O Víně

07.03.2011 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.03.2011 07:00

Ryzlink vlašský 2003 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.

V archivu mám stále několik lahvi starších ročníků ze Šobesu. První ohlasy kolegů po dvou letech archivace nepřinesly příliš pozitivní zprávy. Jak dnes, po více jak sedmi letech hodnotím Ryzlink vlašský ročníku 2003 z této vinice, se dozvíte v dnešní recenzi.

Prvotní nadšení s klimaticky velmi příznivého ročníku 2003 začalo postupně střídat vystřízlivění a v případě bílých vín dokonce často padl i názor, že tento ročník není pro archivaci vůbec vhodný. Také několik opatrných i negativních ohlasů si zde na portále vysloužil suchý Ryzlink vlašský 2003 výběr z hroznů ze Šobesu. Jistě, vliv ročníku nejde paušalizovat a najde se spousta výjimek. I já jsem v archivu s obavami mnoho let procházel kolem sekce Znovínu a říkal si, bude to vůbec k pití? A protože nedávno zveřejněná recenze na znovínský Cabernet Sauvignon 2003 výběr z hroznů (hodnocení 9-10-9) mi vliv do žil přece jenom naději, věřil jsem v zajímavý zážitek.

Hrozny byly sklizeny 28. října 2006 při cukernatosti 24,2 °NM na viniční trati Šobes v obci Podmolí. Réva zde byla vysázena v roce 1974 a pěstuje se na středním vedení na hlinito-písčité půdě (40-60 % skeletu, hlinito-písčité zvětraliny Dyjského masivu). Technologie výroby: lisování celých hroznů, kvašení v tanku s možností chlazení, odbourání kyseliny jablečné, školení a plnění do lahví.

O viniční trati Šobes se toho napsalo spousta, přesto si dovolím převzít text z webových stránek Znovínu Znojmo, kde se dozvíte detailní informace o tomto terroir, kterého bohužel v posledních letech zasáhl také dodnes neukončený soudní spor.

Šobes je „ikonou moravského vinařství“, svou jedinečnou dispozicí a romantikou v meandru řeky Dyje v Národním parku Podyjí příchozí neustále při každé návštěvě fascinuje. Rovněž vína z této vinice jsou jedinečná, nenapodobitelná. V roce 1995 jsme od Obecního úřadu Podmolí kupovali asi 6,5 ha vinic (celkem má vinice Šobes téměř 12 ha). Koupili jsme tehdy 6,5 ha pozemků s vinicemi, několik ha plochy s vinicemi jsme dokoupili od fyzických osob, zbytek pronajali a doufali jsme, že vložené investice, zejména do marketingu, se nám vrátí alespoň v turistickém programu, s nímž jsme v roce 1997 začínali. Otvírali jsme tehdy ochutnávkový stánek na vinici Šobes, Malovaný sklep a Moravský sklípek v Šatově. Mimořádnou kvalitu vín jsme tušili již z výjimečné polohy, ale zejména z historie, neboť Šobes byl odedávna opěvován a víno po léta dodáváno na vídeňský císařský dvůr. Tím, že byla do roku 1989 vinice nepřístupná, neboť je situována blízko českorakouských hranic, bylo povědomí o kvalitě vinice velmi malé. Převzetím Šobesu v roce 1995 jsme započali obnovovat zašlou slávu této vinice. Šobes se nám odvděčil fantastickými víny (Ryzlink rýnský 1997 pozdní sběr, Ryzlink rýnský 2000 bobulový výběr, vynikajícími Rulandskými šedými, aukčními Sauvignony a dalšími víny). Vinice se začala plnit turisty, každý by chtěl vidět vinici Šobes... V roce 2007 však obec Podmolí usoudila, že koupě vinice neměla všechny náležitosti a byl zde soudní spor. V prosinci 2007 došlo k soudnímu jednání s jednoznačným verdiktem: 6,5 ha vinice patří Znovínu Znojmo. Přesto se obec Podmolí odvolala. Tímto se spor jen natahuje a my nemůžeme žádat dotace na obnovu, kterou by vinice Šobes určitě postupně potřebovala. Chceme ji obnovit včetně kamenných teras. Přitom se chceme chovat co nejšetrněji k přírodě, aby se zde dále dařilo ještěrkám zeleným, užovkám stromovým a další unikátní flóře a fauně, které vytváří jedinečnou romantiku této vinice. Za tím účelem vyměníme betonové sloupky za dřevěné. Chceme investovat a dostat vinici na úroveň, kterou si stoupající slávou zaslouží. Pevně věříme, že se všichni dočkáme a vinice Šobes bude dále vzkvétat ke slávě Znojemska a celé Moravy.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm se standardním potiskem výrobce. Adjustáž jsme hodnotili mnohokrát, přistoupím přímo k senzorickým vlastnostem.

Barva je zlato-žlutá, čistá a má nádhernou jiskru. Intenzita odpovídá ročníku, přívlastku i odrůdě. Vůně nabídne vyzrálé hrozny a lipový květ. Potřebuje ale čas, aby se otevřela.

Chuť je středně dlouhá, má výbornou harmonii, šťavnatost a jemnost. Není zde žádná stařinka či jiné stopy únavy. Víno je ve velmi dobré kondici a při popíjení je zde stále co objevovat. Milovníci této odrůdy zde jistě najdou zajímavé nuance. Vinařství k tomuto vlašáku doporučuje podávat kuřecí a rybí pokrmy. My jsme ho podávali k steaku z tuňáka a byla to správná volba.

Je to velmi jemný vlašák (byť má nízký bezcukerný extrakt 21,2 g/l), u kterého oceníte přirozenost a mineralitu. Archivační potenciál (v době kdy šla lahev do prodeje byla udávána na 4 až 6 let) uvádí nyní Karel Matula rok 2013! Lahev ale můžete otevřít již teď, dalším nazráváním můžete očekávat ještě lepší jemnost. Alkohol (13,0 % obj.) výborně zapadl do celku, víno nenudí a dělá terroir dobré jméno, byť jde o hodně odlišný vlašák, jako minulý týden recenzovaný Ryzlink vlašský 2006 pozdní sběr od Zdeňka Peřiny z Mikulova (hodnocení 8-8-8).

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Ryzlink vlašský
Ročník: 2003
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Podmolí
Viniční trať: Šobes
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 13,0 % obj.
Číslo šarže: 219
Evidenční číslo jakosti: 16795V/04-17223/51
Číslo vzorku: 2
Obsah zbytkového cukru: 4,6 g/l
Obsah kyselin: 5,9 g/l
Bezcukerný extrakt: 21,2 g/l
Datum sklizně: 28. října 2003
Cukernatost hroznů: 24,2 °NM
Výsadba révy vinné proběhla v roce: 1974
Způsob vedení révy: střední
Původ půdy: druh půdy - hlinitá, hlinito-písčitá, struktura půdy - 40-60 % skeletu, geologický původ - písčitohlinoté zvětraliny Dyjského masivu
Technologie výroby: lisování celých hroznů, kvašení v tanku s možností chlazení, odbourání kyseliny jablečné, školení, plnění do lahví
Doporučená archivace: 2008-2013
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Velikost šarže: 5.800 lahví (0,75 L)
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 220,- Kč (Zásilková služba Znovínu v srpnu 2004)

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 8 8 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3342x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 24.12.2011 17:21:37