O Víně

29.09.2009 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.09.2009 07:00

Muškát moravský 2008 pozdní sběr (mešní) - Arcibiskupské zámecké víno s.r.o. Kroměříž

Dnes podám report o velmi povededém muškátu. Jak mi chutnal se dozvíte v recenzi Muškát moravský 2008 pozdní sběr (mešní) - Arcibiskupské zámecké víno s.r.o. Kroměříž.

Poslední prázdninový víkend bylo od rána nádherné slunečné počasí, podobně jako včera, což si zasloužilo naplno využít. Rozhodli jsme se navštívit Květnou a Podzámeckou zahradu v Kroměříži, kde už jsme sice byli, ale v pomalu končícím létu to bude jistě příjemná cesta. Kdo již jednou navštívil nádherný kroměřížský zámek určitě postřehl, že hned v jeho sousedství leží vinotéka Arcibiskupských zámeckých sklepů. Z vinotéky také můžete vstoupit přímo do zámeckých sklepů a objednat si prohlídku. A právě v této firemní vinotéce jsem kupoval mešní Muškát moravský 2008 pozdní sběr. Naposledy jsem referoval o muškátu ročníku 2003 z Arcibiskupských sklepů před třemi roky a jednalo se o velmi příjemné víno.

Nakupované hrozny (Lukrom plus s.r.o.) byly sklizeny 13. října 2008 při cukernatosti 21,2 °NM v Boršicích u Buchlovic na viniční trati Stará hora. Z encyklopedie viničních tratí od p.j. se dozvíte, že jen tři zdejší tratě (dohromady 49,1 ha) byly zařazeny do první kategorie, ale Staré hory do této kategorie nespadají.

Lahev typu Bordo America má objem 0,75 l (khaki) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž jsem hodnotil u výše zmíněné recenze, je zde ale jedna chyba. Na etiketě je uvedena vinařská oblast Slovácká. Správně by mělo být oblast Morava a podoblast Slovácká, ale budiž.

Barva je žluto-šedá, má světlý odstín, slabou intenzitu a nádhernou jiskru. Až na tu intenzitu, která neodpovídá přívlastku je vše v pořádku. Vůně je jemná a odrůdová. Dominují muškátové tóny, které doplňují odstíny vyzrálých hroznů a limetek. Víno krásně slzí a zanechává za sebou nádherné mosty.

Chuť je krásně svěží a popožene vás k dalšímu doušku. V chuti nejsou překvapivě žádné stopy mladého či rozhozeného vína. Víno je překvapivě jemné až vymazlené s nádhernými muškátovo-limetkovými tóny. Dá se to přirovnat k překrásnému Muškátu moravskému 2003 výběr z hroznů ze Sedlece z řady Aurum Vinum. Doznívání má krásný ovocitý dozvuk připomínající vyzrálé hrozny a pikantní kyselinku. A to se obecně udává, že muškát v přívlastkových jakostech má nedostatek kyselinek. Předpokládám, že tento projev je dán vlivem technologie výroby.

Lahev jsme po otevření nedopili a proto ji ukládám do lednice, kde se ale neplánovaně zdržela čtyři dny vlivem burčákové sezóny. Světe div se! V chuti i vůni je muškát stále nádherně odrůdový a extraktivní, jako bychom degustaci přerušili jen na pár okamžiků. Z toho důvodu dávám za chuť velmi vysokou známku. Vinařství doporučuje archivaci až do roku 2011, otázkou je, zda bude mít výše zmíněnou podobu i po třech letech. S velkou pravděpodobností asi ne, ale to už je zcela individuální otázka, kdo co preferuje.

Velmi kvituji vyčerpávající odpověď z vinařství, což se stalo poprvé za celou historii, odkdy zveřejňujeme recenze! Jenom doufám, že to nebylo poprvé a naposledy. Při poměru cena / kvalita mi vychází velmi dobrý poměr, ale o něco horší to bude s dostupností. Jak jsem ale naznačil v úvodu, návštěvu Kroměříže můžete zpříjemnit dalšími aktivitami. Vedle prohlídky zámku se špičkovou obrazárnou evropského významu, kde je bezesporu nejznámějším a nejcennějším dílem Lichtensteinovy sbírky obraz benátského mistra Tiziana (1488-1576) s názvem Apollo a Marsyas. Už několikrát jsem se musel nad tímto úchvatným dílem pozastavit a obdivovat, jak tento umělec ztvárnil antický mýtus o hudebním souboji satyra Marsya a boha Apollona. Obdivovatelé umění samozřejmě ví, že jedna z postav na plátně, král Midas, který měl o vítězi rozhodnout, nese Tizianovu podobu. Podle mne se jedná o nejcenější obraz v rámci ČR. Dále zde můžete navštívit Biskupskou mincovnu za zámkem nebo v galerii na náměstí trvalou expozici, kde vystavují díla místního rodáka Maxe Švabinského. Tolik k dalším tipům, co zde navštívit, vedle již zmíněných zámeckých sklepů.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Muškát moravský
Ročník: 2008
Jakost: pozdní sběr
Kategorizace: mešní
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská oblast: Slovácká
Vinařská obec: Boršice
Viniční trať: Stará hora
Výrobce: Arcibiskupské zámecké víno s.r.o. Kroměříž
Číslo šarže: 9/08
Evidenční číslo jakosti: 26A1-09
Alkohol: 12,0 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 4,2 g/l
Obsah kyselin: 5,9 g/l
Bezcukerný extrakt: 21,0 g/l
Cukernatost moštu: 21,2 °NM
Datum sklizně: 13. října 2008
Velikost šarže: 6.600 litrů
Doporučená archivace: 2011
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 120,- Kč (Prodejna Arcibiskupských zámeckých sklepů v Kroměříži v srpnu 2009)

Spotřebitelská známka: 7.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 5 7 9 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2239x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 05.10.2009 08:21:02