O Víně

16.12.2006 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 16.12.2006 00:00

Cabernet Sauvignon1997 archivní (Reserve) - Teleki Csányi Pincészet, Villány, Maďarsko

Ano, ano - to budou ty věhlasné, pověstné a slavné sklepy pána hráběte Tölökö z Teleki :-)) Jen prosím nezaměňovat za Teleki z Tölökö...!
Jak mi sdělil "fufinus", reálně jde o obnovené obchodní jméno. TELEKI Csányi Pincészet ("čóni pincéset") v nejjižnější maďarské vinařské oblasti Villány ("vilóň"). Jeho majitelem je jistý pan Csányi, bývalý generální ředitel OTP, což byla za bolševika obdoba naší České státní spořitelny. No vida.

Víno je označeno jakostí Különleges minőségű , což lze celkově přeložit jako muzeální (archivní) suché červené víno zvláštní kvality. Pravdou je, že označení "különleges" na námi chutnaných vínech často nebývá...
Víno jsem si nedávno koupil na pěší zóně, na nákupní ulici Váci utca, konkrétně č.23, ale takových vinoték je tam povícero. Nabídka maďarských vín slušná, personál (dvě mladé buchty) ochotný a jazykově vybavený. Jen během těch 10.minut, co jsem po prodejně zevloval já, do ní zavítaly ještě dva páry cizinců. Jak je vidět, kšefty se tady hýbou. Bylo asi 6 večer a pěší zóna byla slušně zaplněna.

Víno mě především upoutalo ročníkem - pokud si pamatujete, ročník 1997 byl tím překvapivě skvělým, prvním "ročníkem století" a já k němu mám jistou nostalgickou slabost - díky němu jsem kdysi poprvé ochutnával opravdu povedená vína. Tak se podívejme na to dnešní, jestli i v Maďarsku měli ročník století v roce 1997.

Villány je nejstarší maďarský vinařský region, který má skvělé klimatické podmínky. Leží na stejné zeměpisní šířce jako severní oblast Bordeaux a je vystaven jak studeným proudům od severní villánské vrchoviny Szársomlyó, tak teplým větrům z otevřeného středomořského jihu. Ranní i večerní vláhou zásobují vinice mlhy z řeky Drávy, takže i za horkých letních dnů jsou vinice čerstvé, zdravé a lépe se brání proti hmyzu.

Podloží u Szársomlyó je vápencové a je překryto několika metry zeminy s vysokou nutiční hodnotou, silnou sprašovou vrstvou, která během letních dnů funguje jako velký akumulátor tepla. Během chladných nocí pak půda pomalu pouští nasáté teplo zpět. Objem ročních srážek v oblasti je asi 700 mm, roční objem slunečního svitu dosahuje 2100 hodin a průměrná teplota během vegetačního období je zde nejvyšší v Maďarsku - 17°C.
Zajímavostí jsou geotermální spodní horké vody, které celoročně ohřívají révu od spodu - jmenujme alespoň známé lázně s horkými parmeny Harkány.

Archeologické důkazy určují počátky vinařství v oblasti Villány do římských dob. Vínu se věnovali již zde usedlí Keltové, ovšem původně se sem víno dostalo díky Řekům. Po dobytí území Maďary v roce 896, zde vinařství vzkvétalo po celá staletí. K utlumení došlo během 150-leté turecké nadvlády, nicméně po ní se do jižního Maďarska dostala ze sousedního Srbska dodnes oblíbená odrůda Kadarka. Nově usazení Němci (hlavně Švábové) pak přinesli odrůdy jako Modrý portugal - Kékoporto a Frankovku - Kékfrankos.
Díky moderním postupům své doby a usilovné práci statkářských rodin dodnes slavných jmen Savoyai, Albrecht, Batthyányi a později i Montenuovo, se region Villány stal vedle Tokaje nejznámější maďarskou vinařskou oblastí.

Zsigmond Teleki, zakladatel původního Château Teleki (* 1881) se stal známým v okamžiku, když během epidemie philoxery ke konci 19.století, která decimovala evropské vinice, jako první identifikoval odrůdy, rezistentní proti tomuto onemocnění. Obrana proti epidemii se nenašla hned, proto byly výsledky Telekiho pokusů na jeho vlastní vinici velmi cenné (v jeho práci pak pokračovali oba synové, Andor a Sándor Teleki).

Vinařství Csányi hospodaří dnes na 340 hektarech. Svá vína nechává ležet v dřevěných, nebo barikových sudech a ročně ho vyrobí na 2 miliony lahví. Pro srovnání - to je asi jako Vinné sklepy Lechovice a Vinselekt Michlovský dohromady. V ČR by firma s takovým objemem produkce zaujala 8-9 místo v žebříčku největších výrobců.
Odrůdová skladba vinařství Teleki: Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Cabernet Franc, plus dvě místní tradiční odrůdy - Kékoportó a Kékfrankos.

