O Víně

20.10.2006 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 20.10.2006 00:00

Cahor 1988 Vin de Colectie - Cricova-Acorex S.A., Moldavsko

Moldavská vína jako Cahor či Isabela již zde přišla několikráte na přetřes, zvlášť z mé klávesnice. Isabela mne osobně oslovuje svou sladkou chutí jahod a Cahor květovou medovostí. Ostatně psal jsem o tom ve článku Kagor - Vin de Consum Current - Asconi, Moldávie, nebo J. v příspěvku Cagor 1999 pozdní sběr - Orhei-Vin, Moldávie. Když jsem tedy měl šanci ochutnat uleželého kolegu, vyrobeného z hroznů odrůdy Cabernet Sauvignon, vypěstovaných na vinicích v jižní Moldávii a uleželých v proslulých Cricovských sklepích, určitě jsem dlouho váhat nemusel.

Že nic o těchto sklepích nevíte? Rád pomohu. Ve starodávnu, stejně jako v této éře informací a techniky se s klidným svědomím mohou ucházet o místo mezi jedněmi z nejfascinujících zajímavostí. Umístěny pod městem Cricova tvoří rozsáhlé podzemní vinné městečko s alejemi, hlavními třídami a ulicemi, která každá nese vlastní jméno, jak jinak než např. Cabernet, Chardonnay, Pinot Noir, Riesling, Aligote, Sauvignon atd., které koresponduje s odrůdami révy vinné, uchované v přiléhajících kamenných výklencích. Tyto sklepy vznikly díky tradiční těžbě vápence, běžné to činnosti v tomto regionu a přilehlých jako Kišiněv či Balti. Podstatná deviza Krikovských sklepů tkví v jedinečném mikroklimatu štol, kde po celý rok panují konstantní podmínky 12 až 14 °C a 97-98 % vlhkost, které jsou nejvhodnější pro zrání a vývoj nádherných druhů vín. V neposlední řadě také utváří nezaměnitelný charakter vín, autentický právě pro tyto sklepy. Vraťme se ještě na chvíli k nějakým číslům. Chodby (ulice) jsou zde široké od 6-ti do 7,5 metrů a jejich výšku lze popsat hodnotou 3 až 3,5 m. V závislosti na půdním reliéfu jsou sklepy položeny v hloubce 35 až 83 m a jejich rozloha pokrývá plochu 50 ha. Ufff, síla,co? A to jsem se již v předešlém příspěvku o Moldávii zmínil, že se tam normálně jezdí autem a mají tam normální dopravní značky a křižovatky.

Adjustáž této lahve je dle mého mínění velmi povedená. Osobně se mi líbí i řešení papírového obalu, který tak z této lahve dělá horkého kandidáta na dárek. Navíc je zezadu polepena velmi obsáhlým popisem v češtině, což jistě kvituji. Láhev je taky jemně atypická, nejblíže klasické bordo, ale má velmi krátké a robustní hrdlo. Je objemu 0,7 L a po upíjení překvapí světle modrou barvou. Viněta mi osobně také sedí, líbí se mi její zpracování, dostatečný popis včetně několika analytických údajů nad rámec. Sice možná malinko její velikost na lahvi působí, jako že se sem zatoulala z „magnumky“ a málem se na 0,7-čku nevešla. Ale ten obrázek s údajem ročníku za to stojí. Dokonce je na zadní části viněty ochranný hologram, že by podnikaví číňané pančovali i toto víno? Jakpak nám dopadl korek za ta léta? Sice po vytažení vypadal jako miniaturka obvyklých plnohodnotných zátek, ale byl v dobré kondici. Že je tenký jak žížalka jistě ovlivňuje tenčí hrdlo, neb těsnil jak měl. Délka 37 mm také nijak závratná, ale jistě spoléhá na jiné konzervanty, které prodrbeme v dalším odstavci.

