O Víně

15.05.2008 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 15.05.2008 00:00

Vománkové víno 2007 známkové jakostní - Znovín Znojmo a.s.

Možná jste si také všimli několika vtipných názvů Znovínských vín. Připomenu např. „Pevnostní víno" či "Pozdrav ze Znojma" s přenádhernou adjustáži, která se letos objevila na trhu. V posledním katalogu služeb se také poprvé objevilo Vománkové víno Vladimíra Menšíka, což je bílé známkové víno navazující na příběh slavného komika vyrobené dle receptury č. 3. Nabízí se otázka, zda se dočkáme dalších kupáží dle receptury č. 1 a 2 :-). Z etikety a webových stránek se dozvíte, že jde o kupáž Veltlínského zeleného a utajeného poměru několika aromatických odrůd. Poslal jsem jako obvykle do vinařství několik dotazů, ale již delší dobu nedostávám žádné odpovědi a to nepomohlo ani opětovné odeslání na další oficiální emaily. Takže dnes nemohu napsat více informací o původu hroznů, použitých odrůdách a podobně.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 l (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm se standardním potiskem vinařství. Adjustáž vychází z tradičního layoutu Znovínu a přesto je odlišná. Karikatura Vladimíra Menšíka je nepřehlédnutelná a kouzelná. Na hrdle je složený propagační materiál s textem o této kupáži.

Barva je zlato-žlutá se zelenkavými odlesky, čistá a překvapivě výrazná. Vůně je mnohoslibná a poměrně široká, což je ale vzhledem ke kupáži celkem pochopitelné. V nástupu jsou pepřové tóny, které doplňují intenzivní odstíny lučního kvítí a vůně medu. Víno po zakroužení zanechává nádherné mosty na stěně skleničky. Taktéž olejovitý vzhled dává tušit buď na velmi dobrou vyzrálost hroznů nebo na umělé docukření moštu.

Ve středně dlouhé chuti jsou jemné mandlové a pepřové tóny, které doplňují medové odstíny. V dozvuku je zvláštní kořenitost a příjemný extrakt. První dojem z této kupáže mám dobrý. Na to, že jde o mladé víno s vysokým obsahem alkoholu (13,0 % obj.) je zde docela dobrá harmonie. V závěru na patře cítím jemně nasládlý ocásek a minerální tóny. Postupně se mi ale zdá, jako by se chuť v dozvuku rozpadala a prvotní dojem se poněkud zhoršil. Docela by mne zajímalo, jaké aromatické odrůdy a jejich poměr byly použité. Zda jde o Irsai Oliver, Pálavu, Tramín, Müller-Thurgau nebo okrajové odrůdy se můžeme jen dohadovat, protože ze senzorických vlastností si netroufám ani tipovat. Jedno je ale jisté, největší podíl patří veltlínu.

Vinařství toto víno doporučujeme ke klasickým českým jídlům, například řízkům, hovězím ptáčkům, ale i zeleninovým salátům a sýrům. Teplotu podávání doporučuji udržovat kolem 10 °C, u vyšší teploty se nepříjemně projevuje alkohol. Znovín doporučuje archivaci po dobu 2 až 5 let, ale můžete ho otevřít již nyní.

Opět jsem se přesvědčil, že Znovín dokáže stále inovovat a rozšiřovat nabídku služeb a podle mne se mu to stále daří. Tuto kupáž můžete nakoupit přes e-shop vinařství nebo katalog služeb, ale viděl jsem ji také v Globusu. Poměr cena / kvalita je dobrý, víno doporučuji a koupil bych si ho klidně znovu. Vománkové víno není naštěstí vyumělkovaná "voňavka", jak by se z etikety mohlo zdát, ale jde o zajímavou kupáž, kterou doporučuji vyzkoušet všem, kteří milují veltlíny ze Znojemska.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Vománkové víno
Odrůda: Veltlínské zelené + další aromatické odrůdy
Ročník: 2007
Jakost: známkové jakostní
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: neuvedeno
Viniční trať: neuvedeno
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Číslo šarže: 507
Alkohol: 13,0 % obj.
Rok lahvování: 2008
Doporučená archivace: 2010 - 2012
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 105,- Kč (Globus v dubnu 2008 nebo 95,- Kč v e-shopu vinařství)

Spotřebitelská známka: 7.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 7 7 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4088x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 30.07.2009 08:55:36