O Víně

09.01.2007 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.01.2007 00:00

Devín 1997 hrozienkový výber - VÍNO - Masaryk s.r.o., Skalica, Slovensko

Docela ani nechápu, jak se tato elegantní úzká lahvinka ocitla v mém chladícím boxu - byl to zřejmě dárek od někoho, kdo mě má rád - nebo alespoň ještě před 5. lety měl. Při studiu různých materiálů k dnešnímu článku jsem v souvislosti s tímto Devínem narazil na řadu zajímavostí a téměř samé superlativy, kam jsem jen sáhl. Posuďte sami.

Devín (čti: "děvín") byl paní Ing. Dorotou Pospíšilovou, PhD. vyšlechtěn již v roce 1958 jako kříženec odrůd Tramín červený a Veltlínské červenobílé. DEVÍN je od rozdělení federace první registrovaná slovenská moštová bílá odrůda - byla registrovaná v prvním registračním "balíku" v roce 1997. Znamená to tedy, že mé dnešní víno z úrody roku 1997 je první možná oficiální verze této odrůdy. Dnes se odrůda pěstuje celkem asi na 75 ha, což je asi 0,5 % z celkové plochy vinic na Slovensku. V ČR byl Devín registrován v roce 1998.
Devín je vděčná a odolná odrůda (více o ní v naší Encyklopedii - Odrůdy - Děvín), která dosahuje nejvyšší cukernatosti ze všech známých aromatických odrůd, pěstovaných na Slovensku. Během zkoušek dosahovala odrůda hodnot cukernatosti 23-28 °NM, je tedy náramně vhodná pro výrobu přívlastkových vín.

Hrozienkový výber je vysoká kategorie jakostního vína s přívlastkem, kterou česká vinařská legislativa nepoužívá. Je to kategorie, stojící mezi stupněm bobuľový výber (výběr z bobulí) a cibébový výber (výběr z cibéb). Jako akostné víno s prívlastkom hrozienkový výber může být označeno jen víno, vyrobené z ručně vybíraných a prohlédnutých bobulí hroznů, jejichž cukernatost dosáhla hodnoty nejméně 28 °NM.
Připomenu jen, že pro stupně normovaného moštoměru (°NM) platí na Slovensku stejné, co u nás - jeden stupeň normalizovaného moštoměru představuje jeden kilogram (přírodních) zkvasitelných cukrů ve 100 kg hroznů.

Nepodařilo se mi to bohužel ověřit, ale vše nasvědčuje tomu, že tento Masarykův Devín 1997 v jakosti hrozienkový výběr byl úplně prvním a nejvyšším přívlastkem od data uznání odrůdy. I v minulých letech poskytovala slovenská výběrová vína (vyšší přívlastky) převážně pouze Tokajská oblast. A tak podobné víno, jaké mi dnes leží na stole (a brzy naštěstí již v žaludku), jistě patří k raritám. O takovém víně se jako o raritě dokonce zmiňuje i nedávno vydaná výpravná kniha Ampelografia Slovenska (str.107-108).

Společnost Víno - Masaryk byla založena v roce 1996, navazuje na 30-letou práci a zkušenosti vinaře Alojze Masaryka. Firma nepatří k velkovýrobcům - produkce např. v roce 2001 představovala asi 100.000 láhví z celkem 20 až 24 odrůdových vín. Nevlastní vinice, vinohrady ve Skalici má pronajaty a pěstuje především známou skalickou Frankovku. Ostatní odrůdové hrozny získává společnost také ze slunečnbého jižního Slovenska (obce Strekov, Dvor nad Žitavou, Moča). Určitě řada z Vás o této firmě již slyšela, proto i mě překvapuje, že o jejich víně píšeme dnes poprvé...

