O Víně

01.03.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.03.2010 07:00

Sauvignon 2000 výběr z hroznů - Vinařství Valihrach Josef Krumvíř

Dnes recenzovaný Sauvignon 2000 výběr z hroznů od Josefa Valihracha je pro mne osobně jakousi příjemnou předzvěstí, že i v tomto vinařství došlo k zajímavým změnám. Dnes to tedy nebude jen o tom, zda se tento Sauvignon hodil pro desetiletou archivaci.

Když jsem loni obdržel od Josefa Valihrach doplňující informace k Sauvignonu 2000 výběr z hroznů připadal mi údaj pro doporučenou archivaci 2015 za překlep. Taktéž zmínka „Možná, že jste si všimnul, že jsme přehodnotili podmínky prodeje a nemusíte už vzít celý karton. Sice se to moc nepozdává vinotékařům, ale všem se bohužel nejde zavděčit." ukazuje, že i v tomto vinařství došlo k určitým změnám. Je to určitě moc dobře a při nějaké příležitosti se zde rád zastavím.

Vlastní hrozny byly sklizeny na konci října 2000 na viniční trati Díly ve vinařské obci Krumvíř při cukernatosti 26,0 °NM. Réva zde byla vysázena v roce 1979 a pěstuje se na rýnsko-hesenském vedení a hlinito-písčité půdě. Technologie výroby: klasická, bez použití kvasinek. Z encyklopedie viničních tratí od p.j. přebírám: Mám téměř podmíněný reflex, že při vyslovení jména Krumvíř se mi vybaví i (kromě pár obrazů z návštěvy vinic) jméno pana Valihracha. I když jeho vína zrovna moc nevyhledávám, přesto bych přál každé vinařské obci takovou osobnost, která ji dokáže rozšířit do povědomí všech zapálenějších milovníků vína. Zdejší trati mají ve svých osázených částech velmi dobrou svažitost i orientaci. Jen devalvace špičkových poloh sloučením s rovinatějšími či dokonce severozápadně orientovanými územími v tratích Díly a Barany mi přijde nepochopitelná. Naštěstí tyto méně kvalitní části tratí nejsou zatím osázeny. Vinařská obec Krumvíř má 58,7 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 381,5 ha. V roce 2007 zde bylo registrováno 182 pěstitelů.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 l (zelené sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Na spodní plošce je několik menších krystalů vinného kamene. Adjustáž jsem hodnotil u starší recenze André 1999 výběr z hroznů a opět musím zklamaně poznamenat, že chybí uvedení viniční tratě.

Barva je čistá, zlato-žlutá se zelenkavými záblesky a jiskrná. Intenzita odpovídá ročníku, odrůdě i přívlastku. Vůně je odrůdová a poměrně široká. Jsou zde jemné odstíny kopřiv, které doplňuje rozkvetlý hloh a černý bez. Našly by se ale i tóny meruněk či pylu z květů. Nejsou zde žádné stopy únavy či stařinky, na desetiletý Sauvignon bych určitě nevsadil. Postupným popíjením se vůně neustále rozvíjela a velmi dlouho měla co nabídnout.

Co naznačila vůně dokoná chuť, která je velmi zajímavě strukturovaná a extraktivní. Opět je to jakýsi souboj kopřivových a ovocitých odstínů. V dozvuku vystoupí jemná kořenitost a noblesnost. Lahvová zralost ještě skutečně nedospěla vrcholu a musím se sklonit před velmi přesnou predikcí Josefa Valihracha. Archivace 2015+ je velmi pravděpodobná a já jsem velmi rád, že jsem vydržel s otevřením a neukvapil se. Celkový dojem je výborný, víno působí vyváženě a nic neruší. Vysoký obsah alkoholu (13,7 % obj.) krásně zapadl do celku. Obecně vyhledávám Sauvignon, který má ovocitý projev před kopřivovým, ale dnes mi připadá tato variace jako hodně povedená. Kopřivový nádech je často připisován menší zralosti hroznů, což si ale v tomto případě nedovedu představit (26 °NM v době sklizně). Jak jsem zmínil výše, vinařství doporučuje archivaci bez problémů až do roku 2015!

Lahev jsem kupoval společně s již recenzovaným Sauvignonem 1998 výběr z hroznů, který zdaleka nedosahoval kvality tohoto. Byl o 50,- Kč levnější než ročník 2000, dnes už chápu proč. Musím také zmínit, že se Josef Valihrach na tuto odrůdu dlouhodobě specializuje a pokud bych měl vynést závěrečné hodnocení jen po tomto vzorku, pak musím pochvalně pokynout, protože je to moc povedená záležitost, což potvrzuje také Zlatý diplom Grand Prix Vinex 2003. Podobně chválím po mnoha letech existenci webových stránek vinařství, stejně jako vstřícný přístup a ochotu poskytnout doplňující informace.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Sauvignon
Ročník: 2000
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Krumvíř
Viniční trať: Díly
Výrobce: Vinařství Valihrach Josef Krumvíř
Alkohol: 13,7 % obj.
Číslo šarže: 138
Obsah zbytkového cukru: 2,7 g/l
Obsah kyselin: 6,2 g/l
Bezcukerný extrakt: 26,1 g/l
Cukernatost hroznů: 26 °NM
Datum sklizně: konec října 2000
Výsadba révy proběhla v roce: 1979
Typ půdy: hlinito-písčitá
Způsob vedení révy: rýnsko-hesenské
Technologie výroby: klasická, bez použití kvasinek
Doporučená archivace: 2015
Teplota podávání: 8 - 12 °C
Teplota skladování: do 20 °C
Velikost šarže: již omezené množství
Získaná ocenění: Zlatý diplom Grand Prix Vinex 2003
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 220,- Kč (přímo ve vinařství v srpnu 2002)

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 8 9 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3647x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 27.03.2010 19:02:04