro delší archivaci.
Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (hnědé sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž jsem hodnotil u starších recenzí, přejdu proto k senzorickým vlastnostem.
Barva je čistá, citrónově žlutá a má střední intenzitu. Vůně nabízí od prvního okamžiku krásnou směs vyzrálých hroznů, která je podpořena jemnými muškátovými odstíny. Na více jak sedm let starý muškát hodně příjemné zjištění.
Chuť pokračuje v nastoleném trendu u vůně, vše je ale nádherně sladěné, harmonické a jemné. V dochuti vystoupí tóny zralých hroznů a medové odstíny. Také najdete lehce nasládlý ocásek, který vínu sluší. Druhý den přinesl ještě lepší pocity, hlavně v chuti, kdy již sice nešlo poznat, že jde o Muškát moravský, protože chuť měl nádherný hroznový akcent. Víno mělo krásnou a jemnou chuť vyzrálých hroznů a nemělo prostě chybu!
Analytické hodnoty bohužel nemám, ale odhadoval bych zbytkový cukr na 5 až 6 g/l. Není zde žádná únava a žasnu nad perfektní kondici. Ano, víno je na svém vrcholu, na kterém se podle mne může ještě rok udržet, ale už bych to nedoporučoval. Už po několikáté jsem se přesvědčil o archivačním potenciálu vín Vladimíra Tetura, který dokáže připravit bílá vína i těchto aromatických odrůd (např. Irsai Oliver) a která nejsou příliš vhodná k archivaci. Vždy když se o tom zmíním před některými vinaři, tak si klepou na čelo, že by je nikdy nenapadlo Muškát moravský archivovat. To byl také důvod, proč jsem nekontaktoval Vladimíra Tetura o zaslání analytických hodnot a detaily k technologii výroby :-)
Tento muškát se ale velmi podařil, což dokazují i tři ocenění: Národní salon vín 2002/2003, Zlatá medaile Forum Moravicum 2005 (Velké Pavlovice) a Stříbrná medaile Vinoforum Vinofest Slovakia 2004, byť byly zmíněná ocenění udělena před mnoha lety, kdy mělo víno s velkou pravděpodobností jiné senzorické vlastnosti. Pokud se někdy dostanete u Vladimíra Tetura k této odrůdě a máte ji v oblibě, neváhejte ji vyzkoušet, možná narazíte na zajímavý ročník jako v mém případě.
Shrnutí údajů o dnešním víně:Odrůda: Muškát moravskýRočník: 2003Jakost: pozdní sběrZatřídění dle zbytkového cukru: polosuchéVinařská oblast: BrněnskáVinařská obec: BlučinaViniční trať: VyšavyVýrobce: Vinařství Tetur Vladimír Velké BíloviceČíslo šarže: 82Evidenční číslo jakosti: 8646V/04-7223/19Alkohol: 12,0 % obj.Doporučená archivace: 2011Teplota podávání: 10 - 12 °CTeplota skladování: 10 - 15 °CZískaná ocenění: Národní salon vín 2002/2003, Zlatá medaile Forum Moravicum 2005 (Velké Pavlovice), Stříbrná medaile Vinoforum Vinofest Slovakia 2004Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °CCena: 119,- Kč (přímo z vinařství v srpnu 2005)