O Víně

28.07.2006 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.07.2006 00:00

Petite Arvine de Chamoson 2004 Appellation Valais Contrôlée (AOC) - F&D Giroud, Švýcarsko

Pojďme opět přihodit pár polínek na náš nedávno založený ohníček z příspěvků o Švýcarsku. Tentokráte půjde o opravdovou specialitku, která je úzce spjata právě s regionem Valais, popsaným ve článku Zaostřeno na Švýcarsko - podrobněji o kantonu Valais. Specialitu ve smyslu charakteristického projevu, příslušící právě této odrůdě. O tom ale dále. O vinařství a jeho typu adjustáže vín jsem podrobněji psal v příspěvku Syrah de Chamoson 2003 Appellation Valais Contrôlée (AOC) - F&D Giroud, Švýcarsko, dnes se tedy podrobněji podíváme na odrůdu.

Petite Arvine je specifická právě pro kanton Valais. Jedná se o místní raritu a delikátní perlu. První zmínky o víně z této domorodé Valaiské odrůdy lze datovat až do románské doby. Vyhovují ji velmi strmé svahy s kamenitou půdou a ne příliš vyprahlá stanoviště, aby se odvděčila svým nejlepším spiritem. Vymazlená dužnina dává vínu nenapodobitelný charakter. Je poměrně plodná a dobře plodící, pozvedávající ducha s vůní květů a ovoce. Má poměrně vysoký alkohol a stopy zbytkového cukru. Na patře je statná, rázná a úžasně delikátní, komplexní s vysoce individuálními projevy terroiru - slanými tóny v dozvuku. Přezrávání dává vínu vysokou hutnost a aromatickou bohatost, bez rušení jeho vlastních fines a legendární harmonie. Je to víno, které se může pít buď jako mladé, ale také má potenciál pro nazrávaní po mnoho let, řádově 20 až 25. Pro totální maniaky ještě přihodím jistě zajímavou informacičku: Analýzou plynů na chromatografu-olfaktometru a chromatografu-hmotném spektrometru byl identifikován jako jeden ze základních nosičů vůně 3-mercaptohexanol. Jeho koncentrace byla v 11 vzorcích naměřená v rozmezí 210 - 6100 ng/L.

Nu, takže víme s kým máme tu čest, ještě pár údajů přímo k této lahvince (v mém případě 0,5 L objemu). Jedná se o pozdnější sběr, tento někdy kolem poloviny listopadu. Tím byla zaručena poměrně vysoká cukernatost. Hrozny pochází z 20-ti leté vinice, která je redukována na produkci 700 g/m2. Barva připomíná sytou slámu s nazelenalými odlesky. Já vím, remcám vždy, ale opravdu bych si na tak pozdní sběr představoval vyšší sytost. Viskozita je střední až vyšší. Vůně je velmi mnohoslibná a intenzivní. Vzdáleně to připomíná naše šardonky. Jsou cítit tóny lípy, bezu, zejména žlutého melounu, grepové kůry, pomeranče, náznak fialek a jemný včelí vosk. Takhle za sebou to působí jako slátanina, ale vězte, že v reálu je to hezky snoubené.

A dostáváme se do finále! Bude to nádherný finiš, nebo jen doškobrnutí za cílovou pásku? V chuti lze identifikovat zbytkový cukřík, odhadem kolem 8-10 g/l, který je velmi hezky vybalancován svěží, vyšší, živou kyselinkou (a opovaž se j.j. mi zas napsat, že takové přívlastky nelze napsat pohromadě...) Víno je tak velmi pitelné i přes vyšší alkohol (13,2 %). Na patře se chová velmi elegantně, nijak neprovokuje a nedráždí, jen posílá džentlmenské pozdravy ve formě ovocno-kytičkového aroma (konkrétní složky vyjmenovány ve vůni jsou hezky zastoupeny i zde), doplněného o zvýrazněný včelí vosk. A jsme u zmíněné „anomálie“ v závěrečnému projevu chuťového vzorce a sice perzistenci. Zde se projeví stále zmiňovaný specifický projev terroir a odrůdy. Když začínají odeznívat ovocné tóny, náhle se v chuti objeví výrazněji slané! Je to velmi zvláštní jev a kontrast. Zpočátku sladší projev, polosuchého (možná se občas povede i polosladké) vína, který je po zhruba 5-10 vteřinách vystřídán výrazně slanějším. Úplně se vám vybaví odeznívající slaná chuť mořské vody, když se Vám podaří o dovolené vyčvachtat někde jinde než u našich rybníků, koupališť apod. a našlukujete nějakou nezbednou vlnku. Rozhodně to asi nebude sedět každému. Za sebe mohu říci, že mne tento kontrast nijak neruší a dokonce se mi i líbil. Kdybych měl další šanci ochutnat, jistě se tomu nebudu vyhýbat.

No vida, ani to nebolelo (alespoň mne, nevím jak u Vás) a máme další poznatek o zajímavém víně za sebou. Toto opět posbíralo nějaké medajličky (vím o osmi, podrobněji pod článkem) a pokud byste měli zájem, dá se také jako minulé sehnat u dovozce - firmy YATO CZ (klikem zde, nebo dole pod článkem). Pokud byste chtěli toto netradiční víno vychutnat s nějakým pokrmem, zkuste ryby, měkýše, drůběž, brzlík, sýry s modrou plísní, či kachní játra. Velmi dlouhá možnost archivace také přidává pomyslné bodíky na plusovou stranu nákupu. Bohužel největší slabina je vždy korek a v tomto případě malinko prosakoval. Pochybuji tedy, že by se tato láhev dožila zmíněného stáří v poklidu. Zcela jistě to nebude vada celé partie, jen vytažený černý Petr mezi stovkami lahví, jak už to tak občas míváme štěstí.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Petite Arvine de Chamoson
Odrůda: Petite Arvine
Ročník: 2004
Jakost: Appellation Valais Contrôlée (AOC)
Zbytkový cukr: polosuché
Redukovaná výtěžnost: 700 g/m2
Vinařská oblast: Suisse Romande
Vinařská podoblast: Valais
Místo původu: Chamoson
Výrobce: F&D Giroud
Teplota podávání: 10 ºC
Alkohol: 13,2 % obj.
Archivace: 20-25 let
Ocenění: Spezialpradikat, 39 internationale Weinpramierung Vinitaly, Verona 2004; Silbermedaile, Mondial Bruxelles 2003; Silbermedaille internationale Weinpramierung, Ljublana 2004; Trophée Excellence, Les Citadelles du Vin Bourg 2004; Silber Nobilis, Wettbewerb VINEA, Siders 2003; Vinalies d´argent, internationale Weinpramierung, Paris 2003; Silbermedaille, Challenge international du Vin, Bourg 2003; Silber Nobilis, Wettbewerb VINEA, Siders 2004
Dovozce: YATO CZ s.r.o. (info@giroud-vins.cz)
Cena: 535,- Kč (červen 2006)

Spotřebitelská známka: 7.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 7 8 8 5

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2298x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 19.12.2009 19:11:26