O Víně

21.11.2006 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 21.11.2006 00:00

Svätovavrinecké 2005 akostné odrodové (odrůdové jakostní) - Vinohradníctvo Pavelka - Sobolič, s.r.o. Pezinok, Slovensko

Sehnat v ČR slovenská vína od malovinařů je skoro nemožné a tak jsem s velkou radostí přijal dárek v podobě láhve Svätovavrinecké 2005 akostné odrodové, které pochází z Malokarpatské vinařské oblasti.

S vínem jsem dostal propagační katalog vinařství, ze kterého čerpám následující informace. Vinařství Pavelka - Sobolič obhospodařuje 50 ha vinic, na kterých pěstují bílé odrůdy Müller-Thurgau, Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Pálava, Rulandské šedé a Rulandské bílé. Z modrých je to Frankovka, Rulandské modré, Neronet a Cabernet Sauvignon. Je tedy malou záhadou, zda Svatovavřinecké nakupují. Třetina produkce se dostává ke spotřebitelům v podobě odrůdových vín a vín s přívlastkem. V roce 2000 na trh přibyla novinka, červené cuvée zrající v barikových sudech pod značkou "Paves". Na jeho výrobu se používá kupáž vín z odrůd Cabernet Sauvignon x Frankovka x Neronet. O rok později se pod stejným názvem vyrábí bílé barikové cuvée z odrůd Chardonnay x Ryzlink vlašský x Müller-Thurgau. Cena těchto cuvée se pohybuje kolem 400,- Sk. V roce 1999 byla zaregistrována ochranná známka Pavelka. Vína pod touto známkou prodávají na Slovensku již od roku 1995. Milan Pavelka a Milan Sobolič měli v této době za sebou léta zkušeností s pěstováním hroznů a výrobou vín v podmínkách družstevního hospodaření. Zájemci o ochutnávku vín mohou navštívit historické prostory starého sklepa z fary v centru Pezinku. V publikaci Slovenské vína od Vladimíra Hronského se dozvíte jaká ocenění toto vinařství získalo. Kromě medailí udělených na tradičních vinařských soutěžích v Prešově, Pezinku a Nitře, získali také stříbrnou medaili Vinovita v roce 1998 v chorvatském Záhřebu za Rulandské bílé 1996.

Ještě než jsem se odhodlal otevřít láhev, napsal jsem do vinařství o více informací. K mé radosti přišla odpověď . Hrozny pochází z viniční tratě Stará Hora v Pezinku. Stáří révy vinné je slušných třicet let, což je vždy zárukou přirozené redukce hroznů. Použito bylo střední, rýnsko-hesenské vedení révy na břidličné půdě. Cukernatost hroznů dosáhla slušných 20,0 °NM, což by podle naší i slovenské legislativy zařazuje víno do jakosti kabinetního vína. Technologie výroby: nakvášení probíhalo v rototancích. Sklizeň proběhla 25. září 2005. Tolik vše a nyní se můžeme podívat na adjustáž a senzorické vlastnosti.

Láhev typu Bordo má objem 0,75 l (zelené sklo) a je uzavřena plastovou zátkou délky 44 mm s firemním potiskem. Adjustáž je velmi průměrná, bohužel není nic, čím by vás upoutala v nepřeberných zástupech vín. Na zadní etiketě je kromě základní charakteristiky vína také podpis pana Pavelky, který ručí za kvalitu vína.

Barva je rubínově červená, slabší intenzity, ale čistá a odrůdová. Vůně jemná a ovocitá v nástupu. Je ale nějak zastřená... Později v ní poznávám ještě jemný ořechový buket a višně.

Chuť je na odrůdu Svatovavřinecké překvapivě kořenitá, ale s jednoduchým tělem. Že má papírově vysoký bezcukerný extrakt (27,2 g/l) mi vůbec nepřipadá. Naopak, mám pocit, že jde o průměrné, i když pitelné víno. Není to prostě žádné těžké víno "jižanského" typu, byť je v chuti určitá kořenitost a nádherná suchost. Po polknutí alkohol neruší, stejně jako třísla, jen kyselinky se mi zdají vyšší. To se ale může dalším zráním v láhvi vylepšit. Výrobce doporučuje archivaci v rozmezí 3 až 5 let. Toto Svatovavřinecké můžete podávat k tmavým masům a sýrům. Při popíjení se mi víno jeví jako průměrné a lehké, neprovokovalo ani neohromilo, prostě zlatý střed.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Svätovavrinecké
Ročník: 2005
Jakost: akostné odrodové (odrůdové jakostní)
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Malokarpatská
Vinařská podoblast: Pezinok
Vinařská obec: Pezinok
Viniční trať: Stará Hora
Výrobce: Vinohradníctvo Pavelka - Sobolič, s.r.o. Pezinok, Slovensko
Alkohol: 12,5 % obj.
Číslo šarže: L. 14
Obsah zbytkového cukru: 1,5 g/l
Obsah kyselin: 5,2 g/l
Bezcukerný extrakt: 27,2 g/l
Cukernatost moštu: 20,0 °NM
Datum sklizně: 25. 9. 2005
Teplota podávání: 18 °C
Teplota skladování: 9 - 10 °C
Doporučená archivace: 3 - 5 let
Způsob odlepení etikety: láhev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: dárek, webové stránky vinařství uvádí 180,- SK

Spotřebitelská známka: 5.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
4 8 5 5 5

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2378x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 16.12.2009 09:02:19