O Víně

15.03.2007 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 15.03.2007 00:00

Ferdinand de Lesseps 2005 odrůdové jakostní - Vinárstvo Michal Petrík, Modra, Slovensko

Vinařství pana Michala Petríka je typickým rodinným vinařstvím v jednom z nejznámějších slovenských vinařských měst - v Modre. Zde je pěstování révy vinné zdokumentováno již od XIV. století a již v té době byly příjmy z vinařství významným zdrojem příjmů do městské pokladny. To znamená, že kořeny vinařství v Modre sahají daleko hlouběji. Neexistovalo ve městě stavení, měšťanské nebo skromnější, které by nemělo vlastní vinný sklep pod domen. Dnes je možné některé z těchto sklepů navštívit díky iniciativě členů sdružení VINCÚR, které udržuje vinařské tradice ve městě. Každoročně v červnu sdružení organizuje den otevřených dveří historických modranských sklepů a mnoho dalších zajímavých vinařských akcí, o kterých se může zájemce dovědět na internetových stránkách sdružení www.vincur.sk.

Právě v jednom z takových historických sklepů, který patří panu Petríkovi, jsem v rámci Malokarpatského vinobraní narazil na unikátní víno odrůdy Ferdinand de Lesseps. Jedná se o francouzskou odrůdu pojmenovanou po staviteli Suezského průplavu. Její původ je dosti nejasný - Foltýn (1952) uvádí se, že je to kříženec odrůd Muškát žlutý (Gelber Muskateller) x Labrusca, Bláha (1961) uvádí křížení odrůd Chasselas doré x Isabella. Paní D. Králiková z Modry uvádí, že „se jedná o jediný samorodák, priamoplodiaci americký hybrid, ktorý možno odporúčať na pestovanie stolového hrozna“. Dále paní Králiková uvádí, že chuť hroznů je příjemně muškátová, nevýhodou je tenká slupka bobulí, což způsobuje jejich poškození při transportu. Odrůda vyžaduje nejteplejší polohy, keř ma bujný růst, odrůda velmi dobře plodí zvláště při delším řezu (Foltýn 1952), vůči fyloxéře dostatečně neodolává, naproti tomu dobře vzdoruje houbovým chorobám. Bobule jsou středně velké s malým počtem semínek, podlouhlé, vejčitého tvaru, barva bobulí je krásně žlutá až narezavěle žlutá. Jejich chuť je sladká, jahodově-malinová s muškátovým akcentem. Při přezrávání bobulí tyto nabírají nepříjemné chutě. Hrozen je velký, řídší, na dlouhé stopce.

A teď už k samotnému vínu. Prezentované víno patří do kategorie jakostní, suché. Barva vína je moc pěkná, zlatavě žlutá s bronzovými záblesky a pěknou zlatou jiskrou. Je krásně čisté, po zatočení skleničkou se drží skla a začíná slzet až po čase. Na skle se objevují drobounké bublinky kysličníku uhličitého - jedná se ještě o poměrné mladé víno, které však již teď v sobě ukrývá svůj nezaměnitelný charakter. Buket ihned prozrazuje, že se jedná o výrazně aromatické víno, s aromatem typickým pro tuto odrůdu - aroma lesních jahod s náznakem malin. Vůně vína je výrazná, avšak jemná, příjemná, odrůdově velmi charakteristická, absolutně originální, se kterou se jen tak nesetkáme u ostatních bílých vín.

Taktéž v chuti ihned rozpoznáme chuť lesních jahod s dodatkem malin, k tomu se přidávají jemné muškátové akcenty a chuť přezrálých hroznů. Víno je harmonické, s poněkud vyšší, ale příjemnou kyselinkou, která dává vínu svěžest, život a energii. Víno je dlouze perzistentní, s příjemným finišem. Sklenička dlouho po dopití obsahu krásně voní typickými aromaty pro toto víno.

Celkově je možno toto víno označit za příjemné, lehké aromatické víno, velmi originální v chuti i vůni. Jelikož se jedná o dosti vzácné víno, musím tady poděkovat panu Petríkovi, že mi jednu lahvinku podaroval a poděkovat o to víc, že toto originální víno mi udělalo velkou radost. Při jeho pití jsem se okamžitě přenesl na sluncem ozářená malokarpatská úbočí a tak mohu říci, že se jedná i o svým způsobem meditativní vínko. Taky bych chtěl poděkovat paní Dance Králikové z Modry za poskytnutí základních informací o této odrůdě, jelikož ani na internetu jsem na informace o této odrůdě prakticky nenarazil.

Ostatní známky v hodnocení (dostupnost atd.) - p. Petrík je malý vinař, nemá vlastní webové stránky. Dostupnost vína - jedná se jen o velmi omezenou výrobu malinkých partií vína - neprodávají se běžně. Je to raritní víno. Na Vinobraní v Modré ale pan Petrík toto víno prezentoval velmi ochotně spolu s možností ochutnávky hrozna - bylo to zajímavé srovnání chuti hroznů a konečného produktu. Pokud tedy shrnu můj celkový dojem - spotřebitelská známka by byla tak asi 6.

Použitá literatura:
BLAHA, J. 1961. Réva vinná. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd 1961, s. 284-285
FOLTÝN, O. 1952. Vinohradnícka príručka. Bratislava: Oráč. 1952, 304 s.

Spotřebitelská známka: 8.33

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
nehodnoceno 8 9 8 nehodnoceno

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2876x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 03.09.2009 13:52:32