O Víně

21.03.2007 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 21.03.2007 00:00

Ryzlink vlašský 2005 pozdní sběr - Moravské vinařské závody s.r.o. Bzenec

Jak jsem uvedl v aktualitě, do nedávno otevřeného Salonu vín ČR byl zařazen Ryzlink vlašský 2005 pozdní sběr z kolekce Seneca. Pokud se detailně podíváte na papírový kartónek nebo na etiketu, nedozvíte se bohužel nic o původu hroznů. I web je v tomto ohledu naprosto neaktuální a jediný Ryzlink vlašský z řady Seneca je kabinet ročníku 2002... Ostatně, i na účtence je uveden ročník a jakost jako na webu. Cena je ovšem fantastická (119,90 Kč Hypernova) a hned mne napadlo, že jde o lidskou chybu. Po pár týdnech jsem stejnou lahev viděl v jiné Hypernově za tutéž cenu a na účtence byl již správný ročník i jakost. Mé očekávání proto nebralo konce, jako vždy jsem se ale rozhodl nejdříve zjistit informace o původu hroznů.

Přímo z vinařství se naštěstí dají získat potřebné informace díky Václavu Šmachovi, který mi prozradil, že jde opět o hrozny z Mikrosu (Dolní Dunajovice/Zimní vrch). Hned se mi vybavilo rčení MiBiTa, že se zde rodí nejlepší vlašáky! Procházím naší databázi etiket a detailně procházím Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s. Zaměřuji se na stejný ročník, odrůdu a viniční trať (Zimní vrch). Mikros v tomto roce vyrobil "pouze" výběr z bobulí a napadá mne, neprodali Moravským vinařským závodů "horší" surovinu? Tak se na to podívejme!

Láhev typu Top Bordolesse má objem 0,75 l (zelené sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž považuji za povedenou (podobně jako Ego-vin), od papírového kartonku až po design a zpracování vinět. Etiketa využívá podobizny římského filozofa, básníka a politika Luciuse Annaeuse Senecy. Je podle mne zdařilá a s použitým typem lahve ladí. Na etiketě ale najdeme pouze údaje o vinařské podoblasti, nic víc, nepočítám-li stručnou charakteristiku vína. Žádná zmínka o archivaci či analytické hodnoty! Tak to nemohu hodnotit jinak než průměrnou známkou... Škoda, velká škoda, protože na přední etiketě je dost volného místa. Opět si říkám, že takové "univerzální" etikety lze používat pouze pro nejhorší jakostní třídu vín, ale ne pro vyšší řady. Vrátím se ale k známce za adjustáž. Chybějící informace o vinařské obci a trati je pro mne nepochopitelná věc, za což strhávám 3 body. Pokud jde navíc o známou a výbornou polohu, ze které by vinařství mohlo jenom získat, je to ještě horší.

I když není na lahvi žádná nálepka, získal vlašák již 3 medaile. A to Vinitaly Verona 2006 velký čestný diplom (Itálie), AWC Vienna 2006 stříbrnou medaili (Rakousko) a zařazení do Salonu vín ČR 2006/2007.

Barva je čistá, zlato-žlutá a jiskrná. Vůně je docela intenzivní a mnohoslibná. Jsou v ní medové tóny a odstíny vyzrálých hroznů. Viskozita odpovídá deklarované jakosti. Víno krásně slzí a zanechává za sebou mosty.

Ve středně dlouhém dozvuku překvapí příjemně šťavnatá kyselinka. V chuti jsou medovo-ovocité tóny, které vytváří zajímavý celek. Víno nádherně "sklouzne" a vybízí k dalšímu doušku. Musím se přiznat, že jsem takovou kvalitu nečekal. Možná je to dáno tím, že nemám zatím žádné zkušenosti s Mikrosáckým vlašákem z této polohy, ale i na tato vína dojde. Je to technologicky dokonalé víno, možná až moc. I když jde o poměrně mladý ročník 2005, víno má dobrou harmonii a komplexnost. Vyšší alkohol (13,0 % obj.) nijak neruší a je téměř neznatelný. Teplotu podávání doporučuji kolem 10 °C. I když výrobce doporučuje archivaci až do roku 2012, můžete ho pít hned. Vinařství doporučuje toto víno podávat k výraznější úpravě drůbeže, smetanovým a zeleninovým polévkám, pikantním zeleninovým salátům a sýrům s bílou plísní.

