O Víně

05.10.2006 b. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.10.2006 00:00

Cabernet Sauvignon 1996 - Heitz Wine Cellars, USA

Heitz Wine Cellars: Založeno roku 1961 jako rodinné vinařství Joe a Alice Heitzových, dnes pokračuje v tradici druhá a třetí generace. Nutno podotknout, že ani u zakladatelů nešlo o nadšené amatéry, nýbrž univerzitně vystudované odborníky. Jejich Cabernety se rázem vyšvihly mezi elitu kalifornských vín, o čemž mimo jiné svědčí i to, že Cabernet Sauvignon ročníku 1970 byl v roce 1976 a letos znovu po třiceti letech vybrán k pověstné slepé degustaci jako zástupce toho nejlepšího z Kalifornie proti tomu nejlepšímu z Bordeaux (viz: www.decanter.com/30yearson). Mimochodem letos byl onen ročník 1970 čtvrtý z deseti. V řadě vín mladých však letos do oné degustace už zahrnut nebyl. Narazil jsem i na názor, že v současné době produkované cabernety od Heitze jej už mezi špičku neřadí. Pak se mi ovšem zdá podivné, že by na to pružný americký trh nereagoval, neboť současné ceny Martha´s Vineyard např. ročníku 1996 jsou v rozmezí 135 - 160 $, což se od věhlasného Ridge Montebello za 170 $ tolik neliší. Je ovšem pravda, že původní Martha´s podlehla v marném boji s fyloxerou a současné výsadby, byť pečlivě přeroubované z původních keřů, jsou přeci jen „pouze“ nějakých třináct let staré. Kromě Chardonnay ve dvou stupních jakosti produkují i vína z odrůdy Grignolino (včetné „porské“ varianty), Zinfandel a „portské“ z královské odrůdy Touriga Nacional („Ink Grade Vineyard“). Vlajkovou lodí jsou Cabernety. Kromě běžné kvality hlavně ze tří vybraných vinic: Bella Oaks, Trailside (obě z Rutheford AVA) a Martha´s (Oakville AVA). Přičemž zrání v dubu je pro všechny sorty stejně dlouhé, a to tři a půl roku. Rovněž bylo diskutováno, zda takto dlouhou dobu v dubu snáší „no name“ caberenty a Bella Oaks stejně dobře jako špičkové Martha´s a Trailside. Víno z Trailside je o něco méně proslulé než z Martha´s, i když výrobní postupy se zdají stejné (rok v americkém dubu, zbytek v dubu limousinském). Čistě obchodně váženo Bella Oaks v ročníku 1996 se dnes dá sehnat za 62 - 75 $, Trailside za 90 $, Martha´s mezi 135 a 160 $. Internetové stránky tohoto rodinného vinařství (www.heitzcellar.com) jsou spíše jednoduché až chudé.

1996: Velmi dobrý ročník, který ovšem bledne s věhlasem těch obou sousedních. Zima byla vlhčí než obvykle, s mnoha bouřemi, a též kvetení bylo ovlivněno deštěm. To mnohde radikálně snížilo úrodu. Např. tohoto Cabernetu 1996 bylo vyrobeno pouze 18.528 lahví, zatímco následující rok přes 48.000 lahví a 1.200 magnumů. Teplá vlna v červenci a prvních třech týdnech srpna jakoby vše dohnala, ale pak se znovu ochladilo a proces zrání se zpomalil. Caberenty z tohoto roku by obecně neměly být tak mohutné a taninové jako z ročníků 1994 a 1995, ale přesto excelentně koncentrované, hluboké, bohaté a uhlazené. Hodnocení Parker: 90T.

Terroir: O vinici jsem se téměř nic nedozvěděl, je však známo, že pojem „terroir“ v evropském smyslu je v Americe často podceňován až zesměšňován. Více se hledí na značku a jméno vinice je tak jakási podznačka - lepší sorta od věhlasného výrobce.

Adjustáž: Tmavozelená láhev s prolomeným dnem, poměrně kvalitní záklopka i korek (50 mm s „rytinou“ z etikety a s ročníkem vína). Etiketa je až staromódního ponurého střihu, příliš si mne nezískala. Dobrá polovina zadní etikety jsou v Americe povinná varování pro těhotné, řidiče, obsluhu strojů, a vůbec pro všechny, že pití může způsobit vážné zdravotní problémy.

Barva: Těžce prosvítající purpur s až cihlovým odstínem, ne do fialova. Na menisku jen lehce světlá, ale neztrácí odstín. V průhledu vidno vznášet se množství jemného depotu, který ale na jazyku vůbec není znát a na stěnách sklenky téměř neulpívá - zřejmě tedy spíš vysrážené barvivo.

Vůně: Z počátku intenzivní, ovocitě dubové, vůně syrového mléka, která ale rychle zmizí. Též intenzita po čase trochu zeslábne. Kromě dřeva (cedr, nový dubový nábytek) jsou výraznými odstíny karamel, mléčná karamela a čokoláda (ale ne nějaké komerční čoko aroma, nýbrž ty nejdelikátnější švýcarské typy). V prázdné sklence větrá do takových fádnějších bonbónových tónů.

Chuť: Robustní, mohutná, ale lahodná, tříslovin je tak akorát, nikde nedrhnou (snad jen přílišným oteplením - je třeba držet teplotu okolo 18 - 20 °C). Významným odstínem je skořice/hřebíček. Když už by se hledal ovocitý prvek, tak takhle může z ovoce chutnat snad jen špičkově vyzrálá třešeň v slunečném a suchém roce. Dochuť zpočátku lehce kořenitá, pak poměrně rychle odeznívá.

Postupným pitím se stávalo trochu jednodušším, ale nikdy nekleslo pod hladinu velmi slušného mužného cabernetu.

Tento cabernet alespoň u mne nepotvrdil pověst „dubových monster z Kalifornie“. Cena v porovnání s Bordeaux odpovídá kvalitě, vyrovná se leckterému cru classé. Možná, že jsem nebyl přímo uhranut, každopádně mne neodradil od toho si zase nějaký jiný klasický cabernet z uznávané kalifornské usedlosti sehnat, byť to možná s ohledem na protiteroristická opatření nebude tak jednoduché.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Cabernet Sauvignon
Ročník: 1996
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Stát: California - Napa Valley
Vinařská oblast: Rutheford AVA
Viniční trať: Trailside Vineyard
Výrobce: Heitz Wine Cellars, USA
Alkohol: 13,5 % obj.
Cena: před dvěma lety 69 $ (přímý dovoz z USA), nyní 90 $

Spotřebitelská známka: 7.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 8 8 8 6

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2231x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 16.12.2009 18:18:44