O Víně

19.06.2008 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 19.06.2008 00:00

Merlot 2003 Michel Torino - Bodega El Esteco, Salta/Cafayate, Argentina

Obvykle se těmto masověji prodávaným značkám spíše vyhýbám a argentická vína s logem Michel Torino lze na pultech obchodů spatřit opravdu často. Nicméně ode dne, kdy mi manželka přinesla jejich Tannat (to je jméno odrůdy), jsem je začal brát vážně. Ten Tannat byl skvělý a škoda, že je k dostání jen někde a to i tam ještě jen někdy - až ho zase seženu, dočtete se tady o něm.

Takže dnes chutnaný Merlot 2003 vyhrabávám mezi ostatními mladšími víny v regále místního Intersparu. Nevím proč, ale něco mi říká, že by právě tato odrůda mezi jinými nabízenými mohla být docela dobrá. Bohudíky to vyšlo :-)
Víno je nabízeno v láhvi, jehož design má klasický evropský střih a jméno řady Michel Torino (česky snad "Míša Tuřín" :-) ?) to jen podtrhuje. Nejsem moc příznivcem rozdělených etiket (název odrůdy je zvlášť), ale to je můj sběratelský problém. Celkově na mě ale celkový design vína působí sice slušně, ale jen průměrně.
První pozitivum přichází (po radosti z nálezu staršího ročníku, ostatní vína v regále jsou mladší, 2005 atd.) po vytažení zátky. Je z plného pevného korku, délky 44 mm a působí velmi solidně. Samozřejmě, že je potištěna znaky výrobce a značky vína.

Nalévám si natemperované víno do skleničky. Barva je velmi tmavá, víno působí hustě a plně. Jde o tmavě až temně rudé plné tóny. Bude víno i tak chutnat, jak slibně vypadá? Po přivonění cítím ve vůni silné kořeněné víno, velmi znatelné vyzrálé třešně, červená povidla, hladkost a nepřehlédnutelný kouřový barik. Vůni hodnotím docela dobře, zatím se vše vyvíjí tím správným směrem!
Chuť vína naštěstí jen potvrzuje, že dnes mám nalitu dobrotu. První dva doušky mě vysloveně překvapily. Nejen název řady zní italsky, víno má i charakter slušného italského, barikovaného vína. Hladící a chuťově bohaté, plné víno. Je peprné, což svědčí o ležení na bariku, nebo alespoň o máčených dubových šponách :-) V ústech je příjemné, znovu k němu voním a oba dojmy se prolínají a doplňují. Tmavé koncentrované ovoce, delší dozvuk, celkový dojem je jednoznačně pozitivní. Žádné levné rušivé pálení, žádné vedlejší nežádoucí pachutě. Suché a na taniny dostatečně bohaté víno. Později mne na dně láhve čeká usazenina jako z pískovny. Takovým závěrům se nebráním, mám pak alespoň pocit, že víno je opravdu z hroznů a ne upečené z nějaké umělé tresti a z Fridexu...

Etiketa uvádí, že víno pochází z horského údolí Cafayate na severovýchodě země, kde zraje na prosluněných vinicích ve výšce 1.700 m nad mořem. To je docela hodně - představte si pěstovat víno asi ještě 250m nad vrcholkem Pradědu... Mám příjemný dojem plnosti (tedy že víno je plné v chuti), možná bych nedělal ten barik až tolik výrazný - anebo by to chtělo nechat víno ležet na láhvi ještě déle. Někteří puristé by totiž oprávněně namítali, že takhle přeci víno nevyzraje a jeho "překroucení" tímto směrem je nepřirozené, nečestné a nesportovní. Měli by pravdu - ale když chutnaný výsledek takové barikující tortury je docela dobrý, zvláště pokud má šanci 5 let ležet a vyzrávat.

Myslím, že pokud bychom dali vínu ještě dva či tři roky, jen by mu to prospělo a pomohlo k větší hladkosti, dosáhlo by větší mohutnosti a bylo by jistě už velmi dobré. Potenciál k delšímu ležení víno určitě má (a kvalitní korek taky). Napadá mě, že pokud sáhneme do kapsy jen trošku hlouběji, než k pomyslné stokorunové hranici, je podobné jihoamerické víno velmi dobrou volbou. No ale sleduji-li ceníky domácích výrobců, je snad cena 170,- korun nějaká přehnaná? A doporučení jako vždy - hledejte v regále starší ročníky, určitě se to vyplatí :-) Pro dnešní víno půjdu určitě ještě jednou a až budu příště grilovat kuřecí, tento Merlot mi k tomu bude zcela jistě skvělým společníkem.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Michel Torino
Odrůda: Merlot
Ročník: 2003
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: severovýchodní
Vinařská podoblast: horské údolí Salta/Cafayate
Výrobce: Bodega El Esteco, Salta/Cafayate, Argentina (dovozce ! uvádí firmu "Michel Torino", což není správně...)
Alkohol: 13,5 % obj.
Teplota podávání: 18 - 20 °C
Dovozce do ČR: Vinicola s.r.o., Břeclav
Způsob odlepení etikety: prázdnou, vymytou a suchou láhev šoupněte na chvíli do horké trouby
Cena: 169,90 Kč Interspar, červen 2008

Spotřebitelská známka: 6.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
5 7 7 7 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2066x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 29.07.2009 18:41:53