Vytahuji tedy 0,25 l bílou lahvinku v temných útrob chladícího boxu a to asi po 5 letech její předpisové archivace. Jako sladce růžové miminko padá po porodu do vody, aby pro něj šok ze vstupu do světa nebyl tak velký, také já kladu svůj hrozienkový výber láskyplně do čerstvě napadaného sněhu na terase a pořizuji nezbytné fotografie.
Láhev s etiketou líbivého (nezbytně ve slovenských farbách) designu je na hrdle opatřena kulatým kolkem, přesněji to je Štátna kontrolná známka (Státní kontrolní známka). Jakostní víno s přívlastkem se na Slovensku smí uvádět do oběhu (čili smí se prodávat) pouze je-li opatřeno takovouto známkou. Státní kontrolní známku přidělí vinaři kontrolní úřad a to na základě výsledků přezkoušení a zatřídění hroznového vína, jehož množství, cukernatost a zdravotní stav osvědčí v den sběru pracovník výzkumného ústavu (hmm, takovým pracovníkem budu zcela určitě já v příštím životě :-) ... ).
Při pohledu na údaje na kolkové známce mne napadá čirá spekulace - mohlo by jít o šarži vína, kterému byla v roce 1999 přiznána přívlastková jakost jako 17.v seznamu a toto je láhev č.413 o objemu 0,25 l (lahvováno v roce 2001).

Vytáhl jsem zátku, je to plný korek ovšem jen s obecným potiskem. Je dobře, že vinaři už i před cca 10 lety pochopili, že nemá cenu riskovat poškození vína v láhvi za cenu okamžité úspory pár korun, pokud by použili nekvalitní lepeninu. Barva vína je sytě zlatá, víno je přesto čiré a krásně ostré. Přiznám, že přesně nevím, jakou barvu má Devín normálně mít - tedy nějaký mladší ročník - ale tohle víno vypadá slibně a krásně vyzrále. Otec Tramín červený se nezapře.

Aroma je krásné, plné a jak se uvádí v literatuře, téměř ukázková směs tramínové a muškátové vůně. Projevuje se i vyšší zbytkový cukr a znatelný, ale jemný dojem alkoholu. Vůně je hluboká, bohatá a kromě lipového medu rozeznávám i příjemnou stařinku. Konečně se mohu napít ...
V ústech rozehrává hrozienkový Devín koncert chuti. Je výrazně plná, čerstvě ovocitě pronikavá, sladká a krásná. Jeden by řekl, až přeplněná - ale v dobrém smyslu. Cukr není tolik znát, jako v případě vín ledových, cibébových výběrů nebo slámovek. Je ho ve víně dost, ale vlastní chuťové polohy bohatého lahvově zralého vína jsou kouzelné :-) Zřejmě luční med, sladký pyl, broskve, stopy kvetoucího černého bezu a to vše v jemném a příjemném rouše sladkých medových bonbónů. Ta úderná směs je vynikající v celku, dlouhý dojem díky "polosladkosti", přes dlouhé ležení víno ještě zcela neztratilo jemnou živou kyselinku. Bravo, bravo.

Devín má myslím ambice zaujmout pozici slovenské obdoby naší Pálavy (odrůdy, kterou ovšem někteří moravští vinaři "morálně neuznávají"), tedy aromatického, vyzrávajícího a lahodného vína. Zcela určitě jde o úplně nejlepší slovenské víno, které jsem měl doposud možnost ochutnat. Obvyklý dovětek, že jeho jedinou chybou je, že ho je jen čtvrt litru, asi napadne každého z Vás. Je to bohužel tak...

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Devín
Ročník: 1997
Jakost: výberové víno s prívlastkom - hrozienkový výber
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosladké
Vinařská oblast: Južnoslovenská (jihoslovenská)
Vinařská podoblast: Strekovský rajón
Vinařská obec: Strekov
Viniční trať: neurčeno
Výrobce: VÍNO - Masaryk s.r.o., Hliníky, 909 01 Skalica, Slovensko
Číslo šarže: L 12
Alkohol: 14,84 % obj.
Teplota podávání: 8 - 10 °C
Způsob odlepení etikety: láhev ponořit do horké vody
Cena: nemám páru, byl to dárek, asi v roce 2002

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 9 8 10 5

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2577x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 20.09.2009 16:51:55