O Víně

01.08.2004 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.08.2004 00:00

Sauvignon 2003 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Začneme jako obvykle. Láhev a celkový design je typický pro přívlastková vína ze Znovínu Znojmo, a.s. Zelená sedmička typ bordó, na zadní vinětě opět všechny potřebné údaje a rady. Zátka je poctivá, tvořená plným korkem délky 44 mm, klasický potisk výrobce - viz fotky pod článkem.

Co však již není tak zcela normální, je víno uvnitř této láhve. Musím o něm psát pouze těmi nejlepšími slovy, protože na něj budu ještě nějaký čas vzpomínat. Podobná vína nastavují laťku hodně vysoko a díky nim pak někdy mezi přáteli vypadám jako nafoukanec, když se na některé jejich vzorky jen rozpačitě zatvářím.

Sauvignon má krásnou čirou zlatou barvu s jasným zelenkavým nádechem, pro tuto odrůdu tak typickým. Ve vůni jsem čekal také typický angrešt a kopřivy, ale víno mě okouzlilo krásnou medovou mazlivou vůní. Voním asi tisíckrát dokola a cítím rozkvetlý lipový květ (není to tak dávno, co lípy kvetly), snad i hrušky máslovky a plnou vůni přezrálých bílých hroznů. Široká škála velmi příjemných vůní, převažuje však květový med, plnost a jak říkám - už teď se s vínem mazlím :-)

Nebojte, víno nezklame ani v ústech. Je krásné, syté a plné, přirozenou sladkostí a obsahem aromatických chuťových a já nevím jakých ještě látek bych ho klidně odhadl i na vyšší jakost, i na bobulový výběr. Ta jeho plnost je opojná, no nádhera.

Kyselinky se drží decentně v pozadí, typická nakyslost či ovocná trpkost sauvignonů je zde nahrazena hebkostí vyzrálého tramínu, nebo snad i pálavy. No, krása...

Jen si tak říkám, jestli člověk, který ve Znovínu psává na zadní etikety charakteristiky vín (za což mu patří naše díky), tenhle sauvignon vůbec chutnal, nebo jen použil text typický pro danou odrůdu - tentokrát se s ním totiž v popise vína vůbec neshodnu. Naštěstí láhev skrývá něco mnohem lepšího než se v textu popisky uvádí a nezbývá než se těšit, do jakých výšin se podobně kvalitní a ušlechtilé víno může dostat za 2 až 4 roky.

Myslíte, že Znovín toto víno pod objednacím číslem šarže 234 ještě prodává? Já jim teda volám hned v pondělí ráno!

Odrůda: Sauvignon
Ročník: 2003
Jakost: pozdní sběr
Cukernatost: suché
Vinařská oblast: znojemská
Vinařská obec: Tvořihráz
Viniční trať: Na vinici
Číslo šarže: 234
Alkohol: 11,9 % obj.
Lahvováno: rok 2004
Obsah cukru: 4,2 g/l
Kyseliny: 5,3 g/l
Bezcukernatý extrakt: 19,5 g/l
Doporučená archivace: 2-4 roky
Doporučeno konzumovat s: sladkovodní ryby, zrající sýry, lehké saláty já připojuji: výborné je i samotné.
Teplota podávání: 8-10° C
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Cena: 140,- od výrobce na jaře 2004, zásilková služba funguje dobře


Spotřebitelská známka: nepřidělena

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1269x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
milasko 25.12.2009 11:03:02