O Víně

12.01.2007 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 12.01.2007 00:00

Frankovka modrá 2003 kabinetné (kabinet) - Poľnohospodárské družstvo Vajnory, Slovensko

To jsem měl zase trochu štěstí a ze Slovenska obdržel láhev Frankovky 2003 kabinetné ze Zemědělského družstva Vajnory. Hrozny pochází z viniční tratě Bolnáre, která se nachází na pomezí vajnorsko-račianské oblasti. Obec Vajnory najdete asi deset km severovýchodně od Bratislavy blízko Pezinku. Z oficiálních stránek www.pdvajnory.sk se dozvíte, že Vajnory jsou už po století krajem vína. Vinařskou tradici dokumentuje také její pojmenovaní v roce 1297 na Vainarn. Podle nejstaršího písemného záznamu z roku 1208 se obec jmenovala Zeuleus, čož je latinská podoba maďarského Szólős, rozuměj Vinné. Vajnorské vinohrady se rozkládají na výběžcích Malých Karpat a jsou vklíněné Račou a Svätým Jurom. Na propagaci vajnorského vína měl v minulosti zásluhu také Mikuláš Pálfy, který vykupoval víno z Vajnor a prodával ho po celém Uhersku.

V publikaci Slovenské vína od Vladimíra Hronského se dále dozvíte, že Zemědělské družstvo vzniklo na základech Vajnorského úvěrového družstva v roce 1949. Obhospodařuje 123 ha vinic, které jsou umístěné na svazích s jižní expozicí (80 % ploch) a na rovině (20 % ploch) mezi Račou a Svätým Jurom. Bílé moštové odrůdy (Pesecká Leánka, Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnsky, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Müller-Thurgau, Tramín červený, Sauvignon, Sylvánské zelené, Děvín, Muškát Ottonel, Irsai Oliver a Chardonnay) zabírají téměř dvě třetiny produkčních výsadeb, zbytek tvoří modré odrůdy (Cabernet Sauvignon, Frankovka a Rulandské modré). Původní kolové vinohrady přešly v šedesátých letech úplnou rekonstrukcí, když vedení vinice na hlavu vystřídalo převážně vysoké vedení. Součástí hospodářství je klenbový sklep starý 64 let.

Láhev typu Bordo má objem 0,75 l (zelené sklo) a je opatřena lepeným korkem délky 45 mm bez potisku. Adjustáž je na první pohled jako z minulého století... Nepůsobí nijak podbízivě, spíše nenápadně. Na přední etiketě v hnědo-červené barvě zaujme kresba dvou nadšeně popíjejících chasníků. Výrazné je i označení Vajnorská Frankovka Modrá. Když se ale podíváte na oficiální stránky zemědělského družstva www.pdvajnory.sk, zjistíte, že každá odrůda je v jiném barevném layoutu a s jinou grafikou. Tomu odpovídá i záklopka. Na zadní etiketě najdeme základní charakteristiku vína a pár slov o jeho původu. Analytické údaje a další informace bohužel chybí. Kdyby se nepodíval na web, moc vysoko bych adjustáž nehodnotil, teď se ale musím opravit. Z přívlastků jsem na stránkách zaregistroval třeba Rulandské modré, Cabernet Moravia a Sauvgignon, vše pozdní sběr a Tramín červený jako výběr z hroznů. Ostatní odrůdy jsou prodávané jako vína jakostní. Problém je ale s ročníkem, který není na stránkách uváděn.

Barva je granátově červená s fialovými odlesky. Vůně je jemná a potřebuje dostatečnou dobu na rozdýchání. Poznávám hlavně travnaté odstíny a vůně zelené papriky. Tentokrát mi ale buket připadá velmi příjemný a pro dnešní Frankovku i zajímavý.

Ve středně dlouhé chuti se mi líbí dobře sladěné kyselinky s přírodním cukrem a třísly. Chuť je jemná a vyvážená. Vše do sebe nádherně zapadá, není to žádné těžké kořenito-barikové víno jižního typu, i když v dozvuku zahřejí tóny hořké čokolády. Naopak, je to typická Frankovka, kterou mnoho lidí miluje, kdy vás kyselinky popoženou a nejsou nepříjemné či svíravé. Je to výborné víno na večerní pití, protože vás neutahá. Potenciál pro další zrání v láhvi zde určitě je, tři až čtyři roky archivace vínu rozhodně neublíží, v chuti se pravděpodobně rozvine ještě větší sametovost. Druhý den se mi Frankovka jevila ještě lépe, především v zajímavém čokoládovo-kořenitém dozvuku. Frankovku byste mohli podávat k pizze či těstovinám, případně k sýrům s ušlechtilou plísní.

Za ostatní služby dávám pouze průměrnou známku, protože neznám cenu (ani jí nemohu porovnat s ostatními odrůdami na webu výrobce) a nemohu tak stanovit poměr cena / kvalita. Již několikrát zmíněné stránky vinařství nejsou po stránce grafiky vůbec špatné, horší je to již s aktuálností a podáním dalších informací. Také s dostupností Vajnorských vín to bude v ČR špatné. Pokud ale někde na jejich vína narazíte, Frankovka stojí určitě za to vyzkoušet.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Frankovka modrá (Frankovka)
Ročník: 2003
Jakost: kabinetné (kabinet)
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Malokarpatská
Vinařský rajón: Bratislavský
Vinařská obec: Vajnory
Viniční trať: Bolnáre
Výrobce: Poľnohospodárské družstvo Vajnory, Hospodárska 9, Bratislava, Slovensko
Číslo šarže: L11
Teplota podávání: 14 - 16 °C
Alkohol: 12,2 % obj.
Datum lahvování: 09/2004
Způsob odlepení etikety: láhev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: dárek

Spotřebitelská známka: 6.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 6 7 5

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2448x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 13.09.2009 14:46:21