Za ostatní služby strhávám jeden bod za neaktuální stránky, které se týkají tohoto vína. Poměr cena / kvalita je velmi dobrý, za 120,- Kč jde o výborného kandidáta pro nákup do archivu. Kdo nemá zatím dobré zkušenosti s vlašskými ryzlinky, ať začne tímto, přes kterého se můžete dopracovat k ještě lepším, jak ve svých článcích doporučoval MiBiT :-)

Na druhou stranu je pravda, že nemám žádné zkušenosti s vlašáky ze Zimního vrchu a nemohu proto srovnávat. I proto je možná mé hodnocení vyšší než je zdrávo, ale i na pověstné vlašáky z Mikrosu brzo dojde. Netroufám si hodnotit, zda je tento vlašák v Salonu vín oprávněně nebo ne. V posledním roce jsem příliš vlašáky nedegustoval, tuto odrůdu mám rád, ale nevzpomínám si, že bych si nějaký výrazně zaznamenal do paměti. Dívám se do evidence a nestačím se divit. Od srpna 2005 jsem žádný ani neměl...

Opět jsem požádal MiBiTa o prochutnání. Jak můžete vidět níže, naše hodnocení se rozchází:
Jestli je tento pozdní sběr také ze Zimního vrchu pak nechápu, proč to není uvedeno na etiketě. Ten vlašák jsem nedávno otevřel a musím říct, že je to víno opravdu charakterově jiné, než vína z Mikrosu. Že je to hrozen Mikrosem vypěstovaný je asi možné, ale že technologii nekonzultovali je chyba, protože z té suroviny nevytěžili vše co mohli... Na druhou stranu, pokud chtějí mít za vlajkovou loď EGO kolekci, tak to chápu. Když to ale zase otočím, měli to raději nechat Mikrosu, aby z toho udělali něco pořádnějšího. Ve víně je odrůdová typičnost, chuť je ale dle mého názoru jednodušší a méně obsažná. Technologicky myslím okleštili typickou minerálnost zdejších vín. Vlašák z mikulovska potřebuje skloubení starších klasických postupů a moderních technologií. Tady byla zřejmě použita jen moderna a je to škoda. Víno bych rozhodně nezařadil do Salonu vín, znám spousty lepších, která by si to zasloužila. Kvalita odpovídá ceně, ale nic víc. Uložím dvě lahve a uvidím, co udělají.

Určitě bude zajímavé srovnání s druhým Ryzlinkem vlašským výběr z hroznů, ze stejné polohy z kolekce Ego, který byl také zařazený do Salonu vín. Na ten se zaměřím příště. Já osobně toto víno doporučuji, přihlédnu-li k velmi zajímavé ceně a snadné dostupnosti věřím, že si najde své příznivce. Je to výborný kandidát na archivaci, podobně jako Ryzlink rýnský 2005 výběr z hroznů z kolekce Seneca, který se nedávno objevil v prodeji za přijatelných 139,90 Kč.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Seneca
Odrůda: Ryzlink vlašský
Ročník: 2005
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Dolní Dunajovice
Viniční trať: Zimní vrch
Výrobce: Moravské vinařské závody s.r.o. Bzenec, Zámecká 1508, 696 81 Bzenec
Číslo šarže: 2211601033
Evidenční číslo jakosti: 54C1-06/5
Alkohol: 13,0 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 5,8 g/l
Obsah kyselin: 6,3 g/l
Bezcukerný extrakt: 19,7 g/l
Teplota podávání: 8 - 10 °C
Teplota skladování: 12 °C
Doporučená archivace: do roku 2012
Ocenění: Vinitaly Verona 2006 - velký čestný diplom (Itálie), AWC Vienna 2006 - stříbrná medaile (Rakousko), Salon vín ČR 2006/2007, Diplom Gran Menzione (Vinitaly 2007)
Způsob odlepení etikety: láhev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 119,90 Kč (Hypernova v únoru 2007)

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 9 8 8 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2400x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 03.09.2009 13:12:12