O Víně

02.04.2007 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.04.2007 00:00

Chardonnay 2001 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

K mé nejstarší znovínské půllitrovce se zbytkovým cukrem jsem se dostal náhodou. Asi před měsícem mne oslovil jeden známý, že dostal dárek polosladké víno ze Znovínu Chardonnay 2001 pozdní sběr. Protože víno vůbec nepije a vůbec ne sladké, nabídl mi ho k prodeji... Nejprve mne napadlo, kdo ví kde lahev ležela a jak dlouho? Ale jeho naléhání bylo tak urputné, že jsem mu nakonec dal 140,- Kč a evidentně ho potěšil. Radost dělat přece musíme, tak co?

Až doma jsem se pustil do shánění informací k této šardonce. Podle zadní etikety má právě letos být na svém vrcholu, tak uvidíme. Hrozny pochází z viniční tratě Skalka v obci Krhovice. Z odpovědi pana Matuly ze Znovínu jsem se dozvěděl, že v Krhovicích je půda hlinitá, jílovito-hlinitá až slabě štěrkovitá. Hrozny byly odzrněny, lisovány, dále proběhlo odkalení, zakvašení čistou kulturou kvasinek, kvašení v nerezu a odbourání kyseliny jablečné.

Lahev typu Bordolesse má objem 0,5 l (hnědé sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Korek je v bezvadném stavu, pět let v lahvi ho nepoznamenalo. Adjustáž je Znovínská klasika a nemám k ní připomínky, proto dávám maximální počet bodů.

Barva je velmi výrazná, žluto-hnědá se zlato-zelenými odlesky. Intenzita a odstíny barvy jsou překvapující. Vůně je hluboká s naprosto ohromujícím buketem medu. Taková ta zvláštní vůně, když otevřete od včelaře sklenici s čerstvým medem. Po několika letech zrání se původní odrůdové vlastnosti Chardonnay vytratily, respektive charakteristika deklarovaná na zadní etiketě (typická vůně oříšků a čerstvého másla), již neodpovídá. I když má toto Chardonnay zcela neodrůdovou vůni, i tak dávám velmi vysokou známku.

V chuti nelze čekat nic jiného než opět medové odstíny, jak již naznačila vůně. A je tomu přesně tak! Když jsem se kolegů ptal, zda toto Chardonnay nekoštovali, dostal jsem odpověď od p.j., který mimo jiné napsal velice přesný postřeh, který našel ve svých starých poznámkách. Cituji: Medově sladká vůně, v chuti přeslazený čaj. Přesto čtyři hvězdy z pěti. Myslím, že má pravdu, chuť přeslazeného čaje by mne asi nikdy nenapadla, ale když se nad tím zamyslím a několikrát se na tuto vlastnost při degustaci soustředím, tak musím konstatovat, je to tak! Sám bych na toto přirovnání asi nepřišel, protože ta medovost a dlouhý dozvuk vlivem zbytkového cukru (33,32 g/l) je velmi výrazný. Zajímavé je, že kyselinky jsou nízké, či-li přesně naopak, jak bych z analytických hodnot usuzoval (5,5 g/l). Ležením v lahvi se někam vytratily. Extrakt je ale stále zřetelný, kyselinky bohužel pokulhávají a místy mám pocit, že jde o sladkou vodu. Z toho důvodu dávám nižší známku za chuť, ale je mi jasné, že dva tři roky zpět mohlo být vše jiné, tedy lepší.

Teplotu podávání doporučuji spíše nižší, tedy kolem 10 °C. K tomuto polosladkému Chardonnay jsme podávali čerstvě upečené ořechové rohlíčky, které se perfektně snoubily s tímto vyzrálým vínem. Když jsem v nedávné recenzi Müller-Thurgau 2004 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s. kritizoval špatnou komunikaci, dnes musím dát velkou pochvalu. Odpověď od pana Matuly přišla velmi rychle a byla vyčerpávající. Jsem rád, že si ve Znovínu udělali "pořádek", který jsmé s kolegy velmi ocenili. Kdyby tak postupovali ve všech vinařstvích... Poměr cena / kvalita je velmi dobrý, horší to je jen s dostupností, takže mi nezbývá než strhnout dva body. To ovšem neznamená, že jde o nějakou chybu na straně Znovínu či vína.

Znovín Chardonnay doporučujeme ke sladkým dezertům i pro sváteční chvíle, s tím lze jenom souhlasit. My jsme ho podávali k ořechovým rohlíčkům, viz fotky níže. Toto Chardonnay osloví hlavně milovníky sladkých vín, případně ty, kteří preferují lahvově zralá vína. I když pan Matula odhaduje archivaci cca 10 let od lahvování (2012), podle mne přesně odpovídá ta, která je uvedena na zadní etiketě (2007), protože víno se mi jevilo těsně za vrcholem. Další archivací pravděpodobně už nic nezískáte, spíše víno upadne do věčných lovišť.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Chardonnay
Ročník: 2001
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosladké
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Krhovice
Viniční trať: Skalka
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Číslo šarže: 108
Evidenční číslo jakosti: 21766V/02-7003/50
Číslo vzorku: 23
Alkohol: 10,1 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 33,32 g/l
Obsah kyselin: 5,5 g/l
Bezcukerný extrakt: 27,1 g/l
Cukernatost hroznů: 22 °NM
Datum sklizně: říjen 2001
Typ půdy: hlinitá, jílovito-hlinitá, slabě štěrkovitá
Technologie výroby: odzrnění, lisování, odkalení, zakvašení čistou kulturou kvasinek, kvašení v nerezu, odbourání kyseliny jablečné, běžné školení
Doporučená archivace: 2004 - 2007
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Teplota skladování: do 15 °C
Rok lahvování: 2002
Číslo lahve: 226 996
Způsob odlepení etikety: láhev ponořit do horké vody
Cena: 140,- Kč (zakoupeno v roce 2007)

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 9 8 6 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1605x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 31.08.2009 13:40:31