O Víně

13.03.2008 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 13.03.2008 00:00

Chardonnay 2004 pozdní sběr (barrique) - Tanzberg Mikulov, a.s.

Vinařství Tanzberg si od roku svého založení (1999) postupně vybudovalo prestiž v očích odborné veřejnosti. Že jde o velmi úspěšnou firmu potvrzuje velký zájem vínomilců a častá ocenění na výstavách. Ve vinotékách najdete slušnou řadu jejich vín s nezaměnitelnou adjustáži, která na sebe upozorní a přitáhne pozornost i naprostých laiků. Ne nadarmo firma získala v roce 2002 ocenění Top Design vína ČR. Akciová společnost Tanzberg Mikulov v současné době obhospodařuje 68 ha vinic v katastrech tří vinařských obcí: Mikulov, Bavory a Perná. Jednotlivé vinice nesou historicky doložené názvy.

Rád bych se s vámi podělil o mé dojmy Chardonnay 2004 pozdní sběr (barrique), které se loni dalo koupit s velmi příznivou slevou. Lukáš zveřejnil v únoru 2006 recenzi na Chardonnay 2004 pozdní sběr z viniční trati Turold v Mikulově. Já se k tomuto vinařství vracím po velmi dlouhé době, poprvé a naposledy to byla v době kamenné našeho portálu v roce 2003 recenze stolního vína! Kdo si chce udělat obrázek, kam jsme se za několik let dostali, at si klikne na uvedený odkaz :-)

Kolega Pavel Jelen v sekci Mapy viničních tratí na stránce Bavory hovoří, že Snad až na severně situovanou Pravou Klentnickou a málo svažitý Anenský vrch jde o velmi dobré terroiry, jen, možná i vzhledem k někdy řídkému využití celé plochy jako vinice, poměrně neznámé. Až na Slunečnou a Anenský vrch v majetku Tanzbergu, ty jediné se těší určitému věhlasu. Webové stránky vinařství se u této tratě zmiňují, že jde má rozlohu 6 ha a najdeme na ní Chardonnay (50 %) a Rulandské modré (50 %). Výsadba révy se uskutečnila v roce 2000. Expozice je jihozápadní, půdu tvoří směs pískovcových a jílovitých sedimentů. Zpracování hroznů probíhá okamžitě po sběru, bez nakvašování na rmutu, s odkalením a využitím čistých kultur kvasinek. Vína jsou vyráběna metodou řízeného kvašení, bílá vína zrají v nerezových tancích, červená vína zrají v tradičních dřevěných sudech nebo v nových sudech typu barrique.

Lahev atypického tvaru má objem 0,75 l (světle zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 45 mm s potiskem odrůdy, ročníku a vinice, jak bývá u tohoto vinařství obvyklé. Hrdlo zdobí kvalitní staniolová záklopka z černé barvy se zlatým písmem s názvem vinařství, který dokonale ladí s adjustáži. Ta patří na našem trhu k nejzajímavějším, alespoň podle mých měřítek. Pokud bych měl něco vytknout, tak jen velmi malé písmo.

Barva je bledá, zlato-žlutá s nádhernou zlatou jiskrou. Vůně je mnohoslibná, v nástupu jsou ovocité tóny (přezrálá jablka, žlutý meloun), kterou doplňuje jemná vanilka a zajímavá kořenitost (hřebíček, skořice).

Ve středně dlouhé chuti se rozprostírají ovocité tóny (žluté jablko, pomerančová kůra) a překvapivá máslovinka s vanilkou v závěru. Dozvuk je zvláštní, šťavnatý, což je pro popíjení velmi důležité. Poměrně vysoký obsah alkoholu na pozdní sběr (13,5 % obj.) je výborně zakomponovaný a není prakticky poznat.

Vliv bariku je nyní podle mne tak poloviční, což mi u bílých vín naprosto vyhovuje. Dub kupodivu "nezabil" nádherný ovocitý projev této odrůdy a to i přesto, že papírově je extrakt velmi nízký. Pravděpodobně byl použitý sud, u kterého bylo citlivé toastování. Každopádně se sklepmistrovi (pokud se nepletu, tak tvůrcem tohoto vína je Jaroslav Gala) podařil vyrobit nádherný kousek.

Vinařství doporučuje archivaci do roku 2010, což podle mne odpovídá. Jen si nejsem jistý, zda i po dvou letech bude víno působit tak nádherně ovocitým dojmem. Musím znovu pochválit aktuální a velmi dobře zpracované webové stránky, které mohou být vzorem pro drtivou většinu našich vinařů, protože na nich naleznete detailní informace ke všem vyrobeným vínům až do úplného vzniku vinařství bez ohledu na to, zda je víno ještě v nabídce nebo ne! Znovu si prosím vzpomeňte, kolikrát nám vinaři odepsali s tím, že víno již není v prodeji a považují proto za nežádoucí, abychom o něm napsali... Zde tyto informace považují neustále za "žádoucí" a automaticky je na webu zobrazují. Neměl jsem proto problém zpětně zjistit informace k Ryzlinku vlašskému 1999 kabinet a Rulandskému bílému 2000 výběr z hroznů, které stále mám ve svém archivu.

Víno se v říjnu 2007 prodávalo v e-shopu vinařství za 250,- Kč. Já ho koupil za akční cenu 185,- Kč ve vinotéce Dobré bydlo. Jak jsem se právě přesvědčil, je stále v nabídce za uvedenou cenu. Toto barikové Chardonnay osloví pravděpodobně ženskou populaci a všechny milovníky aromatických vín s ovocitým projevem. I když šlo na můj vkus o "líbivku", vůbec mi to nevadilo, po vínu se jen zaprášilo a je až s podivem, s jakou lehkostí a rychlostí jsme ho vypili. Za ostatní služby strhávám jeden bod za neschopnost odpovědět na dotazy, i když jak jsem uvedl výše, jsem se z webu dozvěděl o tomto Chardonnay spoustu informací.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Chardonnay
Ročník: 2004
Jakost: pozdní sběr
Kategorizace: barrique
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Bavory
Viniční trať: Anenský vrch
Výrobce: Tanzberg Mikulov, a.s.
Alkohol: 13,5 % obj.
Číslo šarže: 19
Evidenční číslo jakosti: 49C1-05-17
Obsah zbytkového cukru: 5,30 g/l
Obsah kyselin: 7,80 g/l
Bezcukerný extrakt: 20,0 g/l
Výsadba révy proběhla v roce: 2000
Teplota podávání: 12 - 13 °C
Doporučená archivace: do roku 2010
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 185,- Kč (akce vinotéky Dobré bydlo v říjnu 2007, běžná cena v e-shopu vinařství 250,- Kč)

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 7 8 9 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3109x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 30.07.2009 14:12:28