O Víně

11.02.2008 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 11.02.2008 00:00

Zweigeltrebe 2003 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Znovín Znojmo má podle mne velkou výhodu oproti konkurenci v tom, že vinařství pravidelně upřesňuje archivační potenciál svých vín. Pokud pošlete dotaz na Ing. Karla Matulu, dostanete vždy velmi přesnou informaci, jak se konkrétní víno vyvíjí a jaký je jeho pravděpodobný vývoj. Kromě toho Znovín pravidelně tyto informace zveřejňuje na svých webových stránkách a také organizuje degustace archivních vín, kde si přihlášený host může ověřit stav starších ročníků. Já to řeším tak, že pokud mi to dovolí finance, koupím si více lahví. Z údaje na zadní etiketě si přečtu, kdy má dojít k lahvové zralosti a podle toho postupně otevírám jednotlivé lahve a posuzuji, jestli má další archivace smysl nebo ne.

Pokud vás zajímá, co mne v posledních měsících překvapilo, čtěte následující řádky. Postupným otevíráním starších ročníků a upřesňováním od pana Matuly jsem došel k závěru, že potenciál k dlouhodobé archivaci se stále více posouvá do budoucnosti a v mnoha případech mohu potvrdit, že tyto údaje nejsou nadhodnocené. Vína jsou totiž v drtivé většině případech stále živá a moc zajímavá a to i několik let po uváděné době. Např. bílé Cuvée Barrique 2002, které jsem před měsícem znovu otevřel bylo nádherně nazrálé a na svém vrcholu. Dnes bych tuto kupáž hodnotil lepšími známkami než v roce 2007. Jak jsem ale uvedl v anotaci, otevírám Zweigeltrebe 2003 pozdní sběr, které podle zadní etikety má být na začátku etapy lahvové zralosti. O dalším, ještě starším ročníku, se dozvíte více začátkem března :-)

S červenými znovínskými víny nemám v žádném případě tolik zkušeností jako s bílými. Prochutnal jsem několik lahví z řady Denis d´Argent, Denis d´Or a podobně, která je vyrobena ze zahraničních hroznů podobně jako velmi povedený Bon Accord. Vedle toho mám jen trochu zkušeností s několika odrůdovými víny a v poslední době také s tolik diskutovaným a diskutabilním pinotem ze Strachotic. Ne že bych přívlastky ve svém archivu neměl, ale dle doporučení, o kterém jsem psal výše, je nechávám určitou dobu zrát. Zda je to cesta k lepšímu nebo naopak je vždy otázkou. Nyní již přistoupím k vlastnímu vínu z tolik diskutovaného ročníku 2003, kdy Znovín vyprodukoval řadu zajímavých přívlastků vedle tohoto Zweigeltrebe i u Rulandského modrého a Cabernetu Sauvignon.

Hrozny byly sklizeny v obci Jiřice u Miroslavi na viniční trati Na pískách 20. října 2003 při cukernatosti 21,6 °NM. Výsadba révy proběhla v roce 1986. Réva se zde pěstuje na vysokém vedení. Půda je písčitohlinitá se skeletovitou strukturou s žádným až slabým skelet do 5 %. Z geologického hlediska jsou zde písčito-jílovité sedimenty na spraších s mělkým černozemním horizontem Karpatské předhlubně. Technologie výroby byla tradiční, tj. odzrnění, kvašení v otevřených jímkách s mechanickým potápěním klobouku, lisování, odbourání kyseliny jablečné, školení a plnění do lahví.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 l (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm se standardním potiskem vinařství. Korek je i po čtyřech letech ve velmi dobré kondici a zcela jistě vydrží další roky archivace. Na plošce, která byla zalita vínem jsou zřetelné krystaly vinného kamene. Adjustáž je tradiční pro tohoto výrobce a protože jsem ji mnohokrát hodnotil přistoupím rovnou k senzorickému hodnocení.

Barva je čistá, granátově červená s fialovými odlesky. Vůně je poněkud uzavřená a dává si dlouhý čas, než se ukáže ve své kráse. Převládá zvláštní kořenitost a velmi jemná vůně chlebové kůrky, jak se o ní zmiňuje zadní etiketa. Ovocité tóny jsou velmi potlačené. Vzhled je velmi dobrý, po zakroužení na stěnách skleničky objevuji krásné slzení.

Ve středně dlouhé chuti jsou zřetelné třísloviny a jemné živočišné tóny, které doplňuje opět krásná kořenitost projevující se v dozvuku. Kyselinky si dobře rozumí s přírodním cukrem a zapadají do celkové struktury. Jak jsem uvedl výše, tato lahev v prvním roce doporučené lahvové zralosti má jasně našlápnuto do dalších let a uváděná horní hranice archivace 2012 je reálná a vůbec bych se nedivil, kdyby se postupně při dalším ověřování posouvala dále do budoucnosti. Další lahve ve svém archivu mohu nechat klidně zrát, v roce 2009 určitě otevřu další a ověřím jak vývoj pokračuje.

Druhý den se vůně nádherně rozvinula do zvláštních kompotovo-marmeládových tónů. Podobně se mi jevila i chuť, která přešla do dalších poloh, což potvrzuje domněnku, že toto Zweigeltrebe potřebuje svůj čas. Po dopití zůstává na dně lahve hromádka třapin a vinného kamene.

Pokud máte rádi tradiční moravská červená vína, toto je přesně ten typ, který vás nezklame. Má sice zvláštní chuťový projev, ale při dalším zrání můžeme očekávat zajímavý vývoj. Vinařství toto Zweigeltrebe doporučuje ke zvěřinovým specialitám nebo při grilování. Dovedu si také představit sýry s ušlechtilou plísní. Za ostatní služby musím dát vysokou známku, protože vinařství nám vínomilcům poskytuje spoustu informací, o které stojíme. Poměr cena / kvalita je výborný, horší to již asi bude s dostupností. Vzpomínám si, že v roce 2004 bylo víno v jarní i podzimní nabídce katalogu služeb za výbornou cenu 140,- Kč.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Zweigeltrebe
Ročník: 2003
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Jiřice u Miroslavi
Viniční trať: Na pískách
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 11,5 % obj.7
Obsah zbytkového cukru: 3,8 g/l
Obsah kyselin: 5,2 g/l
Bezcukerný extrakt: 22,6 g/l
Cukernatost hroznů: 21,6 °NM
Datum sklizně: 20. října 2003
Číslo šarže: 282
Evidenční číslo jakosti: 1501-04/00733
Rok lahvování: 2004
Výsadba révy vinné proběhla v roce: 1986
Způsob vedení révy: vysoké
Typ půdy: druh půdy - písčito-hlinitá, struktura půdy - skeletovitost žádná až slabá do 5 % skeletu, geologický původ: písčito-jílovité sedimenty na spraších s mělkým černozemním horizontem Karpatské předhlubně.
Technologie výroby: Tradiční - odzrnění, kvašení v otevřených jímkách s mechanickým potápěním klobouku, lisování, odbourání kyseliny jablečné, školení, plnění do lahví.
Doporučená archivace: 2008-2011
Číslo lahve: 583 894
Teplota podávání: 17 - 19 °C
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Velikost šarže: 13.800 lahví 0,75 L
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 140,- Kč (přímo od výrobce přes Katalog služeb v dubnu a září 2004)

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 7 8 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3376x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 28.12.2016 12:00:50