O Víně

29.12.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.12.2010 07:00

Châteauneuf-du-Pape 2008 Appellation Châteauneuf-du-Pape Contrôlée (AOC) - Caves Saint Pierre, Châteauneuf-du-Pape, Francie

Poprvé se dostávám k francouzské oblasti Châteauneuf-du-Pape, podle které je nazvána kupáž, která je známá díky jedné písničky Michala Tučného: Když si báječnou ženskou vezme báječnej chlap, tak mají báječnej život plnej báječnejch dní bez útrap, celej den jen tak sedí a popíjejí Chatoneaux d'Pappe. Jak mi toto víno chutnalo, se dozvíte v následující recenzi.

Na lahev Châteauneuf-du-Pape 2008 Appellation Châteauneuf-du-Pape Contrôlée (AOC) z oblasti Rhône, podoblast Châteauneuf-du-Pape jsem narazil úplnou náhodou v listopadu 2010 v Tescu. Jednalo se o výprodej se 75 % slevou, což z původní ceny 499,90 Kč vyčarovalo nádherných 124,80 Kč! Za normálních okolností bych se k nákupu určitě neodhodlal. Jedná se o kupáž odrůdy: Grenache x Syrah x Mourvèdre x Counoise. Podle vinařství Caves Saint Pierre, které víno vyrábí pro obchodní řetězec Tesco pod označením Finest, má kombinace těchto odrůd svou logiku. Grenache má dodat vínu sílu a eleganci, Syrah obohatit aromatickou paletu, Mourvèdre dodá vínu jeho složitost a delikátnost a Counoise pikantnost.

Pro pochopení terroir podoblasti Châteauneuf-du-Pape, zabrousím do encyklopedie od p.j., kde se uvádí: Oblast leží severně od Avignonu, prý skutečně špičková vína produkuje "zlaté jádro" asi třiceti producentů, zbylých cca 90 má kvalitu značně variabilní. Za mimořádnou komplexitu a bohatost těchto vín prý mohou poděkovat rozmanitosti půdy (podíl a hloubka uložení velkých oblázků) a zastoupení až třinácti různých odrůd ve výsledném cuvée. Mezi vinařské obce patří: Châteauneuf-du-Pape, Bédarrides, Courthézon, Orange a Sorgues.

První recenzi z této apelace napsal Petr v roce 2005 a jednalo se o Châteauneuf-du-Pape 2002 Appellation Châteauneuf-du-Pape Contrôlée (AOC) - Barton & Guestier, Gironde (hodnocení 8-7-8). Kliknutím na uvedený odkaz se můžete také dozvědět něco z historie předchozí apelace Vin du Pape.

Lahev originálního typu s reliéfem znaku Avignonu (papežskou tiáru a dva překřížené klíče sv. Petra) má objem 0,75 L (khaki sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž má historické motivy s reliéfem papežova znaku, které se vztahují k této vinařské podoblasti.

Barva je višňově červená s nahnědlým meniskem a dobrou intenzitou. Vůně je velmi jemná a nabízí směs ovoce a květinové odstíny. Žádnou konkrétní složku ale neumím identifikovat. Podle vinařství se má ve vůni objevit vůně švestek, džem a koření, ale nemohu sloužit.

Ve středně dlouhé chuti, která je mimochodem hodně lepší než vůně, jsou velmi příjemná třísla, pevné tělo a struktura. V dozvuku se snoubí kořenité a dřevité tóny. V současné době jsou dominantní květinovo-ovocité odstíny, ale to se může dalším nazráváním na lahvi změnit. Vinařství uvádí doporučenou archivaci po dobu 3 a více let, ale můžete ji otevřít již dnes, s čím se dá souhlasit, protože víno má krásnou harmonii. Obsah alkoholu je vysoký (14,0 % obj.), ale není to vlastně ani poznat, protože výborně zapadl do celku. Víno můžete podávat při teplotě kolem 18 °C ke zvěřině a skopovému nebo jehněčímu masu. Hodí se také s jakýmkoliv červeným masům připraveným na česneku se sušenými rajčaty.

Jak jsem již zmínil výše, cena je na poměry v našich hypermarketech vysoká a nebýt výrazné slevy, Châteauneuf-du-Pape bych si v původní ceně určitě nekoupil. Zájemcům o další vína z této apelace doporučuji starší článek Châteauneuf-du-Pape dovážená do ČR (ViDi), který jsme zveřejnili 7. října 2006.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Châteauneuf-du-Pape
Odrůda: Grenache x Syrah x Mourvèdre x Counoise
Ročník: 2008
Jakost: Appellation Châteauneuf-du-Pape Contrôlée (AOC)
Obsah zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Rhône
Vinařská podoblast: Châteauneuf-du-Pape
Výrobce: Caves Saint Pierre, Châteauneuf-du-Pape, Francie
Alkohol: 14,0 % obj.
Doporučená archivace: 2011 - 2013
Teplota podávání: 16 - 18 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 499,90 Kč (Tesco v listopadu 2010)

Spotřebitelská známka: 6.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 6 8 4

Počet příspěvků v diskuzi: 4  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 10768x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 28.12.2011 14:30:36