O Víně

03.05.2007 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 03.05.2007 00:00

Ego No. 73 (André) 2005 pozdní sběr (rosé) - Moravské vinařské závody s.r.o. Bzenec

Ani se mi nechce věřit, že jsme zatím zveřejnili jen jednu recenzi na rosé z odrůdy André. Po recenzi od Petra na André 2003 odrůdové jakostní (rosé) - Vinařství Maňák Štěpán, Žádovice se dostávám k medailemi ověnčené lahvi s obchodním názvem Ego No. 73. Pod tímto "kódem" se skrývá růžové André 2005 pozdní sběr. Od Václava Šmacha z vinařství jsem se dozvěděl pouze to, že se jedná o interní záležitost, po kom je toto víno pojmenováno. Měl tím samozřejmě na mysli ročník narození oné utajované osoby...

Pozorný čtenář si jistě všiml, že se jedná již o pátou z řady recenzí, kterými mapujeme kvalitu této prestižní kolekce z MVZ. Zatím jste se mohli setkat s těmito recenzemi:
- Ego No. 81 (Ryzlink rýnský) 2005 výběr z hroznů
- Ego No. 57 (Rulandské šedé x Rulandské bílé x Chardonnay) 2005 odrůdové jakostní
- Ego No. 72 (Veltlínské zelené) 2005 pozdní sběr
- Ego No. 69 (Ryzlink vlašský) 2005 výběr z hroznů

Co se týká doporučení k termínu vypití lahve, mi Václav Šmach napsal obecně známý fakt, že "růžová vína stárnou rychleji a doporučuje víno vypít do konce roku". Opět před sebou máme víno, jehož hrozny vypěstoval Mikros a pochází z obce Perná, trať Železná, což ukazuje na původ hroznů (Vinařství Mikrosvín Mikulov). K tomu není co dodat, i když jsem v případě této tratě nebyl vůbec nadšený u Frankovky 2002 pozdní sběr z Mikrosu. Recenzi připravuji a bude zveřejněna v polovině května.

Lahev typu Top Bordo má objem 0,75 l (čiré sklo) a je uzavřena plným korkem délky 45 mm s potiskem vinařství. Adjustáži jsem se detailně věnoval ve výše uvedené recenzi na Ego No. 81. U dnešní lahve nechybí uvedení vinařské obce respektive viniční tratě. Schvaluji použití čirého skla, protože tak se můžeme kochat barvou vína.

Barva je šedorůžová s cihlovými odlesky. Nejedná se sice o žádnou výraznou barvu, je ale krásně jiskrná. Vůně je jemná, ale i po hodinovém rozdýchání mi přijde stále uzavřená a nevýrazná. Nástup tónů, jak je popisuje etiketa se nějak nekoná. Až po dlouhé době se přece jenom vynoří ovocité odstíny. Nejde ale o konkrétní ovocitou složku, vše je poměrně široké a těžko identifikovatelné. Charakteristika vůně od výrobce je podle mne jen zbožným přáním: Přitažlivá vůně čerstvě trhaných malin, kombinovaná s vůní červeného rybízu.

V chuti je to již o něčem jiném, protože barva a hlavně vůně na mne působila poněkud rozpačitě. Ve středně dlouhé chuti nechybí pikantní kyselinka a příjemné ovocité tóny, připomínající čerstvě natrhané maliny. Jedná se o příjemné rosé, kterému nechybí mladost a svěžest, která je tak důležitá u tohoto typu vín. V dozvuku je nasládlý ocásek, který přesně odpovídá vyšší hodnotě zbytkového cukru (7,5 g/l) a ten je zas v zajímavé souhře s kyselinkami. Při popíjení jsem nabyl dojmu, že mi nejlépe voní a chutná při vyšší doporučené teplotě podávání (10 °C). Archivaci nedoporučuji, mladost by pravděpodobně vyprchala. Otevřít ho doporučuji v jarních a letních měsících, každopádně letos! Toto růžové André jsme podávali k pečenému lososu na pomerančích, podlévanému recenzovaným vínem. Byla to neskutečná lahůdka! Poté jsme přikusovali čerstvé jahody, které se krásně snoubily s tímto rosé.

Poměr cena / kvalita odpovídá, horší je to ale s dostupností. V Hypernově ani Tescu ho nemají, kupoval jsem ho přímo z vinařství. Podle mne jde o dobře zvládnuté rosé, které mne potěšilo svojí ušlechtilostí a svěžestí. Pokud holdujete rosé, pak neváhejte. Za několik měsíců získalo několik prestižních ocenění: Vinum Juvenale Brno (vítěz kategorie), Vinitaly Verona 2006 Itálie (velký čestný diplom), Valtické vinné trhy 2006 (stříbrná medaile), AWC Vienna 2006 Rakousko (velký čestný diplom) a Le Mondial du Rosé Francie (stříbrná medaile). Je vidět, že se Moravské vinařské závody výrazně zlepšily i v kategorii rosé vín, protože na konci března 2007 získalo rosé Rulandské modré 2006 pozdní sběr v italské Veroně velkou zlatou medaili.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Ego No. 73
Odrůda: André
Ročník: 2005
Jakost: pozdní sběr
Kategorizace: rosé
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Perná
Viniční trať: Železná
Výrobce: Moravské vinařské závody s.r.o. Bzenec, Zámecká 1508, 696 81 Bzenec
Číslo šarže: 1006
Evidenční číslo jakosti: 54C1-06/31
Alkohol: 12,0 % obj.
Číslo lahve: 219
Obsah zbytkového cukru: 7,5 g/l
Obsah kyselin: 6,9 g/l
Bezcukerný extrakt: 21,4 g/l
Doporučená archivace: vypít ihned, nejpozději do konce roku 2007
Teplota podávání: 7 - 10 °C
Získaná ocenění: Vinum Juvenale Brno (vítěz kategorie), Vinitaly Verona 2006 Itálie (velký čestný diplom), Valtické vinné trhy 2006 (stříbrná medaile), AWC Vienna 2006 Rakousko (velký čestný diplom) a Le Mondial du Rosé Francie (stříbrná medaile)
Způsob odlepení etikety: láhev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 170,- Kč (přímo od výrobce v březnu 2007)

Spotřebitelská známka: 7.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 7 6 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1819x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 29.08.2009 10:28:23