Barva je velmi sytá, inkoustově hustá. Až ve velmi silném protisvětle lze identifikovat čirost neotevřené lahve. Ve sklenici je to o něco lepší, lze již vidět lépe skrz. Na krajích zřetelné hnědě-cihlové menisky, holt 18 járů vínko non premier cru zatřídění schová asi jen ztěží. Viskozita tekutiny velmi vysoká, slzet začíná až po cca jedné minutě a poté se velmi líně začínají kapky odevzdávat gravitačním silám. Ve vůni jsem identifikoval intenzivní, sladkou rybízovou marmeládu, doplněnou o jemnější květinové tóny, kde by i snad fialky mohly hrát part prvních houslí. Malinko váhám, protože jsou překryty silnějšími ořechovými složkami a výrazným alkoholem. Ale pohybujeme se v oblasti dezertních vín, takže se to dá očekávat. Přeci jen nepiji tak často víno ročníku 1988, takže před prvním ochutnáním jsem prožíval ten příjemný, svrbivý pocit nejistoty a očekávání, kdy rozechvělou rukou přikládáte sklenici k ústům. A následně se rozlije celým tělem světlo poznání. Záře lahodnosti, vyleženosti, propojenosti, harmoničnosti a já nevím jaké ještě c-nosti. Opravdu skládám poklonu, tady vše hraje a zapadá jak má. Z červených sladkých vín mám většinou strach, protože se mnohokráte nepodaří skloubit tanin s cukry a vjem působí rozpačitě, disharmonicky. Ovšem tady, pocikajtě ma na holé záda, to funguje. Adstringence je znát, dá o sobě vědět střední silou, ale výborně propojena s vysokou hladinou cukrů (155 g/l). Jediné slabší místo tak je, že na výraznější kyselinu buď nezbylo přes veškerou hutnost místo, nebo je časem velmi, velmi zjemněná. Není to smrtelná absence, jen kdyby jí tam bylo více, bylo by to „rychlejší“ pití. Takhle srkáte pomalu, víno je velice silné, zahřívá (16,1 %) a díky mohutným cukříkům hutné. Ale tato vysoká hladina alkoholu v puse vůbec nevadí, nedává o sobě výrazně vědět, to až později při dalších skleničkách nějak přestáváte ovládat tělo. Jak říkám, hezky vše propojené a vyhlazené odeznívá dlouze a prodlužuje zážitek z každého doušku, zvláště pak posledního.

Dle viněty se jedná o Rosu de Desert Pastoral, což by dokonce i snad mohlo znamenat něco jako červené dezertní mešní nebo košer víno. Nuže závěrem mohu říci, že jsem měl co do činění s velmi povedeným vínem a za cenu kolem 260,- Kč bych jej neváhal zakoupit znova. Pokud na něj nenatrefíte v obchodech, není nic jednoduššího, než jej objednat přes internetové stránky dovozce Skoma-Lux, kde dokonce při objednávce máte dopravu DHL Expres na vrub prodejce. Bohužel v současnosti toto víno, stejně jako další povedená, jsou vyprodána a na webu uvedená nejsou. Ale dle sdělení p. Slouky by měly být k dispozici koncem roku. A na tuto osmdesát osmičku si rád počíhám. Jistě to bude buď dobrý „pohotovostní“ dárek (pokud nebudete skladovat ve vlhku i papírovou krabici), nebo povedené mlsaní z kategorie „velmi povedený poměr ceny / výkonu“.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Cabernet Sauvignon
Ročník: 1988
Rok lahvování: 30. 7. 1993
Jakost: Vin de Colectie
Zatřídění dle zbytkového cukru: sladké, 155 g/l
Vinařská oblast: Romanesti
Výrobce: Cricova-Acorex S.A., Moldavsko
Dovozce: Skoma-lux s.r.o.
Číslo šarže: 225
Teplota podávání: 14 - 16 ºC
Alkohol: 16 % obj.
Objem: 0,7 L
Cena: 260,- Kč (E-shop)

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 8 8 8 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4207x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 16.12.2009 14:52:36