O Víně

28.10.2006 J.Č. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.10.2006 00:00

Pálava 2005 výběr z bobulí - Kovář Věroslav, Horní Věstonice

Lednicko-Valtický areál považuji za jedno z nejzajímavějších a nejkrásnějších míst v naší zemi. Navíc je celé okolí z velké části po mnoho staletí zaslíbené vínu (erb Ditrichštejnů, pánů z Mikulova, je charakteristický svými dvěma vinařskými noži, tento nůž najdeme i ve znaku obce Perná a to i s hroznem), takže ideální pro opakované návštěvy. Jednu takovou jsem si naplánoval i letos, preventivně ji doplnil i o druhou návštěvu Salonu vín a především cíl projít část Pálavských vrchů a vinice na jejích svazích. Vidět na vlastní oči tratě, ze kterých vznikají ty nádherné vlašáky a další krásná vína...

Vzhledem k tomu, že byl právě čas sklizně a burčáků, většina malých i větších sklípků byla otevřená a vinaři (tedy ti, co už měli sklizeno a mošt jim vesele kvasil) vstřícní. Z vinic nad Pernou jsem měl trošku „stísněný“ pocit, způsobený strážními věžemi (převezeny z hranic s Rakouskem) a neustálou střelbou na špačky, která zároveň plašila i srny (hrozny jsou tam skvělé a zvěř ví, co je pro ni dobré). Všude se pohybovala spousta hlídačů, člověk se jen přiblížil k hroznu, aby analyzoval o co přesně se jedná, a už z dálky někdo křičel. Co se dá dělat, tenhle čas bližšímu zkoumání nepřeje. Ovšem vinice jsou tam prostě krásné. Sice bych uvítal nějakou detailní mapu, kde je který ten démant v jihomoravské koruně, ale i takhle jsem byl schopen identifikovat alespoň Kotelnou a pár dalších tratí.

V přiložených fotografiích najdete krom záběrů z Pálavy i několik dalších míst z bezprostředního okolí. Už skoro podzimně-melancholická nálada ve mně neustále vyvolávala touhu se někde uprostřed vinice „vyvalit“ a zůstat tam až do jara :o) Vykopat si zemljanku, živit se sušenými bobulemi, ... a tak. Nakonec jsem se přeci jen vrátil domů, vzhledem k „pěší turistice“ pouze s jedním suvenýrem.

Na kraji Horních Věstonic, kousek za hřbitovem, se nachází „vinárna“ u Kovářů. Rodina právě večeřela na zahradě a já se s trapným pocitem vetřel a pozeptal, zda mi prodají nějaký burčák. Pan Kovář si umyl ruce, natočil mi nějakou tu šťávičku a zároveň nabídl i ochutnávku vín. Zrak mi padl na Pálavu na 17 % alkoholu prokvašenou do polosucha, z hlav přes třicet let starých ve viniční trati Pod Děvínem. Ještě než jsem ochutnal, bylo mi jasné, že tuhle zvláštnost si odvezu. A tak jsem i učinil a záhy doma v klidu prochutnal.

Adjustáž vína je celkem slušná. Vysoká láhev objemu 0,5 l je doplněna poměrně hezky provedenou vinětou, která obsahuje veškeré povinné údaje i něco navíc. Na zadní vinětě se dozvíme pár informací obecně o odrůdě i tomto konkrétním vínu. Uveden je i zbytkový cukr, který je při takto vysokém přívlastku velmi důležitým údajem a mnoho výrobců jej ignoruje. Pod plastovou záklopkou se skrývá syntetický korek délky 42 mm.

Barva vína je krásná. Vyšší slámově žlutá (na plakátu „barvy vína“ po pečlivém zkoumáni odpovídá nejspíše Epi či možná Miel), dokonale čirá s jiskrou. Na stěnách vytváří pěkné mosty.

Vůně je velmi svěží, čistá a perfektně odrůdová, nezapře svého tramínového rodiče. Při troše hraní nacházím aroma čerstvě odslupkovaného liči. V prázdné sklence po nějaké době chlebovina a piliny.

Chuť ani na moment nedá zapomenout na vysoký alkohol. Plnější hutný dojem v kombinaci s trochou toho cukru (který ovšem jen dotváří hutnost a nijak nedominuje, i kyseliny je dost) pokračuje do velmi dlouhé a likérově horké dochuti. Víno je kořenité, vysoký alkohol v kombinaci s ostatními složkami navozuje pocit nahořklosti. Celé je to zvláštní, rozhodně ne nějak zvlášť harmonické, ale svým způsobem příjemné.

Praktické využití tohoto vína vidím jako aperitiv či digestiv, což ostatně píše i vinař na zadní vinětě. Na běžné pití to není. Mám dojem, že víno vzniklo spíše omylem, kdy nějaká nezvykle odolná kultura kvasinek při neopatrné přípravě vína sežrala více cukru než je zdrávo. Kdyby tak bylo alkoholu méně a cukru více, mohlo jít o krásnou Pálavu přesně v té formě, jak ji mám rád. Takhle je to spíše kuriozita a trochu úlet, ideální suvenýr.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Pálava
Ročník: 2005
Jakost: výběr z bobulí
Zatřídění dle zbytkového cukru: 6,0 g/l, polosuché
Vinařská oblast: Mikulovská
Vinařská obec: Horní Věstonice
Viniční trať: Pod Děvínem
Výrobce: Věroslav Kovář
Alkohol: 17,0 % obj. (17,3 % dle informace od vinaře)
Bezcukerný extrakt: 25,8 g/l
Šarže: 04/05
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Objem lahve: 0,5 l
Cena: 260,- Kč (přímo u vinaře)

Spotřebitelská známka: 6.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 9 7 6 5

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2299x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 16.12.2009 14:24:01