O Víně

09.07.2006 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.07.2006 00:00

Dan Ermite 2005 známkové jakostní - Znovín Znojmo, a.s.

Obě části etikety, visačka na hrdle láhve a ba i plastová záklopka tohoto vína jsou růžové - tedy barva, která byla ještě vloni docela módní... Francouzský název vína Dan Ermite je česky Poustevník Daníž a růžová barva snad o tomto poustevníkovi nemá nic naznačovat :-)
Nicméně jde o příklad provázanosti vztahů v dnešní Evropě. Víno je z dovozu, konkrétně z Makedonie, dostalo francouzsky znějící název a vypijeme ho my, obyvatelé Česka. Údaj, že jde o víno z dovozu chápu tak, že víno k nám bylo z Makedonie dovezeno a zde "pouze" lahvováno - nebyly tedy dovezeny hrozny, z nichž by pak bylo u nás víno vyrobeno.
Taky mě trošku zarazil údaj cuvée z odrůdy Rulandské modré. Obvyklejším způsobem je dělat cuvée z různých odrůd, takhle půjde zřejmě o kupáž ruland z různých tratí, nebo od různých výrobců - nebo snad z různých ročníků? V podstatě nic proti, jen si říkám, že pro Znovín bude asi těžké ohlídat, aby Poustevník každý rok chutnal stejně - nebo aspoň co nejvíc podobně. Znovín, kterého zde často uvádíme jako příklad toho, jak se mají značit vína, jak uvádět bližší údaje k vínům, tedy tento Znovín tentokrát o detailech výroby vína (kde proběhlo scelování, jaké kritérium pro kupáž bylo vlastně použito - viz výše - atd.), stejně jako o přesném jakostním zařazení vína decentně mlčí. Jde ale zjevně o dovozové víno svým složením známkové. Toto označení někdy domácím výrobcům v konkurenční soutěži na trhu spíše strhává body, stejně jako je jakýmsi nepsaným handicapem např. na přehlídkách a koštech vín. Je to divné, zřejmě "marketingová psychóza" kolem odrůdových a přívlastkových vín funguje dobře a zákazník tak je od vín známkových spíše odrazován.

Je to zvláštní, vezměme si jen vína francouzská nebo italská - kupáží tam najdeme mraky a mraky, mnohdy hodně drahých a hodně ceněných a všechno to jsou prakticky vína známková (podle našeho pohledu). Myslím, že hlavním důvodem opatrného přístupu k používání označení známkové jakostní na etiketě vína bude nedávná historie výroby vína v ČSSR, kdy známkové víno bylo symbolem pro "čučo", tedy litrová vína Jarynu, jabčák, rybízák apod., mezi (námi) studenty hojně oblíbenými levnými patoky. Obávám se, že tak nějak podobně si zatím stojí vína s označením zemské - v krátkém čase platnosti této třídy jakosti si širší obec (především méně informovaných) vínomilců zřejmě ještě nestačila tato vína zařadit do správného šuplíku v podvědomí. Zde na portále se občas setkáváme se známkovými víny, o jejichž kvalitách není pochyb - kupř. Augustiánské, Gryllus, St. Margarita, Roučí a další, ale asi to bude chtít ještě více času a poctivé práce vinařů.

Jaké tedy bylo růžově oděné Rulandské modré "Dan Ermite" 2005 známkové? Klasický znovínský design láhve, ta je zelená bordó 0,7 l, foto korkové zátky a skeny visačky najdete dole pod článkem. Barva vína je čistá, taková tmavší červeně-cihlová a na rulandu mi přijde trošku světlejší (nižší). Ve vůni se opravdu projevuje tmavé ovoce, o němž se zmiňuje visačka, ovšem pouze slabě. Mnohem výrazněji cítím vůni čerstvých (tedy nezapálených) cigaret, čili tabáku. Není to nepříjemné, objevuji také hladkou měkkou podlinku, kterou definuji jen stěží, ale která dodává vůni vína pěkně plný rozměr.
Víno mě docela příjemně překvapilo i svou plnou chutí se zajímavou čerstvou stopou po tmavém ovoci, docela vyváženým tělem. Středně dlouhý zpola plný dozvuk, slabší nevýrazné taniny. Po zhruba dvou třech deci se začíná prozrazovat přidaný cukr a síra, cítím pálení na sliznici a v krku.

Jde o slušné červené jakostní víno, u nějž však po příjemném úvodu nenechte stoupnout teplotu nad maximálních 18 °C, raději doporučuji víno lehce podchladit o stupeň či dva dolů. Bude určitě dobrým doplňkem ke středně ostře (nebo "sweet´n´sour") upravenému jídlu, výraznějším sýrům a sušeným švestkám (nevím proč, ale tak to cítím). Nečekejte od něj zázraky, ale taky Vás nezklame.
Ještě připomenu zajímavost, o níž se zmiňuje visačka. Rulandské modré (Pinot Noir) jsme si zvykli brát jako jednu ze "základních" odrůd, které se pěstují po dlouhý čas, bere se tak nějak za samozřejmost, že tady jsou tisíce let a jen málokdy se uvádí, jak vlastně vznikly. Na visačce se tedy tentokrát dočteme, že Pinot Noir je dítětem přírodních odrůd Pinot menier (nám již velmi dobře známá Mlynářka, neboli Schwarzriesling - viz recenze na tato vína, zveřejněná v minulých měsících) a odrůdy Tramín, k níž snad nemusím nic dodávat. Rulandské modré je potom naopak zdrojem pro odrůdy Chardonnay, Rulandské šedé a Rulandské bílé.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Rulandské modré
Ročník: 2005
Jakost: známkové jakostní
Zbytkový cukr: suché
Země původu: Makedonie
Výrobce: Znovín Znojmo, a.s.
Alkohol: 11,4 % obj.
Číslo šarže: 169 2005/23
Teplota podávání: 18 - 20 ºC
Doporučená archivace: 3 - 8 let
Cena: nevím, byl to bonus za odběr dalších vín od Znovínu

Spotřebitelská známka: 6.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 7 6 6 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2382x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 20.12.2009 09:54:06