O Víně

22.11.2006 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 22.11.2006 00:00

Klevner 2000 akostné značkové (známkové jakostní) - Vitis trade s.r.o. provoz Pezinok, Slovensko

Po včerejší recenzi na slovenské Svätovavrinecké 2005 akostné odrodové - Vinohradníctvo Pavelka - Sobolič, s.r.o. Pezinok se dnes zaměřím na Klevner 2000 akostné značkové od Vinis trade s.r.o. Podle zadní etikety má jít o kupáž vysoce kvalitních vín Rulandské šedé x Rulandské bílé. Aby to nebylo jednoduché, výrobce se schovává za společnost Vitis trade, která je výhradním distributorem výrobků Vinařského závodu, s.r.o. v Bánské Bystrici, provoz Pezinok. Vína tohoto výrobce najdete ve vybraných vinotékách, ale také v Hypernově či Globusu.

Ještě než se pustím do hodnocení vína, musím odbočit a zmínit Petrovou dubnovou recenzi Clevner 2000 Spätlese (pozdní sběr) - Staatsweingut, Weinsberg, Německo, ve které velmi detailně informoval o odrůdě Clevner a následně aktualizoval naší encyklopedii. Dovolím si připomenou několik základních faktů. Odrůda Clevner je zařazována do skupiny burgundských odrůd (Pinot). Má několik synonymů jako Clevner, Klevner, Chlävner, Edelklevner, Klavener a podobně a k dovršení všeho jsou takto označována jak vína bílá, tak červená. Někdy jde také o vína z jiných odrůd, nebo kupáže... Kromě toho je v Německu Clevner uznanou odrůdou. V závěru Petrovy recenze najdete doporučení: Existují další místní lokální způsoby výslovnosti, kterými vinaři označují své kupáže, nebo některé typy vína obecně. Takže pokud vám někdo v jihozápadním Německu nabídne "Klevner", nezkoumejte výslovnost a raději se rovnou zeptejte, jaké víno a z jaké odrůdy tím ten dobrák myslí. Jak jsem vzpomenul výše, dnešní slovenský Klevner je kupáží bílého a šedého rulandského, takže pro dnešek je snad vše jasné :-)

Ale pozor, odrůda Klevner se pěstuje i na Slovensku. Můžeme se třeba dozvědět, že mezi víny, která byla v roce 1948 podávána na svatbě anglické královny Alžběty II., byl i Radošínský Klevner, suché, bílé odrůdové víno, specifické pro vinařskou oblast západoslovenské obce Radošiná. Na anglický královský dvůr dodali 600 litrů tohoto vína světové kvality. Tradice dobré pověsti Klevneru sahá až do časů panování císařovny Marie Terezie (1740 - 1780), avšak samotná vinařská tradice obce Radošiná trvá už 4 století. Klevner z Radošiny se prodává i dnes, stejně jako např. Klevner z Pezinoka. Dále se dozvídám, že název Klevner (Burgundské šedé anebo Burgundské bílé anebo kupáž těchto dvou odrůd) používali mniši v dávné minulosti a pod tímto názvem bylo víno dodáváno i na Vídeňský císařský dvůr.

Láhev typu Bordo sissi má objem 0,75 l (zelené sklo) a je uzavřena lepeným korkem délky 40 mm. Korek byl do 1/3 prosáklý vínem po třech letech ležení v archivu, ale žádný negativní vliv na kvalitu to naštěstí nemělo. Z adjustáže vzpomenu bílou záklopku, vysokou štíhlou láhev s černo-bílou etiketou, na které je dominantní písmeno „K“. Celkově hodnotím adjustáž jako lehce nad průměrem.

Barva je jiskrná, zlato-žlutá a intenzivní. Vůně je jemná a velmi zvláštní v nástupu, taková "šťavnatá". Jako když utrhnete trs šťovíku a přičichnete k němu. Není to nijak odpudivý buket, nicméně musím dát pouze průměrnou známku, takhle si vůni nepředstavuji a podle mne ani kupáž obou bílých pinotů nevoní. Později ve vůni poznávám bylinné tóny a zelená jablka.

Chuť je překvapivě svěží a to i po šesti letech. Není zde žádná stařinka či unavující faktor. Vyšší kyselinky nejsou tvrdé ani agresivní, opět musím vzpomenout šťavnatost zmíněnou u vůně. Díky této nezvyklé vlastnosti se dostávám do stavu, kdy mne nutí znovu degustovat a tak mne popohání a popohání v pití... Jako celek mi dnešní Klevner připadá jako lehké a svěží víno s jednodušším tělem. I když má nižší cukernatost (netuším zda bylo uměle doslazováno), po několika letech zrání se nádherně zakulatilo a vyznívá celkově docela slušně. Výrobce tuto kupáž doporučuje k plněné či grilované drůbeži a telecímu masu, s čím se dá souhlasit.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Klevner
Odrůda: Rulandské šedé x Rulandské bílé
Ročník: 2000
Jakost: akostné značkové (známkové jakostní)
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Malokarpatská
Výrobce: Vinis trade s.r.o. provoz Pezinok, Slovensko
Alkohol: 11,5 % obj.
Číslo šarže: L045
Datum plnění: 13.3.2002
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Dovozce: Vitis trade CZ s.r.o. Brno
Způsob odlepení etikety: láhev ponořit do horké vody
Cena: 85,- Kč (ve vinotéce v říjnu 2003)

Spotřebitelská známka: 6.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 8 4 6 6

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2237x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 16.12.2009 08:29:06