Veltlínské červené rané 2006 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.
Když jsem poprvé zahlédl v Katalogu služeb Veltlínské červené rané 2006, zarazil jsem se u velkého rozptylu lahvové zralosti, neskutečné délce archivace (2008 až 2016) a samozřejmě přívlastku výběr z hroznů, se kterým se u této odrůdy často nesetkáváme. Zda se skutečně jedná o mimořádné víno se dozvíte v následující recenzi.
Možná si ještě vzpomenete na vysoko hodnocené Veltlínské červené rané 2006 odrůdové jakostní, kterému p.j. udělil známky 9-10-9! Hrozny měly jiný původ (viniční trať Skalky v obci Šatov) na rozdíl od dnešního polosuchého Veltlínského červeného raného 2006 výběr z hroznů z řady Terroir club.
Hrozny byly sklizeny 11. října 2006 při cukernatosti 24,0 °NM na viniční trati Kamenný vrch v obci Tasovice. Réva zde byla vysázena v roce 1983 a pěstuje se na středním vedení na hlinito-písčité půdě (středně až silně štěrkovitá, 25 % skeletu, štěrkopískové terasy s mělkou spraší v nadloží prvotních pískovců Českého masivu). Technologie výroby: tradiční metoda - lisování odzrněných hroznů, kvašení v tanku bez možnosti chlazení, odbourání kyseliny jablečné, školení a plnění do lahví.
Z encyklopedie viničních tratí od p.j. se dozvíte, že vinařská obec Tasovice má 98,3 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 179,7 ha. V roce 2007 zde bylo registrováno 15 pěstitelů. Z Tasovic je díky Znovínu Znojmo nejvíc známá poloha Kamenný vrch. Znovín odtud propaguje hlavně odrůdu André, která jim už přinesla i nějakou tu medaili. Já spíše vyhledávám zdejší večerky (Veltlínské červené rané) a jsem moc rád, že Znovín tuto odrůdu na vyhynutí stále dělá i v přívlastcích a nekazí její nenápadný půvab tím, že by se jí pokusil udělat líbivější nějakou důraznější technologií ve sklepě. Kamenný vrch má z hlediska terroiru dvě části: jedna dost rovinatá plošina nad řekou, zčásti dosud neosázená, druhá modelovaná více, svahy ale bohužel otočené tím nesprávným směrem od slunce.
Díky webovým stránkám Znovínu Znojmo se dozvíte detailní informace o terroir. Odtud přebírám informace, které se vztahují k viniční trati Kamenný vrch respektive k Tasovicím. Starobylá malebná vinařská obec Tasovice, položená na posledních výběžcích Českého masívu (Českomoravské vysočiny) kolem řeky Dyje, osídlená od nepaměti, leží asi 10 km východně od Znojma. Vedle objektu tasovického mlýna vystavěného jako rezidence premonstrátského kláštera v Louce v pozdně renesančním stylu určitě zaujme náměstí se sousoším, odkud je vidět na monumentální barokní kostel. Naproti němu je pseudogotická kaple na osmibokém půdorysu. Na konci náměstí, naproti zmíněného kostela, stojí novodobý kostel sv. Klementa Hofbauera, vysvěcený v roce 1933, dílo špičkového rakouského architekta K. Holzmeistera postavený za spolupráce českých výtvarníků v místech původního světcova domu. V létě 2004 bylo okolí kostela s farou patřící řádu redeptoristů spraveno tak, že stojí za to sem přijet a prohlédnout si Tasovice a současně viniční trať Kamenný vrch, ať už automobilem nebo ze Znojma na kole, neboť ze Znojma z Louky přes Dobšice a přes obec Dyji okolo řeky Dyje sem vede asi 10 km nádherná cyklotrasa. Kamenný vrch je stará viniční trať dlouhá svažitá kamenná stráň v nadmořské výšce 222 až 238 metrů táhnoucí se okolo řeky Dyje. Půda je písčito-hlinitá, středně až silně štěrkovitá (odtud název), pH 6,4, tedy půda slabě kyselá. Není příliš mocná a v jejím podloží vystupují prekambrické žuly dyjského masívu, staré asi 550 milionů let. Ty se táhnou po pravém břehu Dyje i dále k západu k obci Dyje a Načeraticím. Průměrná roční teplota 8,4 °C, svažitost 5-10 %. Daří se zde odrůdám zejména Veltlínské červené rané, Veltlínské zelené, Müller-Thurgau, Tramín červený a Sauvignon. Kategorie viniční trati č. I, tedy nejlepší.
Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž jsem již mnohokrát rozebíral a i dnes ji dávám maximální známku.
Barva je zlato-žlutá, čistá a jiskrná. Intenzita odpovídá ročníku a bude se postupem času určitě měnit. Vůně je okouzlující od prvního okamžiku. V nástupu jsou odstíny květového pylu a medu. Dále zde najdete jemné tóny mandlí. Později jsem ještě našel nasládlou vanilku a herbální tóny. Buket má zajímavou strukturu, ve které je stále co objevovat.
Chuť je extraktivní, ale není nijak podbízivá a má nádherný závěr, ve kterém vystoupí kořenitost a zbytkový cukr (11,1 g/l), kterému dokáží sekundovat kyselinky (5,3 g/l). Při popíjení se nemohu nabažit výjimečných vlastností. Večerka má nádhernou noblesu a kouzlo, která vás určitě zaujme. Vysoký obsah alkoholu (14,0 % obj.) velmi dobře zapadl do celku a rozhodně tak nepůsobí. Hodně mne zajímalo, jak bude víno chutnat druhý den a mé prvotní nadšení nebylo nijak pošramoceno. Stále je zde nádherná vůně a ještě lepší chuť. Zvýšila se jemnost a vše do sebe perfektně zapadalo. Predikovanou lahvovou zralost uvádí vinařství na rok 2008 až 2016! V současné době tento vývoj odpovídá předpovědi a bude zajímavé sledovat, kam se víno posune. Jednu lahev mám ještě v archivu a nechám ji nazrávat. Vinařství víno doporučuje podávat k ušlechtilému Zámeckému sýru z produkce Jaroměřické mlékárny.
O mimořádnosti této večerky svědčí tato získaná ocenění: Zlatá medaile a vítěz v odrůdě na mezinárodní soutěži vín Valtické vinné trhy 2007, Zlatá medaile a vítěz v odrůdě na soutěži mladých vín Vinum Juvenale 2007 v Brně a Stříbrná medaile na mezinárodní soutěži vín Muvina 2007 v Prešově (Slovensko). Pokud ještě máte lahev tohoto výjimečného vína, můžete si gratulovat.
Shrnutí údajů o dnešním víně:Obchodní název: Terroir clubOdrůda: Veltlínské červené ranéRočník: 2006Jakost: výběr z hroznůZatřídění dle zbytkového cukru: polosuchéVinařská oblast: MoravaVinařská podoblast: ZnojemskáVinařská obec: TasoviceViniční trať: Kamenný vrchVýrobce: Znovín Znojmo a.s.Alkohol: 14,0 % obj.Číslo šarže: 6065Evidenční číslo jakosti: 25D1-07/6Obsah zbytkového cukru: 11,1 g/lObsah kyselin: 5,3 g/lBezcukerný extrakt: 24,4 g/lDatum sklizně: 11. října 2006Cukernatost hroznů: 24,0 °NMVýsadba révy vinné proběhla v roce: 1983Způsob vedení révy: středníPůvod půdy: druh půdy - písčito hlinitá; struktura - středně až silně štěrkovitá, 25 % skeletu; geologický původ - štěrkopískové terasy s mělkou spraší v nadloží prvotních pískovců Českého masivuTechnologie výroby: tradiční metoda - lisování odzrněných hroznů, kvašení v tanku bez možnosti chlazení, odbourání kyseliny jablečné, školení, plnění do lahvíDoporučená archivace: 2008 - 2016Teplota skladování: 6 - 13 °CTeplota podávání: 10 - 12 °CVelikost šarže: 13.000 lahvíOcenění: Zlatá medaile a vítěz v odrůdě na mezinárodní soutěži vín Valtické vinné trhy 2007, Zlatá medaile a vítěz v odrůdě na soutěži mladých vín Vinum Juvenale 2007 v Brně, Stříbrná medaile na mezinárodní soutěži vín Muvina 2007 v Prešově (Slovensko)Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vodyCena: 150,- Kč (Zásilková služba Znovínu v srpnu 2007)