O Víně

12.03.2007 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 12.03.2007 00:00

Dubňanská Malverina 1997 přírodní révové - Vinařství Spěvák a synové, Dubňany

Už jsme několikrát psali o „známkových“ vínech pana Spěváka. Pozorný čtenář si jistě pamatuje na Dubňanský Orion, Kerner nebo Dornfelder. Označení Dubňanský používal pan Spěvák před několika lety velmi často právě u málo známých respektive okrajových odrůd. Smysl to rozhodně mělo. Do prodeje se tak dostala vína i z odrůd, která nebyla zapsána do Státní odrůdové knihy.

Velká část okrajových odrůd nebo novošlechtění se do odrůdové knihy dostala až v roce 2001 respektive 2004, což byl případ i Malveriny a právě z ní je vyrobena dnešní Dubňanská Malverina 1997 přírodní révové. Ze zadní etikety se kromě popisu původu odrůdy a charakteristiky vína třeba dozvíte, že bylo vyrobeno 600 lahví a že se jedná o víno kabinetního typu. Co nám tím všem chtěl František Spěvák sdělit? Označení vína jako přírodní révové je dáno tím, že odrůda Malverina v roce 1997 nebyla na seznamu povolených, ze kterých lze vyrábět jakostní či přívlastkové víno a že cukernatost hroznů dosáhla min. 19 °NM (kabinet). S odrůdou Malverina jsem měl zatím dvě zkušenosti. Poprvé se jednalo o Malverinu 1999 odrůdové jakostní (přírodní biovíno) - Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice a podruhé taktéž od stejného výrobce o Malverinu 2001 odrůdové jakostní (přírodní biovíno). Vína jsou na trhu již několik let a to i v přívlastcích. Podobně jako Miloš Michlovský i František Spěvák před mnoha lety vsadil na okrajové odrůdy a dnes je s nimi velmi spokojen. Pravidelně v jakosti víno s přívlastkem vyrábí např. Hibernal i Malverinu. Zadní etiketa ještě hovoří o tom, že:
Brzké zrání napomáhá vysoké cukernatosti. Ranosti i charakterem připomíná oblíbené Neburské. Víno je velmi osobité, kořenité, aromatické až ohnivé. Kvalita produkce narůstá s vyzrálosti hroznů.

Dovolte mi uvést několik základních informací k odrůdě Malverina. Původ odrůdy je Seibel 13666 x Merlot x SV 12375 x Veltlínské červené rané. Je to experimentální interspecifická odrůda (hybrid) vyšlechtěná kolektivem šlechtitelů: František Mádl, Miloš Michlovský, Vilém Kraus, Vlastimil Petřina a Lubomír Glos. V ČR je odrůda zastupována firmou Vinselekt Michlovský a je právně chráněna.

Ještě než se pustím do vlastního hodnocení, připomenu naše červencové setkání ovine.cz v Dubňanech, kde jsme mj. otevřeli od pana Spěváka archivní Neuburské z roku 1989! K našemu úžasu šlo o víno ve velmi dobré kondici a fantastické harmonii. Tak si říkám, proč nezkusit deset let starou Malverinu?

Lahev typu Bordo má objem 0,75 l (zelené sklo) a je uzavřena lepeným korkem délky 38 mm s potiskem FSD. Korek byl prosáklý vínem do 1/3. Adjustáž neobsahuje žádné stylistické manýry. Vše působí velmi jednoduchým dojmem, kdy je dán důraz na podání informací. K tomu účelu slouží celá jedna třetina etikety, s podrobným popisem odrůdy a charakteristikou vína. Musíme si ovšem uvědomit, že v roce 1997 šlo o zcela novou a málo známou odrůdu, takže informace jsou velmi užitečné. Etiketu poznáte celkem snadno již mnoho let, na bílém pozadí je zeleným nebo červeným písmem uvedena odrůda, ročník, jakost a logo firmy. Zajímavé je také použití označení regionu Morava. K mé radosti je uvedena také vinařská obec a viniční trať, což je pro některé vinaře i dnes stále problém. Běžně se z etikety dozvíte počet lahví dané partie a číslo lahve.

Barva je čistá, zlato-žlutá s nádhernými nahnědlými odlesky. Intenzitou odpovídá stáří vína. Vůně je poněkud komplikovaná. Vedle medových tónů je zřetelná stařinka a začínající oxidace. Po zakroužení ve skleničce pozoruji překrásné mosty, které líně stékají dolů.

V chuti nejprve nastoupí stařinka s kyselinkou, která bohužel zkracuje dozvuk. Jsou zde opět medové odstíny, které jsou vyváženy "kousavější" kyselinkou. Víno je již za svým vrcholem a bohužel kvalitou nepřekvapilo jako výše zmíněný najburk. Víno jsem nechal stát do druhého dne a výsledky se rychle dostavily. Je o stupeň lepší! Vůně a především chuť je hladší, svíravá kyselinka se srovnala a v chuti vystoupila ještě větší medovost a zajímavá kořenitost. Vychází mi z toho, že 10 let stará Malverina si asi zasloužila dekantaci, případně velmi dlouhé vydechnutí.

Malverina je vhodná k jemnému bílému masu, studené kuchyni, telecímu a mladému vepřovému. Tak starou Malverinu ale nedoporučuji podávat k pokrmům, protože jde o raritu. Je těžké objektivně hodnotit poslední kritérium, ale přesto se o to pokusím. Poměr cena / kvalita bych hodnotil průměrnou známkou. Dostupnost vína je prakticky nulová a to i přesto, že se v roce 2001 dalo ve vinařství ještě koupit. Je to ostatně víno z první várky, které jsme v srpnu 2001 s Petrem u pana Spěváka kupovali. Vinařství nemá webové stránky, což považuji za velkou škodu. Malverinu a další zmíněné okrajové odrůdy běžně u pana Spěváka koupíte a po telefonické domluvě (kontakt najdete níže) se můžete dohodnout na degustaci, kterou vřele doporučuji. Po odečtení všech bodů mi proto vychází velmi nízká známka za ostatní služby.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Dubňanská Malverina
Odrůda: Malverina
Ročník: 1997
Jakost: známkové jakostní
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Mutěnická
Vinařská obec: Dubňany
Viniční trať: Dubičí
Výrobce: Vinařství Spěvák a synové Dubňany
Alkohol: max. 12 % obj.
Způsob odlepení etikety: láhev ponořit do horké vody
Cena: 115,- Kč (přímo od výrobce v červenci 2002)

Spotřebitelská známka: 6.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 7 5 3

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2956x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 05.09.2009 12:14:06