Cabernet Sauvignon 2003 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.
Dnešní Cabernet Sauvignon patří do vybrané skupiny znovínských vín, která jsem kupoval za účelem archivace a těšil se na určitý posun. Po šesti letech zrání na lahvi mohu potvrdit, že se to u tohoto panenského kabernetu ročníku 2003 mimořádně vyplatilo.
Jak jsem zmínil v anotaci, lahev suchého Cabernetu Sauvignon 2003 výběr z hroznů (řada Terroir club) jsem ukládal do archivu v roce 2004 spolu s Rulandským modrým 2003 pozdní sběr (Miroslavské Knínice / Stará hora), Ryzlinkem vlašským 2003 výběr z hroznů (Podmolí / Šobes), Neuburským 2003 pozdní sběr (Znojmo-Konice / Kraví hora), Rulandským bílým 2003 výběr z hroznů (Podmolí / Šobes a Hostěradice / Volné pole), Ryzlinkem rýnským 2003 pozdní sběr (Podmolí / Šobes) a Sauvignonem 2003 výběr z hroznů (Slup / Dolní vinohrady), abych se přesvědčil, jestli má archivace mimořádně povedeného ročníku vůbec smysl. Ano, určitě je rozdíl archivovat bílé a modré odrůdy. Znovín navíc u těchto vín očekával lahvovou zralost minimálně v roce 2009, ale u většiny vín mnohem později.
Hrozny byly sklizeny 31. října 2003 při cukernatosti 24,2 °NM na viniční trati Stará hora v obci Miroslavské Knínice. Réva zde byla vysázena v roce 2000 a pěstuje se na středním vedení na hlinito-písčité půdě (slabě štěrkovitá 25 % skeletu). Technologie výroby: nakvášení v otevřených nádržích, mechanické ponořování klobouku míchadlem, zrálo v nerezovém tanku.
Z encyklopedie viničních tratí od p.j. se dozvíte, že vinařská obec Miroslavské Knínice má 7,3 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 18,9 ha. V roce 2005 zde bylo registrováno 15 pěstitelů. Obec se dříve jmenovala Kynice či Německé Knínice; odsud (možná i z Miroslavi) si kvalitní víno v předbělohorské době nechali vozit Žerotínové. Tratě vypadají spíše rovinatější, skoro lépe než Stará hora se jeví Zolos.
Díky perfektním webovým stránkám Znovínu Znojmo se dozvíte detailní informace o terroir. Odtud přebírám informace, které se vztahují k viniční trati Stará hora respektive k dnešnímu vínu.
Viniční trať Stará ve vinařské obci Miroslavské Knínice leží asi 5 km severně od Miroslavi, tedy na okraji znojemské vinařské podoblasti i na pomezí pěstování révy vinné. V obci byla tvrz ze 17. století přestavěná na barokní zámeček, dnes upravený klasicistně počátkem 19. století. Klasicistní přestavba změnila i vzhled původně gotického kostela sv. Mikuláše. V blízkosti Miroslavských Knínic jsou Petrovice s viniční tratí Kokusové hory a s nejstaršími gotickými božími mukami u nás, z konce 15. století. Přes les je v dohledu také stará česká vinařská obec Bohutice, z tamních vinic vyráběli jezuité vína právě v Křížovém sklepě v Příměticích. Obec, která má i historicky ve znaku vinařské symboly, má tři viniční tratě: Čtvrtky, Zolos a Starou horu. Viniční trať Stará hora byla osázena 5 ha v roce 2000. A to odrůdami Cabernet Sauvignon, Rulandské šedé, Tramín, Sauvignon a Rulandské modré. Nadmořská výška je zde téměř 300 m nad mořem, průměrná roční teplota 8,6 °C, pH 7,1 tedy neutrální. Původní podloží tvoří žuly českého masivu, půdy jsou jílovito-písčité, struktura půdy slabě štěrkovitá s 25 % skeletu. Právě tyto okrajové klimatické podmínky a originální půdní, pro révu příznivé, přírodní podmínky dávají vínu z této viniční tratě nezaměnitelný zvláštní aromaticko-kořenitý charakter. Kategorie viniční tratě I. - tedy nejlepší.
Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm se standardním potiskem vinařství. Na spodní plošce korku je několik krystalků vinného kamene. Adjustáž jsme již mnohokrát probrali a chválili. Etiketa na rozdíl od pozdějších ročníků nemá perokresbu viniční tratě, která dodává punc originality.
Barva je višňově červená s rubínovými záblesky a velmi dobrou intenzitou, která odpovídá ročníku. Vůně je komplexní, široká a má velmi dobrou strukturu. Jsou zde tóny vyzrálých třešní, které přecházejí do zemitých odstínů a zelené papriky. Na pozadí se vynoří višně v griotce a pokud necháte lahev dostatečně rozdýchat, najdete také animální tóny a zavařeninu.
Chuť je dlouhá a má nádherný kořenitý závěr, ve kterém vystoupí jemná kouřovinka a vyzrálé ovoce. Víno je v neskutečně dobré kondici a i když začíná nastupovat lahvová zralost, svůj vrchol má stále před sebou! Proto dávám "pouze" 9 bodů za chuť, protože se podle mne ještě posune k lepšímu. Je to podle mne velké červené víno z Moravy, které nemá chybu. V archivu mám naštěstí ještě jednu lahev, kterou si za rok určitě vychutnám. Oproti původnímu předpokladu týkající se lahvové zralosti (2008 - 2010) tipuji dnes rok 2011 až 2012. Karel Matula před pár dny lahvovou zralost upřesnil na rok 2015! Vinařství tento kabernet doporučuje podávat ke zvěřině a tmavému masu nebo zrajícím sýrům. Pokud ještě máte tento báječný panenský Cabernet Sauvignon, můžete si gratulovat!
Shrnutí údajů o dnešním víně:Obchodní název: Terroir clubOdrůda: Cabernet SauvignonRočník: 2003Jakost: výběr z hroznůKategorizace: panenská sklizeňZatřídění dle zbytkového cukru: suchéVinařská oblast: ZnojemskáVinařská obec: Miroslavské KníniceViniční trať: Stará horaVýrobce: Znovín Znojmo a.s.Alkohol: 12,7 % obj.Číslo šarže: 276Evidenční číslo jakosti: 16797V/04-17223/52Číslo vzorku: 45Rok lahvování: 2004Obsah zbytkového cukru: 3,8 g/lObsah kyselin: 4,4 g/lBezcukerný extrakt: 25,3 g/lCukernatost hroznů: 24,2 °NMVýsadba odrůdy proběhla v roce: 2000Způsob vedení révy: střední, rýnsko-hesenskéTechnologie výroby: nakvášení v otevřených nádržích, mechanické ponořování klobouku míchadlem, zrálo v nerezovém tankuDoporučená archivace: 2011 - 2015Teplota skladování: 6 - 13 °CTeplota podávání: 16 - 18 °CVelikost šarže: 2000 litrůZpůsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vodyCena: 150,- Kč (zásilková služba Znovínu v srpnu 2004)