Mezi nejkvalitnější polohy, které nynější Château Teleki - Csányi Pincézet ve Villány má, patří Csillagvölgy, Hársos a na úpatí vrchoviny Szársomlyó skrytá poloha Kopár. Odsud pochází mé dnešní "muzeální (archivní) víno vysoké jakosti" - Cabernet Sauvignon 1997 Reserva. Výrobce jej zařazuje mezi nejvyšší řadu svých vín a doporučuje jej otevřít hodinu před podáváním. To provádějme při temperaci vína na 18-19°C. Víno lze pít buď samostatně, nebo s kousky neutrálního sýra. Víno dosahuje vrcholu kolem roku 2004 a má kapacitu ležet až do roku 2012-2014. Každoročně se jeho cena zvyšuje o zhruba 18%.

Moje dnešní víno má velmi pěkný design láhve s etiketou a kolkovou páskou na hrdle. Hodně dělá kvalitní viněta, její sladěné barvy a uvážlivá montáž. Láhev působí jako celek seriózně a cena kolem 540,- Kč (wooww!) mě popostrkuje k rozhodnutí dát jí přednost před lesklejšími, lákavějšími a levnějšími tituly. Vše na láhvi je promyšleno, ovšem stará slabina drtivé většina vinařů bez rozdílu národnosti - bližší údaje k vínu samotnému či ke způsobu jeho výroby - zde tradičně chybí.

Barva vína je temně rudá s posunem do hnědo-fialova. Viskozita není tak vysoká, jak by se podle stáří vína mohlo předpokádat. Víno působí slibně, té avizované "muzeálnosti" se nebojím zhola nic :-)
Vůně je nazrálá, lehce nahořklá - hřebíček, rozmačkané borůvky. Bytostně cítím ten sud, v němž víno zrálo - ted pozor, myslím tím vůni nahořklého dřeva. Víno nemá žádnou pachuť, nebo rušivé tóny. Možná mi v něm trošku chybí i nějaká milejší poloha, ale jinak i vůně je slibná, všechna čest...

Konečně, podstatná je i chuť - potvrzuje mi, že koupit víno bylo dobrým tahem. Je plné, kořenité a poměrně hladké. Taninová nahořklost pochází mnohem spíš ze stěn dřevěného sudu, než z lisovaných třapin :-)
Dozvuk je delší až v krku a v té rouře do žaludku. Nižší obsah alkoholu (12,3%) vínu sluší a dnes mi zcela náramně vyhovuje. Víno je jakoby poloviční barik, neútočný, neštiplavý. To mi někdy až překáží u silných jižních vín, které leží na bariku třeba 18 a více měsíců. Toto maďarské víno je skutečně dobré, kořenitost je držena na uzdě. Hlavní můj dojem je plný, suchý, bez květinových, živočišných a jiných tónů. Velmi dobře vybalancovaná poloha neútočného "polovičního bariku".
Víno se určitě hodí ke středně výraznému pokrmu s masem, zkusil bych i výraznější sýr s domácí netučnou klobáskou. Ovšem i jako samotný chod na večer víno jistě nezklame a koupil bych si jej znovu (k čemuž možná i příště dojde) i za těch 5 kilo...

Související odkazy:
- Encyklopedie - Odrůdy - Cabernet Sauvignon
- Oficiální stránky - Teleki Csányi Pincészet Rt., Villány, Maďarsko
- Encyklopedie - Sklepy - Maďarsko - Teleki Csányi Pincészet Rt., Villány
- O vinětách - Maďarsko - Teleki Csányi Pincészet Rt., Villány
- Encyklopedie - Státy - Maďarsko
- Encyklopedie - Oblasti - Maďarsko - Villány
- Maďarsko - český vinařský slovník - je neuvěřitelný

Další naše články o maďarských vínech najdete v levém menu "Hodnocení & statistika" - zvolte zemi Maďarsko (HUN). Článků už tam najdete 32.


Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní jméno: TELEKI
Odrůda: Cabernet Sauvignon
Ročník: 1997
Jakost: Különleges minőségű muzeális bor - vysoce jakostní archivní víno
Kategorizace: Reserve
Cukernatost: suché
Vinařská oblast: Villány
Alkohol: 12,3 % obj.
Teplota podávání cca 18° C
Výrobce: Csányi Pincészet Rt., 7773 Villány, Ady fasor 2 - www.csanyipince.hu
Cena: 540,- Kč - vinotéka v centru Budapešti, konec listopadu 2006

Spotřebitelská známka: 7.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 9 7 8 5

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3778x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 22.11.2009 16:11:07